Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Square-Enix / Eidos

Firma producent wydawca

Holding Square Enix Co. to jeden z największych producentów i wydawców w branży gier wideo. Firma powstała w 2003 roku w wyniku połączenia korporacji Square i Enix. Centrala holdingu znajduje się w Tokio, a wchodzące w jego skład firmy ulokowane są także w Europie (dawniej Eidos Interactive), Stanach Zjednoczonych i Chinach. Square Enix posiada prawa do takich marek jak, Tomb Raider, Dragon Quest, Final Fantasy, Deus Ex czy Hitman.

Historia firmy Square Enix

Square Enix powstało w wyniku połączenia firm Square i Enix, do którego doszło 1 kwietnia 2003 roku. Kilka miesięcy później siedziba nowo powstałej korporacji została przeniesiona do Tokio. Dwa lata później Square Enix otworzyło w filię w Chinach, a także nabyło wydawcę i dewelopera, Taito Corporation. W 2008 roku korporacja zmieniła nazwę na Square Enix Holdings po transformacji w holding, przy czym Square Enix wciąż funkcjonuje jako bezpośredni wydawca i deweloper.

W 2009 roku Square Enix nabyło firmę Eidos Interactive wraz z prawami do takich marek, jak Tomb Raider, Hitman, Deus Ex czy Thief. Tak powstała europejska filia, Square Enix Europe. Od tamtej pory wydano kilka tytułów z tych serii, m.in. Tomb Raider, Deus Ex: Bunt Ludzkości oraz Thief.

Najlepiej sprzedającą się marką Square Enix jest seria Final Fantasy, początkowo rozwijana przez Square, aż do połączenia z Enix. W sumie produkty spod tego znaku rozeszły się w nakładzie 110 milionów egzemplarzy na całym świecie.

W marcu 2012 roku Square Enix w sumie zatrudniało ponad 3200 osób z całego świata.

wydawane serie gier: