Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPSP
Okładka Final Fantasy Type-0 (PSP)
OkładkaFinal Fantasy Type-0 (PSP)

Final Fantasy Type-0 PSP

Final Fantasy Agito XIII

Trzynasta odsłona Final Fantasy w wersji na przenośnej konsoli firmy Sony. W roli studenta magii musimy odeprzeć armię nieprzyjaciela, która najechała królestwo. Ważnym aspektem Agito jest rozbudowany tryb sieciowy, w którym możemy sprzymierzyć się z innymi miłośnikami gry.

RPG | TPP | fantasy | science fiction | kooperacja | jRPG | tytuły ekskluzywne PlayStation

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Final Fantasy Type-0 Premiera PSP

27października2011

Final Fantasy Agito XIII to odsłona znanej serii jRPG-ów dedykowana na przenośną konsolę PSP. Tytuł wchodzi w skład cyklu Fabula Nova Crystallis: Final Fantasy XIII. Jego częścią są przede wszystkim Final Fantasy XIII (PlayStation 3 i Xbox 360) oraz Final Fantasy Versus XIII (PlayStation 3). Za wszystkie produkcje odpowiada japońska firma Square-Enix, specjalizująca się w tym gatunku (The Last Remnant).

Edycja trzynastej odsłony Final Fantasy na konsolę PSP jest częścią większej historii, w której pojawiają się podobne motywy, mity, postacie i wydarzenia. Przenosimy się więc do pogrążonego w wojnie świata Orience. Chociaż cztery państwa zawarły oficjalnie pokój, to okazało się, że przywódca kraju Milites rozpoczął działania wojskowe. Ostatnią linią obrony jest mały naród mieszkający na wysepce chronionej przez moc kryształu oraz boga Suzaku. Z nieznanych jednak powodów kryształ uległ nagłej destrukcji.

Naszym zadaniem jest uratowanie królestwa i odparcie armii nieprzyjaciela. Grę rozpoczynamy w szkole magii zwanej Akademeia, wcielając się w jednego ze studentów pragnących zostać tytułowym Agito. Oprócz terenu uczelni możemy także zwiedzić sporych rozmiarów świat, rozmawiać z wieloma bohaterami oraz uczestniczyć w licznych pobocznych wydarzeniach.

Oczywiście do naszej dyspozycji oddano dużą liczbę ciekawych postaci i wojowników. Poszczególni bohaterzy wykorzystują miecz, katanę, pistolety, strzelbę, maczugę, łuk, włócznię, kosę, karty Tarota, flet i wiele innych ciekawych broni. Każdy z kilkunastu studentów szkoły może również przyzywać potężną sprzymierzoną istotę (np. Odina). Twórcy zdecydowali się na użycie systemu walki podobnego do rozwiązań znanych z Crisis Core: Final Fantasy VII (PSP), chociaż nie obyło się bez pewnych modyfikacji. Pojedynki łączą rozgrywkę turową z dynamiczną akcją.

Ważnym aspektem Agito jest rozbudowany tryb sieciowy, w którym możemy sprzymierzyć się z innymi miłośnikami gry. Tytuł oferuje również większość charakterystycznych cech każdej odsłony Final Fantasy. Fabuła jest więc bardzo rozbudowana, postacie niezwykle charyzmatyczne, a walki widowiskowe. Całość została utrzymana w specyficznej mangowej stylistyce.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: sieć lokalna  

Nośnik: 1 UMD

Ocena użytkowników: 7,6 / 10 na podstawie 72 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.4 / 10 na podstawie 167 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Final Fantasy Type-0: Odpowiednia dla każdego wieku.

Final Fantasy Type-0 Wymagania sprzętowe

PlayStation Portable

PlayStation Portable

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 32 MB