Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS5
Okładka Forspoken (PC)
OkładkaForspoken (PC)

Forspoken

Project Athia

Przygodowa gra akcji TPP z elementami RPG, w której gracze trafiają do fantastycznego świata. Za opracowaniem Forspoken (pierwotnie znanego jako Project Athia) stoi studio Luminous Productions (Final Fantasy XV).

Akcji | TPP | fantasy | sandbox | elementy RPG | przygodowe gry akcji | Find Your Next Game

Forspoken Premiera

24sty2023za 162dni

PC PS5
E3 2021

Forspoken, początkowo znane pod roboczym tytułem Project Athia, jest przygodową grą akcji z otwartym światem i elementami RPG. Produkcja została opracowana przez należące do firmy Square Enix studio Luminous Productions, mające w swoim portfolio grę Final Fantasy XV.

Fabuła

Akcję Forspoken osadzono w fantastycznej krainie Athia. To niegdyś piękne miejsce kwitło pod rządami władczyń zwanych Tantas. Zaraza znana jako The Break zepchnęła jednak Athię na skraj przepaści. Plaga zmieniła zwierzęta w krwiożercze bestie, a ludzi – w potwory. Na domiar złego Tantas z dnia na dzień stały się agresywnymi i nienawistnymi dyktatorkami ciemiężącymi swój lud.

Główną bohaterką gry jest Frey Holland – młoda kobieta, która w tajemniczych okolicznościach została tu przeniesiona ze współczesnego Nowego Jorku. Protagonistka szybko odkrywa, że jest odporna na zarazę, a obdarzona inteligencją (i całkiem gadatliwa) bransoleta owinięta wokół jej ramienia zapewnia jej magiczne moce. Równie szybko Frey dowiaduje się, że nie jest mile widziana przez władczynie Athii. Niemniej, chcąc zdobyć odpowiedzi na nurtujące ją pytania oraz znaleźć drogę powrotną do domu, dziewczyna musi spróbować rozprawić się z zarazą i uwolnić Athię spod jarzma sprawowanych przez Tantas rządów twardej ręki.

Warto odnotować, że nad opowiedzianą w grze historią czuwali między innymi Gary Whitta (Łotr 1. Gwiezdne wojny - Historie) oraz Amy Hennig (która wcześniej należała do zespołu Naughty Dog). W rolę głównej bohaterki gry wciela się natomiast aktorka Ella Balinska.

Mechanika

W Forspoken akcję oglądamy z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Produkcja oddaje nam do dyspozycji rozległy świat, który możemy swobodnie przemierzać. Znajdziemy w nim między innymi piaszczyste pustynie, kaniony, malownicze łąki oraz tętniące życiem miasto – Cipal. Sposób, w jaki Frey porusza się po Athii, jest określany przez twórców mianem „magicznego parkouru”. Wspomagana nadnaturalnymi mocami swojej bransolety dziewczyna biega bowiem z zawrotną prędkością i pokonuje w powietrzu olbrzymie dystanse, błyskawicznie wspina się po ścianach i przeszkodach terenowych, a upadki z dużej wysokości nie robią na niej większego wrażenia.

Równie dynamiczne starcia z przeciwnikami wymagają od nas przede wszystkim zręczności i refleksu. Poza tym ważne jest umiejętne żonglowanie magicznymi atakami opartymi na żywiołach, wśród których znajdziemy zaklęcia precyzyjne i obszarowe, a także czary pozwalające trzymać przeciwników na odległość lub eliminować ich w zwarciu. Szeroki wachlarz możliwości pozwala dostosować protagonistkę do indywidualnego stylu gry. Podczas rozgrywki mierzymy się z różnorodnymi przeciwnikami, na czele z potworami zamieszkującymi Athię. Wśród bossów, którym od czasu do czasu również stawiamy czoła, prym wiodą natomiast Tantas. Każda z nich reprezentuje (niejako w krzywym zwierciadle) określoną cnotę; podczas gdy Tanta Sila jest Tantą Siły, Tanta Prav to Tanta Sprawiedliwości.

W miarę postępów rozwijamy Frey na rozmaite sposoby. Zgromadzoną manę wydajemy na odblokowanie nowych umiejętności, przy pomocy peleryn i naszyjników możemy ulepszyć jej statystyki (zdrowie, wytrzymałość, obrona), z kolei malując rozmaite wzory na jej paznokciach, zyskujemy dostęp do specjalnych umiejętności i różnorodnych buffów.

Kwestie techniczne

Forspoken w pełni wykorzystuje potencjał technologii Luminous Engine. Produkcja może się pochwalić zarówno bogatymi w detale plenerami, jak i bogato animowanymi oraz pełnymi szczegółów modelami postaci. Ella Balinska nie jest jedyną gwiazdą, którą znajdziemy w obsadzie projektu. W rolę Tanty Prav wcieliła się Pollyanna McIntosh, znana między innymi z serialu The Walking Dead, z kolei Janina Gavankar udzieliła swojej twarzy i głosu Tancie Sila.

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 7 / 10 na podstawie 149 głosów czytelników.

Forspoken cena w dniu premiery: 339,00 PLN

Wymagania wiekowe Forspoken: 16+

PC
PS5