Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS4
Okładka Ghost of Tsushima (PS4)

Ghost of Tsushima PS4

Sandbox akcji stworzony przez studio Sucker Punch, odpowiedzialne między innymi za serię inFamous. Gracz przenosi się w nim na tytułową japońską wyspę Cuszima (Tsushima), gdzie jako XIII-wieczny samuraj toczy walkę z mongolskim najeźdźcą, by pomścić śmierć rodziny i bliskich.

Akcji | TPP | skradanki | sandbox | historyczne | Japonia | samuraje | przygodowe gry akcji | tytuły ekskluzywne PlayStation

Sony PlayStation 4
Okładka Ghost of Tsushima (PS4)

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PS4:

17lipca202051dni

17lipca2020

pudełko PL

17lipca2020

PSN

Ghost of Tsushima jest grą przeznaczoną wyłącznie na konsolę PlayStation 4. Za jej stworzenie odpowiada amerykańskie studio Sucker Punch Productions, znane graczom chociażby z serii inFamous oraz Sly Cooper. Ich najnowszy projekt przez trzy i pół roku był utrzymywany w tajemnicy. Pierwszy raz zaprezentowano go podczas Paris Games Week 2017.

Najświeższe informacje i ciekawostki na temat Ghost of Tsushima znajdziecie w naszym artykule Wszystko o Ghost of Tsushima. Tekst jest na bieżąco uaktualniany zarówno przed, jak i po premierze gry.

Fabuła

Rok 1274. Na kontynencie azjatyckim praktycznie niepodzielnie rządzi imperium mongolskie. Jego władcy łakomym okiem spoglądają na bogactwa feudalnej Japonii. Chan Kubilaj decyduje się w końcu na dokonanie inwazji. Jej pierwszym celem jest położona dokładnie pośrodku Cieśniny Koreańskiej wyspa Cuszima. Podczas ataku wojska mongolskie dokonują masakry jednej z wiosek. Wśród ofiar znalazły się rodzina i przyjaciele głównego bohatera gry, samuraja, którego zdaniem jest obrona Kraju Kwitnącej Wiśni. Jemu samemu udaje się ujść z życiem. Od tego momentu głównym celem protagonisty jest pomszczenie swoich bliskich i powstrzymanie Mongołów. Aby tego dokonać, musi zapomnieć o samurajskich tradycjach i nauczyć się nowego sposobu walki – stylu Ducha.

Mechanika

Podobnie jak produkcje sygnowane marką inFamous, Ghost of Tsushima jest trzecioosobową grą akcji z otwartym światem, który można przemierzać zarówno pieszo, jak i konno. Twórcy duży nacisk położyli na system skradania. Siły wroga są przeważające, więc choć w tytule dostępny jest szeroki wachlarz broni – od katan po łuki – bezpośrednia konfrontacja z przeciwnikami nie zawsze jest najrozsądniejszym pomysłem.

W skradaniu liczy się nie tylko spryt. Do dyspozycji gracza oddano mnóstwo gadżetów służących do odwracania uwagi oponentów – m.in. bomby dymne.

W Ghost of Tsushima twórcy zrezygnowali z klasycznego systemu znaczników prowadzących gracza do celów misji. Zamiast tego tę funkcję pełnią elementy otoczenia – ślady lub charakterystyczne punkty nawigacyjne. Ma to zachęcić graczy do uważniejszej eksploracji świata gry.

Kwestie techniczne

Ghost of Tsushima rozgrywa się na tytułowej wyspie, która w całości jest otwarta do eksploracji. Otoczenie jest bardzo różnorodne – od bambusowych lasów, przez niewielkie wioski po buddyjskie świątynie. Twórcy zadbali o to, by wszystkie miejsca jak najwierniej odwzorowywały ich rzeczywisty wygląd. Dzięki takiemu rozwiązaniu świat gry nabrał dodatkowej głębi i stał się jednym z głównych bohaterów historii.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 6.1 / 10 na podstawie 1270 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 249,90 PLN

Centrum PlayStation 5 - Wszystko o konsoli i jej grach

Wymagania wiekowe Ghost of Tsushima

18+

Wiemy, jak długie jest Ghost of Tsushima
Wiemy, jak długie jest Ghost of Tsushima

wiadomość21 maja 2020

Dyrektor kreatywny gry Ghost of Tsushima - Nate Fox - zdradził, jak długo może zająć przejście nadchodzącej produkcji studia Sucker Punch.

Ghost of Tsushima będzie wielką grą - zapewnia twórca
Ghost of Tsushima będzie wielką grą - zapewnia twórca

wiadomość20 maja 2020

Podczas wywiadu z serwisem IGN Jason Connell, dyrektor kreatywny i artystyczny przy produkcji Ghost of Tsushima, opowiedział co nieco o nadchodzącym tytule. Zdradził między innymi, że tytuł ten będzie największym w dorobku studia Sucker Punch.

Ghost of Tsushima - wiemy, ile wymaga miejsca na dysku
Ghost of Tsushima - wiemy, ile wymaga miejsca na dysku

wiadomość18 maja 2020

Dowiedzieliśmy się, ile miejsca na dysku zajmie Ghost of Tsushima. Produkcja wymagać będzie o połowę mniej gigabajtów niż Final Fantasy VII Remake czy The Last of Us 2.

Ghost of Tsushima – długi gameplay z State of Play
Ghost of Tsushima – długi gameplay z State of Play

wiadomość14 maja 2020

Dzisiejsze State of Play poświęcono w całości grze Ghost of Tsushima. Studio Sucker Punch zaprezentowało graczom gameplay skupiający się na walce oraz eksploracji w jego najnowszej produkcji.

Ghost of Tsushima – nowy gameplay w State of Play
Ghost of Tsushima – nowy gameplay w State of Play

wiadomość12 maja 2020

Koncern Sony Interactive Entertainment ogłosił, że najbliższe wydanie PlayStation State of Play zostanie całkowicie poświęcone grze Ghost of Tsushima. Podczas streamu zostanie pokazany nowy gameplay.