Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS4
Okładka Ghost of Tsushima (PS4)
OkładkaGhost of Tsushima (PS4)

Ghost of Tsushima PS4

Sandbox akcji stworzony przez studio Sucker Punch. Gracz przenosi się w nim na tytułową japońską wyspę Cuszima (Tsushima), gdzie jako XIII-wieczny samuraj toczy walkę z mongolskim najeźdźcą, by pomścić śmierć przyjaciół i uratować ojczyznę.

Akcji | TPP | skradanki | sandbox | historyczne | Japonia | samuraje | przygodowe gry akcji | tytuły ekskluzywne PlayStation

Ghost of Tsushima Premiera PS4

17lipca2020

pudełko PL

17lipca2020

PSN

17lipca2020

producent: Sucker Punch Productions wydawca: Sony Interactive Entertainment wydawca PL: Sony Interactive Entertainment Polska Strona oficjalna

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Rekomendacja GRYOnline.pl

Ghost of Tsushima jest grą przeznaczoną wyłącznie na konsolę PlayStation 4. Za jej stworzenie odpowiada amerykańskie studio Sucker Punch Productions, znane graczom chociażby z serii inFamous oraz Sly Cooper. Ich najnowszy projekt przez trzy i pół roku był utrzymywany w tajemnicy. Pierwszy raz zaprezentowano go podczas Paris Games Week 2017.

Fabuła

Rok 1274. Na kontynencie azjatyckim praktycznie niepodzielnie rządzi imperium mongolskie. Jego władcy łakomym okiem spoglądają na bogactwa feudalnej Japonii. Chan Kubilaj decyduje się w końcu na dokonanie inwazji. Jej pierwszym celem jest położona dokładnie pośrodku Cieśniny Koreańskiej wyspa Cuszima. Podczas ataku wojska mongolskie masakrują większość samurajów mieszkających na wyspie. Głównemu bohaterowi gry – Jinowi Sakai – cudem udaje się przetrwać tragiczną w skutkach bitwę. Od tego momentu głównym celem protagonisty staje się powstrzymanie Mongołów. Jednak aby tego dokonać, będzie musiał zapomnieć o samurajskich tradycjach.

Gameplay

Podobnie jak produkcje sygnowane marką inFamous, Ghost of Tsushima jest trzecioosobową grą akcji z otwartym światem, który można przemierzać zarówno pieszo, jak i konno. Twórcy duży nacisk położyli na system skradania. Siły wroga są przeważające, więc bezpośrednia konfrontacja z przeciwnikami nie zawsze jest najrozsądniejszym pomysłem.

Warto odnotować, że w skradaniu liczy się nie tylko spryt. Do dyspozycji gracza oddano mnóstwo gadżetów służących zarówno do odwracania uwagi oponentów (np. bomby dymne, dzwoneczki czy petardy), jak i eliminowania ich w sposób bezpośredni (bomby, noże do rzucania, a także płonące i wybuchowe strzały).

Poza skradaniem się możemy też walczyć bezpośrednio – z wykorzystaniem katany lub łuku. System przypomina trochę to, co znamy np. z Wiedźmina 3: Dzikiego Gonu – duże znaczenie ma tutaj wyczucie tempa przy parowaniu i unikach. Gracz ma do dyspozycji cztery odmienne style walki – każdy z nich sprawdza się najlepiej przeciwko innemu typowi wroga (lista rodzajów przeciwników jest dość obszerna, ale można ich z grubsza podzielić na kilka wariantów (np. szermierze, łucznicy, włócznicy czy tarczownicy).

Na uwagę zasługuje też system prowokacji – pozwala on rozpocząć starcie od rzucenia wyzwania, a następnie wyeliminować od jednego do kilku wrogów pojedynczymi, efektownymi ciosami (pod warunkiem, że uda nam się zadać je w odpowiednim momencie – porażka oznacza utratę sporej części paska życia).

W Ghost of Tsushima twórcy zrezygnowali z klasycznego systemu znaczników prowadzących gracza do celów misji. Zamiast tego tę funkcję pełnią elementy otoczenia – ślady, widoczny na horyzoncie dym, charakterystyczne punkty nawigacyjne, a nawet zwierzęta. Możemy też skorzystać z tzw. wiatru przewodniego – ustawiamy cel na mapie i od tego czasu wiatr wieje w jego kierunku. Wszystkie te sztuczki i pomysły mają zachęcić graczy do uważniejszej eksploracji świata.

Ghost of Tsushima rozgrywa się na tytułowej wyspie, która w całości jest otwarta do eksploracji. Otoczenie jest bardzo różnorodne – od bambusowych lasów, przez niewielkie wioski po buddyjskie świątynie. Twórcy zadbali o to, by lokacje były bardzo klimatyczne – mamy tu sporo malowniczych krajobrazów i przeróżnych detali kojarzonych z feudalną Japonią (pola ryżowe, płatki drzew wiśniowych). Świat gry ma sporo głębi i jest jednym z głównych bohaterów historii.

New Game Plus

16 października 2020 roku autorzy udostępnili łatkę oznaczoną numerem 1.1. Wprowadziła ona do Ghost of Tsushima tryb New Game +, dzięki któremu gracze mogą ponownie rozpocząć przygodę już rozwiniętą postacią. Na jego potrzeby przygotowano niedostępne wcześniej elementy wyposażenia i pancerza, a także specjalny amulet pozwalający na oswajanie psów, które następnie aktywnie wspierają nas w walce.

Multiplayer

Podstawą rozgrywki Ghost of Tsushima jest rozbudowana kampania fabularna. W październiku 2020 roku udostępniono darmowe DLC pod tytułem Ghost of Tsushima: Legends, oferujące wyzwania dla maksymalnie 4 graczy w sieciowym trybie kooperacji.

Dubbing

Co ciekawe, oprócz pełnej polskiej wersji językowej gra daje możliwość zagrania z japońskim dubbingiem i polskimi napisami.

Ostatnia modyfikacja 29 kwietnia 2020

Tryb gry: single player  

Nośnik: 35 GB

Ocena użytkowników: 8 / 10 na podstawie 1841 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6.3 / 10 na podstawie 1570 głosów czytelników.

Ghost of Tsushima cena w dniu premiery: 249,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Ghost of Tsushima

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.