Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS5XSXXONEPS4Switch
Okładka The Witcher 3: Wild Hunt (PC)
OkładkaThe Witcher 3: Wild Hunt (PC)

Wiedźmin 3: Dziki Gon

The Witcher 3: Wild Hunt | Wiedźmin 3: Dziki Gon - Edycja kompletna

Gra action RPG, stanowiąca trzecią część przygód Geralta z Rivii. Podobnie jak we wcześniejszych odsłonach cyklu, Wiedźmin 3: Dziki Gon bazuje na motywach twórczości literackiej Andrzeja Sapkowskiego, jednak nie jest bezpośrednią adaptacją żadnej z jego książek.

RPG | TPP | fantasy | książki | sandbox | polskie | RPG akcji | romanse

Wiedźmin 3: Dziki Gon Premiera

19maj2015

PC PS4 XONE

15paź2019

Switch

14gru2022

PS5 XSX

producent: CD Projekt RED wydawca: CD Projekt RED wydawca PL: CDP Strona oficjalna

Rekomendacja GRYOnline.pl

Wiedźmin 3: Dziki Gon – Edycja Kompletna to specjalne wydanie gry RPG akcji pod tytułem Wiedźmin 3: Dziki Gon. Produkcja jest owocem pracy autorów pierwowzoru – polskiego studia CD Projekt RED. W skład zestawu wchodzi podstawowa wersja gry i cała dodatkowa zawartość wydana po jej premierze, a także dwa duże rozszerzenia fabularne, czyli Serca z kamienia oraz Krew i wino.

Next-gen update

14 grudnia 2022 roku deweloperzy ze studia CD Projekt RED wypuścili darmową „next-genową” aktualizację Wiedźmina 3. Edycja kompletna gry – obejmująca wersję podstawową, wszystkie DLC i dodatki fabularne – opracowana została przede wszystkim z myślą o konsolach nowej generacji, choć i wersja pecetowa doczekała się kilku udoskonaleń.

Dzięki „łatce” tekstury i modele postaci są bardziej szczegółowe i dostępne w rozdzielczości 4K (przy zachowaniu 60 klatek na sekundę). Wprowadzono także wsparcie dla technologii ray tracingu, zapewniającej bardziej realistyczne oświetlenie, cienie i okluzję otoczenia. Ponadto aktualizacja dodała m.in. tryb fotograficzny, ulepszoną mapę, system szybkiego rzucania znaków oraz alternatywne ustawienia kamery (znad pleców Geralta). Nie zabrakło również nowego zadania fabularnego – „W cieniu Wiecznego Ognia”. Nagrodą za jego wykonanie jest wiedźmiński zestaw inspirowany serialem Netflixa – jeden z kilku nowych pancerzy, które wprowadził patch. Co więcej, dodano alternatywny wygląd dla niektórych postaci, np. dla Jaskra.

Dzięki opcji cross-save (zapisom w chmurze i możliwości przenoszenia stanów gry między platformami), gracze mogą przetestować wszystkie zmiany bez potrzeby rozpoczynania nowej rozgrywki. Ponadto posiadacze Wiedźmina 3 na PC, PS4 i Xbox One mają możliwość pobrania aktualizacji za darmo.

Fabuła

Wiedźmin 3: Dziki Gon – Edycja Kompletna przenosi graczy do fantastycznego uniwersum wykreowanego przez Andrzeja Sapkowskiego na potrzeby książkowej serii o wiedźminie. Głównym bohaterem gry jest znany z wcześniejszych odsłon cyklu Geralt z Rivii, a opowiedziana w niej historia koncentruje się na inwazji cesarstwa Nilfgaardu na Królestwa Północy, powstrzymaniu tytułowego Dzikiego Gonu, który prześladował Geralta w powieściach oraz zaznaczył swoją obecność w pierwszej i drugiej serii, a także na poszukiwaniach Ciri, będącej przybraną córką Wiedźmina i Yennefer – jego ukochanej. Warto pamiętać, że fabuła gry jest nieliniowa, a jej przebieg oraz zakończenie determinują decyzje podejmowane przez nas w toku rozgrywki.

Opowieść znacznie rozbudowują dwa fabularne dodatki. W pierwszym z nich, czyli Sercach z Kamienia, Geralt zostaje wynajęty przez przez Pana Lusterko, by stawić czoła nieśmiertelnemu Olgierdowi von Everecowi. Drugie rozszerzenie, czyli Krew i wino, przenosi graczy do krainy Toussaint, która jako jedna z niewielu nie zaznała wojennej pożogi. Kiedy zaczął tu grasować tajemniczy morderca, najwyraźniej niebędący człowiekiem, Xiężna Anna Henrietta postanowiła poprosić o pomoc Białego Wilka, który w toku śledztwa poznaje mroczne tajemnice tego miejsca – sielankowego jedynie na pozór.

Gameplay

W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon – Edycja Kompletna akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Produkcja oddaje nam do dyspozycji rozległy świat podzielony na kilka dużych map, które możemy swobodnie przemierzać. Wśród nich znajdziemy takie miejsca, jak malownicza kraina Velen, twierdza Kaer Morhen, będąca siedzibą wiedźminów ze Szkoły Wilka, wyspy Skellige czy wreszcie kraina Toussaint z dodatku Krew i wino. Możemy się po nich przemieszczać na piechotę, konno (wiernego rumaka Geralta – Płotkę – można w dowolnym momencie przywołać do siebie gwizdnięciem) oraz na pokładzie łódki.

Motorem gry są zadania popychające do przodu fabułę, podczas których prowadzimy dochodzenia, polujemy na potwory, a także wikłamy się w polityczne gierki. Poza tym na sprawdzenie czekają bardzo liczne misje poboczne oraz opcjonalne aktywności pokroju niszczenia gniazd potworów. Co ciekawe, wirtualny świat jest w pewnym stopniu dynamiczny, a nasze akcje mogą na przykład sprawić, że opuszczona wioska zaludni się, kiedy Geralt wytępi rezydujących w pobliżu bandytów lub monstra.

Ważną rolę odgrywają tu starcia z przeciwnikami, podczas których musimy uważnie obserwować ruchy adwersarzy, wykonywać uniki oraz wyprowadzać szybkie kontrataki. W ich trakcie korzystamy przede wszystkim z broni białej (kultowych mieczy Geralta – jednego na ludzi, a drugiego na potwory) oraz tak zwanych Znaków, przywodzących na myśl zaklęcia. Na naszej drodze stają zarówno ludzie – oraz przedstawiciele innych inteligentnych ras – jak i wszelkiej maści bezrozumne bestie. Często pokonanie tych drugich wymaga od bohatera zwiększenia zasobu wiedzy na ich temat – głównie po to, by poznać ich słabe punkty. Niektóre z nich pozostawiają po sobie unikalne składniki, służące do alchemii (Geralt może przygotowywać i pić mikstury, zapewniające mu określon premie) oraz tworzenia nowych przedmiotów bądź ulepszania już posiadanych. Poza tym w miarę postępów zdobywamy punkty doświadczenia i awansujemy na kolejne poziomy, stopniowo zwiększając potencjał bojowy Białego Wilka.

Ostatnia modyfikacja 30 stycznia 2024

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 9,5 / 10 na podstawie 43753 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,5 / 10 na podstawie 27962 głosów czytelników.

Wiedźmin 3: Dziki Gon cena w dniu premiery: 139,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wiedźmin 3: Dziki Gon Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-2500K 3.3 GHz/AMD Phenom II X4 940 3.7 GHz
 • 6 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7870 lub lepsza
 • 50 GB HDD
 • Windows 7/8/8.1 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i7-3770 3.4 GHz / AMD FX-8350 4 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 770 / 4 GB Radeon R9 290 lub lepsza
 • 50 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
 • Ultra:
 • (ray tracing + 4K) Intel Core i7-9700K 3.6 GHz / AMD Ryzen 7 3700X 3.6 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 10 GB GeForce RTX 3080 / 16 GB Radeon RX 6800 XT lub lepsza
 • 50 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
PC
PS4
XONE
Switch
PS5
XSX