Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS4PS5XONEXSX
Okładka Assassin's Creed: Valhalla (PC)

Assassin's Creed: Valhalla

AC: Valhalla | Assassin's Creed: Ragnarok | Assassin's Creed: Legion

Dwunasta główna odsłona bestsellerowego cyklu od firmy Ubisoft. Assassin's Creed: Valhalla to gra RPG akcji przenosząca nas do IX-wiecznej Anglii. W trakcie zabawy wcielamy się w postać o imieniu Eivor, której klan wikingów szuka dla siebie nowego domu.

RPG | TPP | skradanki | średniowiecze | sandbox | statki | wikingowie | przygodowe gry akcji | RPG akcji | Find Your Next Game

Okładka Assassin's Creed: Valhalla (PC)

producent: Ubisoft

wydawca: Ubisoft

wydawca PL: Ubisoft GmbH

Strona oficjalna

data premiery gry:

Assassin’s Creed: Valhalla to dwunasta główna część bestsellerowej serii sandboksów, której pierwsza odsłona zadebiutowała w 2007 roku. Pomimo że od początku cykl reprezentował gatunek gier akcji, w 2018 roku wykonał gwałtowny zwrot w kierunku action RPG-ów; omawiana produkcja podąża wytyczoną wówczas ścieżką. Tytuł został opracowany przez piętnaście zespołów deweloperskich należących do firmy Ubisoft, wśród których wiodącą rolę odegrało studio Ubisoft Montreal.

Fabuła

Akcja gry Assassin’s Creed: Valhalla toczy się na północy IX-wiecznej Europy. W trakcie rozgrywki wcielamy się w stojącą na czele klanu wikingów postać o imieniu Eivor. Po opuszczeniu pogrążonej w niekończącym się konflikcie Norwegii i przebyciu Morza Północnego bohater (lub bohaterka, o czym za chwilę) i jego świta przybijają do wybrzeży Anglii. Na miejscu odkrywają, że w tej bogatej w zasoby krainie toczy się krwawa walka o władzę. Ponadto klan protagonisty szybko przyciąga uwagę Alfreda Wielkiego z Wessex, który nie tylko uznaje się za prawowitego władcę cywilizowanej Anglii, lecz także potępia pogańskich wikingów. Chcąc uczynić Anglię swym nowym domem, a także zapewnić sobie chwałę i miejsce w tytułowej Valhalli, Eivor i jego wojowie muszą wplątać się w kolejny konflikt. To, jak potoczą się ich dalsze losy, zależy od zawieranych przez nas sojuszy czy wybieranych kwestii dialogowych.

Mechanika

Zabawę w Assassin’s Creed: Valhalla rozpoczynamy od wyboru płci prowadzonej postaci i zdecydowania o jej wyglądzie. Autorzy pozwalają nam zmodyfikować jej fryzurę, tatuaże, barwy wojenne oraz elementy wyposażenia. Dalej nie pozostaje nam nic innego, przejść do właściwej rozgrywki.

W grze otrzymujemy do dyspozycji otwarty świat, na który składają się zarówno olbrzymie połacie lądu, jak i wody Morza Północnego. Podróżowanie na piechotę uatrakcyjnia będący wizytówką serii system parkouru, który pozwala m.in. na sprawne pokonywanie przeszkód terenowych oraz wspinanie się na ściany budynków. Morską żeglugę oparto natomiast na mechanice znanej m.in. z Assassin’s Creed IV: Black Flag oraz Assassin’s Creed: Odyssey, którą podrasowano i dostosowano do specyfiki czasu oraz miejsca akcji.

W trakcie zabawy akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Motorem gry są zadania popychające do przodu fabułę oraz liczne misje i aktywności poboczne. Wykonując je, często podejmujemy rozmaite decyzje; od mniej ważnych, aż po takie, które rzutują na przyszłość Eivora i jego (lub jej) klanu. Poza tym podczas rozgrywki zajmujemy się przeprowadzaniem najazdów na wybrane tereny bogate w zasoby. W ten sposób nie tylko stopniowo zwiększamy swoją strefę wpływów, lecz także pozyskujemy surowce niezbędne do rozbudowy naszej osady.

Ważną rolę w grze odgrywają starcia z przeciwnikami. Znany z poprzednich części serii system walki został znacznie usprawniony, by jak najwierniej odzwierciedlać bezwzględność wikingów, co przejawia się między innymi w większym nacisku na używanie dwóch broni jednocześnie. Poza tym wrogów można eliminować po cichu, robiąc użytek z ukrytego ostrza znajdującego się na podorędziu bohatera. W miarę postępów stawiamy czoła coraz potężniejszym oponentom, aczkolwiek sami również rośniemy w siłę; potencjał bojowy Eivora zwiększamy między innymi poprzez ulepszanie posiadanych broni i pancerzy przy pomocy run.

Kwestie techniczne

Podobnie jak wcześniejsze części serii, Assassin’s Creed: Valhalla może się pochwalić doskonałą oprawą graficzną i klimatycznym soundtrackiem oddającym ducha epoki.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 6,5 / 10 na podstawie 1184 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 209,90 PLN

Centrum PlayStation 5 - Wszystko o konsoli i jej grach

Gry podobne do Assassin's Creed: Valhalla

Wymagania wiekowe Assassin's Creed: Valhalla

18+

AC: Valhalla wygląda jak gra, którą pokocham i znienawidzę [OPINIA]
AC: Valhalla wygląda jak gra, którą pokocham i znienawidzę [OPINIA]

Przed premierą 8 maja 2020, 15:17

I nie, wcale nie chcę oglądać jędrnych, stworzonych z miliarda wielokątów biustów ani nie ciekawią mnie wirtualne gody czy też nieszczególnie podnieca wirtualna nagość. Należę raczej do tych osób, które potrzebują jakiejś narracji – osadzenia danego zjawiska, zdarzenia czy rzeczy w kontekście. Jeśli mamy mieć te romanse – bo jak wiadomo romanse to przecież cecha RPG – to na rany Desmonda, zróbcie je z należytą pieczołowitością i powagą. Niech te dialogi mają sens, bo jeśli ja miałbym podrywać tak, jak podrywali Kassandra i Alexios, to prawdopodobnie dziś prowadziłbym portal dla inceli i narzekał na cały świat, że nikt mnie nie kocha.

PC
PS4
XONE
PS5
XSX