Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS3PS4
Okładka Uncharted: Drake's Fortune (PS3)
OkładkaUncharted: Drake's Fortune (PS3)

Uncharted: Drake's Fortune

Uncharted: Fortuna Drake'a Remastered

Trzecioosobowa przygodówka akcji, stanowiąca swoistą odpowiedź firmy Sony na niesłabnącą popularność serii Tomb Raider. Za powstanie gry odpowiada doświadczone studio Naughty Dog, znane za sprawą tak kultowych serii, jak Crash Bandicoot czy Jak and Daxter.

Akcji | TPP | TPS | reedycje/remastery/remaki | strzelanki | przygodowe gry akcji | tytuły ekskluzywne PlayStation

Uncharted: Drake's Fortune Premiera

19lis2007

PS3

16lis2016

PS4

Gry podobne do Uncharted: Drake's Fortune

Tomb Raider

Assassin's Creed II

Rise of the Tomb Raider

Studio Naughty Dog towarzyszy marce PlayStation niemal od samego początku jej istnienia – to właśnie temu zespołowi firma Sony zawdzięcza powstanie legendarnych serii pokroju Crash Bandicoot oraz Jak and Daxter. Przed premierą konsoli PS3 i PS4 zespół postanowił jednak odpocząć od klasycznych, trójwymiarowych platformówek i opracować przygodową grę akcji. W ten oto sposób światło dzienne ujrzała gra Uncharted: Drake's Fortune, która dała początek nowej serii cieszącej się olbrzymią popularnością na całym świecie. Choć deweloperzy podjęli decyzję o porzuceniu kreskówkowej stylistyki na rzecz realistycznej otoczki, cechy charakterystyczne ich poprzednich dzieł odcisnęły swoje piętno na przygodach nieustraszonego awanturnika – widać to nie tylko sposobie prezentowania akcji, lecz także w nagromadzeniu elementów platformowych. Tytuł okazał się na tyle dużym sukcesem, że w 2016 roku doczekał się zremasterowanej wersji wydanej na PlayStation 4.

Fabuła

Głównym bohaterem gry Uncharted: Drake’s Fortune jest Nathan Drake. Protagonistę poznajemy w momencie, w którym udaje mu się odnaleźć trumnę zaginionego przed wiekami przodka – sir Francisa Drake'a. Jak się okazuje, ta nie skrywa zwłok słynnego podróżnika, lecz jego pamiętnik, zawierający zapiski wskazujące drogę do legendarnego El Dorado. Nathanowi nie pozostaje nic innego, jak wyruszyć na tajemniczą wyspę, gdzie ma się znajdować bajeczny skarb. Na szczęście awanturnik nie jest sam – towarzyszy mu bowiem stary druh Sully oraz reporterka telewizyjna Ellena, którzy okazują się o wiele bardziej przydatni, aniżeli mogłoby się na początku wydawać. Standardowo dla podobnych awanturniczych opowieści, zespół szybko wpakowuje się w tarapaty, bowiem tropem El Dorado podąża również grupa piratów – a ci, jak powszechnie wiadomo, nie znoszą konkurencji.

Warstwa fabularna czerpie garściami z dorobku hollywoodzkich filmów akcji, na czele z przygodami Indiany Jonesa. Całość doprawiono dużą ilością specyficznego humoru.

Mechanika

W Uncharted: Drake’s Fortune akcja prezentowana jest z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Gra została podzielona na etapy, podczas których przychodzi nam zwiedzić szereg zróżnicowanych lokacji – oprócz gęstej dżungli, Drake trafia do pełnych tajemnic jaskiń, a nawet bunkrów z czasów II wojny światowej. Ze względu na różnorodność topografii terenu, często przychodzi nam się wspinać, huśtać na linach, czy choćby przechodzić nad przepaściami po pniach zwalonych drzew. Drugim elementem gry są mniej lub bardziej skomplikowane zagadki środowiskowe, oparte przede wszystkim na manipulacji elementami otoczenia. W tym przypadku z pomocą przychodzi notatnik znajdujący się na podorędziu protagonisty, w którym zawarto przydatne wskazówki na temat rozwiązania kolejnych łamigłówek.

Z uwagi na fakt, że śladem Drake’a podążają wspomniani wcześniej piraci, nader często przychodzi nam brać udział w efektownych strzelaninach i pościgach. W starciach z oponentami robimy użytek ze zróżnicowanego arsenału – od pistoletów, przez karabiny maszynowe, aż po karabiny snajperskie i granatniki (jednocześnie nosimy ze sobą maksymalnie dwie bronie). Bohater potrafi kryć się za osłonami – w trakcie bezpośredniej wymiany ognia należy jednak pamiętać, że mniej trwałe elementy otoczenia ulegają zniszczeniu, a sami przeciwnicy często się przemieszczają. Kluczem do sukcesu jest zatem dostosowanie obranej taktyki do sytuacji, jaka w danym momencie panuje na polu bitwy. Pewne urozmaicenie stanowi również fakt, że Nate doskonale radzi sobie w walce wręcz – kiedy zabraknie mu amunicji, może uciec się do rękoczynów. Odskocznię od właściwej przygody stanowi możliwość zebrania znajdziek – wiele z sześćdziesięciu skarbów ulokowano w z pozoru niedostępnych miejscach.

Kwestie techniczne

Uncharted: Drake’s Fortune na PS3 i PS4 charakteryzuje się wysokiej jakości, trójwymiarową oprawą graficzną. Oko cieszy zarówno dopracowane z dbałością o detale otoczenie (na czele z bogatą roślinnością), jak i realistycznie animowani bohaterowie oraz dynamiczne oświetlenie. Oczywiście na uwagę zasługuje także warstwa dźwiękowa – mowa zarówno o klimatycznej muzyce, jak i o profesjonalnej pracy aktorów głosowych.

Ostatnia modyfikacja 16 lutego 2017

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 BD

Ocena użytkowników: 8,5 / 10 na podstawie 5835 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,6 / 10 na podstawie 62 głosów czytelników.

Uncharted: Drake's Fortune cena w dniu premiery: 259,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Uncharted: Drake's Fortune

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.
PS3
PS4