Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS4PS5
Okładka Horizon: Forbidden West (PS5)
OkładkaHorizon: Forbidden West (PS5)

Horizon: Forbidden West

HFW | Horizon Zero Dawn 2 | HZD2

W Horizon Forbidden West trafiamy na zachód postapokaliptycznej Ameryki, gdzie Aloy szuka sposobu na uporanie się z nowym zagrożeniem dla resztek ludzkości. To druga część serii przygodowych gier akcji z otwartym światem i elementami RPG od studia Guerrilla Games.

Akcji | TPP | science fiction | postapokalipsa | sandbox | elementy RPG | przygodowe gry akcji | PS Plus Premium | PS Plus Extra

Rekomendacja GRYOnline.pl

Horizon: Forbidden West jest kontynuacją Horizon: Zero Dawn – bestsellerowej gry akcji z otwartym światem i elementami RPG, wydanej w 2017 roku. Produkcja została opracowana przez holenderskie studio Guerrilla Games, czyli autorów pierwowzoru, a zarazem twórców popularnej serii FPS-ów pod tytułem Killzone.

Fabuła

Akcja gry Horizon 2 toczy się po wydarzeniach przedstawionych w poprzedniej grze studia. W postapokaliptycznym świecie zapanowała równowaga, a ludzie, zwierzęta i maszyny próbują koegzystować. Sielanka nie trwała jednak długo, gdyż na horyzoncie pojawiło się nowe niebezpieczeństwo w postaci tajemniczej plagi zagrażającej wszystkim żywym istotom. W jego obliczu główna bohaterka – Aloy – musi udać się w długą i niebezpieczną podróż na zachód Ameryki.

Świat gry

Horizon Forbidden West akcję ukazano z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Podobnie jak miało to miejsce poprzednio, autorzy oddają nam do dyspozycji rozległy świat odzwierciedlający środkowe i zachodnie stany USA. Na mapie znajdziemy więc gęsto porośnięte lasy, skaliste góry, tereny pokryte śniegiem, pustkowia, gorące pustynie, a także sporo ruin dawnej cywilizacji, na czele z pozostałościami po Las Vegas i San Francisco.

Krainę możemy przemierzać na piechotę oraz na grzbietach wybranych maszyn. Eksplorację ułatwiają nowe narzędzia znajdujące się na podorędziu Aloy i nowe funkcje sprzętu znanego z pierwszej części serii. Fokus potrafi teraz wskazywać miejsca, po których dziewczyna może się wspinać, Pullcaster, czyli linka z hakiem, pozwala protagonistce szybko dostawać się w wysoko położone miejsca, a także łatwo przeskakiwać pomiędzy platformami, natomiast dzięki Shieldwingowi, czyli swego rodzaju energetycznemu spadochronowi, skoki z dużej wysokości nie stanowią dla naszej podopiecznej większego wyzwania. Jeszcze jedną nowością jest możliwość nurkowania, w czym pomaga specjalna maska pozwalająca Aloy zapuszczać się na duże głębokości.

Mechanika

Motorem gry są zadania popychające do przodu fabułę, którym towarzyszą liczne misje i aktywności poboczne. Podobnie jak miało to miejsce poprzednio, ważną rolę odgrywają też dynamiczne starcia z przeciwnikami. Na naszej drodze stają zarówno wrogo nastawieni ludzie (na czele z wojowniczym plemieniem Tenakth, którego członkowie odkryli sposób na ujarzmianie nawet największych robotów), jak i maszyny. 

Wśród tych ostatnich znajdziemy niewidziane wcześniej maszyny lądowe (jak Clawstriders, które mogą być wykorzystywane przez Aloy w charakterze wierzchowców bądź przypominające mamuty Tremortusks), powietrzne (Sunwings) lub podwodne (olbrzymi Snapmaw czy nieco mniejszy lecz również niebezpieczny Burrower). Nieprzyjaciół eliminujemy, nie tylko robiąc użytek ze znanych już narzędzi mordu, jak łuk, włócznia i rozmaite pułapki, lecz także korzystając z nowego uzbrojenia (pokroju miotanych oszczepów lub granatów pokrywających cele klejem spowalniającym ich ruchy). Istnieje również możliwość cichej eliminacji wrogów czy wykorzystywania w walce ciężkich działek odpadających od większych maszyn podczas bitewnego zgiełku.

W miarę postępów zdobywamy doświadczenie, awansujemy na kolejne poziomy i odblokowujemy nowe umiejętności. Poza tym potencjał Aloy zwiększamy poprzez zdobywanie coraz lepszego wyposażenia oraz ulepszanie już posiadanego, w oparciu o system craftingu.

Tryby gry

W Horizon Forbidden West można grać wyłącznie samotnie w trybie single player.

Kwestie techniczne

HZD2 działa w oparciu o technologię Decima, która napędzała pierwszą część serii. Engine został jednak solidnie zmodyfikowany, by w wersji na PlayStation 5 zapewniał oprawę graficzną najwyższej jakości. Podrasowano animację postaci oraz mimikę, pochylono się nad roślinnością, a modele maszyn wzbogacono o liczne detale.

Ostatnia modyfikacja 28 września 2023

Tryb gry: single player  

Nośnik: 98 GB

Ocena użytkowników: 5,2 / 10 na podstawie 993 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 5,7 / 10 na podstawie 2185 głosów czytelników.

Horizon: Forbidden West cena w dniu premiery: 339,00 PLN

Klasyfikacja PEGI Horizon: Forbidden West

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Horizon: Forbidden West Wymagania sprzętowe

Sony PlayStation 5

PlayStation 5

  • Wykorzystuje:
  • 30 fps w 4K / 60 fps w 1800p
Sony PlayStation 4

PlayStation 4

  • Wykorzystuje:
  • PS4 Pro: 30 fps w 1800p ; PS4: 30 fps w 1080p
PS5
PS4