Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS5PS4
Okładka Horizon: Forbidden West (PS4)
OkładkaHorizon: Forbidden West (PS4)

Horizon: Forbidden West

Horizon Zero Dawn 2 | HZD2

W Horizon: Forbidden West trafiamy na zachód postapokaliptycznej Ameryki, gdzie Aloy szuka sposobu na uporanie się z nowym zagrożeniem dla resztek ludzkości. To druga część serii przygodowych gier akcji z otwartym światem i elementami RPG od studia Guerrilla Games.

Akcji | TPP | science fiction | postapokalipsa | sandbox | elementy RPG | przygodowe gry akcji | tytuły ekskluzywne PlayStation | Find Your Next Game

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Horizon: Forbidden West Premiera

2021

PS5 PS4

Gry podobne do Horizon: Forbidden West

Horizon: Zero Dawn

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Ghost of Tsushima

Horizon: Forbidden West jest kontynuacją Horizon: Zero Dawn – bestsellerowej gry akcji z otwartym światem i elementami RPG, wydanej w 2017 roku. Produkcja została opracowana przez holenderskie studio Guerrilla Games, czyli autorów pierwowzoru, a zarazem twórców popularnej serii FPS-ów pod tytułem Killzone.

Fabuła

Akcja gry Horizon 2 toczy się po wydarzeniach przedstawionych w poprzedniej grze studia. W postapokaliptycznym świecie zapanowała równowaga, a ludzie, zwierzęta i maszyny próbują koegzystować. Sielanka nie trwała jednak długo, gdyż na horyzoncie pojawiło się nowe niebezpieczeństwo w postaci tajemniczej plagi zagrażającej wszystkim żywym istotom. W jego obliczu główna bohaterka – Aloy – musi udać się w długą i niebezpieczną podróż na zachód Ameryki.

Lokacje i bronie

W Horizon 2: Forbidden West akcję ukazano z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Podobnie jak miało to miejsce poprzednio, autorzy oddają nam do dyspozycji rozległy świat. Na mapie znajdziemy gęsto porośnięte tereny, mroźne pustkowia, piaszczystą pustynię, a także niezliczone ruiny dawnej cywilizacji, na czele z pozostałościami po San Francisco. Krainę możemy przemierzać na piechotę oraz na grzbietach wybranych maszyn. Eksplorację ułatwiają nowe narzędzia znajdujące się na podorędziu Aloy i nowe funkcje sprzętu znanego z pierwszej części serii. Fokus potrafi teraz wskazywać miejsca, po których dziewczyna może się wspinać, Pullcaster, czyli linka z hakiem, pozwala protagonistce szybko dostawać się w wysoko położone miejsca, a także łatwo przeskakiwać pomiędzy platformami, natomiast dzięki Shieldwingowi, czyli swego rodzaju energetycznemu spadochronowi, skoki z dużej wysokości nie stanowią dla naszej podopiecznej większego wyzwania. Jeszcze jedną nowością jest możliwość nurkowania, w czym pomaga specjalna maska pozwalająca Aloy zapuszczać się na duże głębokości.

Motorem gry są zadania popychające do przodu fabułę, którym towarzyszą liczne misje i aktywności poboczne. Podobnie jak miało to miejsce poprzednio, ważną rolę odgrywają też dynamiczne starcia z przeciwnikami. Na naszej drodze stają zarówno wrogo nastawieni ludzie (na czele z wojowniczym plemieniem Tenakth, którego członkowie odkryli sposób na ujarzmianie nawet największych robotów), jak i maszyny. Wśród tych ostatnich znajdziemy niewidziane wcześniej maszyny lądowe (jak Clawstriders, które mogą być wykorzystywane przez Aloy w charakterze wierzchowców bądź przypominające mamuty Tremortusks), powietrzne (Sunwings) lub podwodne (olbrzymi Snapmaw czy nieco mniejszy lecz również niebezpieczny Burrower). Nieprzyjaciół eliminujemy, nie tylko robiąc użytek ze znanych już narzędzi mordu, jak łuk, włócznia i rozmaite pułapki, lecz także korzystając z nowego uzbrojenia (pokroju granatów pokrywających cele klejem spowalniającym ich ruchy). Istnieje również możliwość cichej eliminacji wrogów czy wykorzystywania w walce ciężkich działek odpadających od większych maszyn podczas bitewnego zgiełku.

W miarę postępów zdobywamy doświadczenie, awansujemy na kolejne poziomy i odblokowujemy nowe umiejętności. Poza tym potencjał Aloy zwiększamy poprzez zdobywanie coraz lepszego wyposażenia oraz ulepszanie już posiadanego, w oparciu o system craftingu.

HZD2 działa w oparciu o technologię Decima, która napędzała pierwszą część serii. Engine został jednak solidnie zmodyfikowany, by zapewniał oprawę graficzną najwyższej jakości. Podrasowano animację postaci oraz mimikę, pochylono się nad roślinnością, a modele maszyn wzbogacono o liczne detale.

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 5,6 / 10 na podstawie 1570 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Horizon: Forbidden West: 16+

PS5
PS4