Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS5PC
Okładka Final Fantasy XVI (PS5)

Final Fantasy XVI

FF XVI

Szesnasta główna część bestsellerowej serii japońskich RPG-ów. W Final Fantasy XVI trafiamy do fantastycznego królestwa Valisthea, a głównym bohaterem gry jest Clive Rosfield. Pod względem mechaniki produkcja podąża ścieżką wytyczoną przez piętnastą odsłonę cyklu.

RPG | TPP | fantasy | RPG akcji | jRPG | Find Your Next Game

Okładka Final Fantasy XVI (PS5)

data premiery gry:

data nieogłoszona

PC PS5
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Final Fantasy XVI to szesnasta główna odsłona bestsellerowej serii japońskich gier RPG, której wydawcą jest firma Square Enix. Omawiana produkcja powstawała pod okiem Naokiego Yoshidy (piastującego funkcję jej producenta; wcześniej czuwał on między innymi nad grami Final Fantasy XIV i Dragon Quest X), oraz Hiroshiego Takai (mającego w swoim portfolio zarówno czternastą odsłonę cyklu, jak i grę The Last Remnant).

Fabuła

Final Fantasy XVI zabiera nas w podróż do fantastycznego świata Valisthea. Kraina usiana jest wielkimi kryształami zapewniającymi magiczną substancję zwaną eterem. Z czasem wokół nich wyrosły wspaniałe królestwa (Wielkie Księstwo Rosarii, Święte Imperium Sanbreque, Królestwo Waloed, Republika Dhalmekian, Żelazne Królestwo, Zwierzchnictwo Crystalline) pomiędzy którymi panował względny pokój nawet gdy stały się one prawdziwymi potęgami. Pojawienie się tajemniczej Plagi zaburzyło jednak ową ciężko wypracowaną równowagę.

Głównym bohaterem gry jest Clive Rosfield, czyli pierworodny syn Arcyksięcia Rosarii. Jego młodszy brat – Joshua – został naznaczony znakiem Feniksa będącego jednym z Eikonów (najpotężniejszych i najbardziej śmiercionośnych stworzeń w całej Valisthei); w ten sposób wbrew swojej woli stał się narzędziem wojny mogącym korzystać z niewyobrażalnej mocy owego bytu. Protagonista tymczasem poświęcił się szermierce i już jako nastolatek stał się prawdziwym mistrzem miecza, przez co został obwołany Pierwszą Tarczą Rosarii; jego zadaniem stała się natomiast ochrona młodszego brata. Po tym jak mroczny Eikon – Ifrit – doprowadził do wielkiej tragedii, życie herosa zmieniło się diametralnie, a on sam wstąpił na niebezpieczną drogę zemsty.

Gameplay

W Final Fantasy XVI akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Gra oddaje nam do dyspozycji różnorodny świat, gdzie znajdziemy nie tylko malownicze trawiaste równiny oraz piękne miasta, lecz także znacznie mroczniejsze lokacje, jak choćby ponure bagna. Przemierzając je, realizujemy zadania popychające do przodu fabułę oraz wykonujemy rozmaite misje poboczne, w czym często przeszkadzają nam przeciwnicy.

Podobnie jak miało to miejsce w piętnastej części serii lub choćby Final Fantasy VII Remake, starcia są dynamiczne, a w ich trakcie musimy wykazać się zręcznością i refleksem oraz umiejętnie wykorzystywać zdolności bojowe protagonisty. Wrogów eliminujemy w zwarciu, robiąc użytek z broni białej, na dystans, a także korzystając z szerokiej gamy magicznych ataków. W miarę postępów rozwijamy bohatera, dzięki czemu z czasem możemy stawiać czoła coraz większym wyzwaniom.

Kwestie techniczne

Final Fantasy XVI działa w oparciu o technologię Luminous Engine, opracowaną na potrzeby „piętnastki”, a następnie znacznie udoskonaloną. Produkcja może się pochwalić oprawą graficzną wysokiej jakości – wrażenie robią zwłaszcza projekty niektórych przeciwników oraz pełne detali lokacje.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 6,8 / 10 na podstawie 127 głosów czytelników.

Gry podobne do Final Fantasy XVI

Wymagania wiekowe Final Fantasy XVI

16+

Final Fantasy XVI - prezentacja bohaterów i świata gry
Final Fantasy XVI - prezentacja bohaterów i świata gry

wiadomość29 października 2020

Nowe informacje na temat Final Fantasy XVI przybliżają nam trójkę bohaterów, których mieliśmy okazję zobaczyć na pierwszym zwiastunie. Przygotowano też wprowadzenie do świata gry i nakreślono rys fabularny.

Final Fantasy XVI - ukończono podstawowe prace produkcyjne
Final Fantasy XVI - ukończono podstawowe prace produkcyjne

wiadomość8 października 2020

Sqaure Enix zawarło w swojej ofercie rekrutacyjnej informację o tym, że podstawowe prace nad Final Fantasy XVI zostały zakończone. Sporo ważnych elementów wciąż pozostaje w fazie produkcyjnej.

Final Fantasy XVI może zadebiutować szybciej, niż myślimy
Final Fantasy XVI może zadebiutować szybciej, niż myślimy

wiadomość26 września 2020

Prace nad Final Fantasy XVI, według najnowszych doniesień ze strony Jasona Schreiera, rozpoczęły się cztery lata temu. Dlatego premiera gry jest bliżej, niż nam się może wydawać.

Final Fantasy XVI zapowiedziane na PC i PS5
Final Fantasy XVI zapowiedziane na PC i PS5

wiadomość16 września 2020

Firma Square Enix zapowiedziała grę Final Fantasy XVI. Produkcja, która zmierza na PS5 i PC, doczekała się widowiskowego zwiastuna prezentującego zarówno gameplay, jak i warstwę fabularną.

Plotka: Final Fantasy 16 „szybciej, niż się tego spodziewamy”
Plotka: Final Fantasy 16 „szybciej, niż się tego spodziewamy”

wiadomość4 sierpnia 2020

Plotki na forach internetowych wskazują, że gra Final Fantasy 16 powinna już zostać zapowiedziana i może wyjść o wiele szybciej, niż to zakładamy.

PC
PS5