Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS5
Okładka Final Fantasy XVI (PS5)
OkładkaFinal Fantasy XVI (PS5)

Final Fantasy XVI

FF XVI

Szesnasta główna część bestsellerowej serii japońskich RPG-ów. W Final Fantasy XVI trafiamy do fantastycznego królestwa Valisthea, a głównym bohaterem gry jest Clive Rosfield. Pod względem mechaniki produkcja podąża ścieżką wytyczoną przez piętnastą odsłonę cyklu.

RPG | TPP | fantasy | RPG akcji | jRPG | Find Your Next Game

Final Fantasy XVI Premiera

22cze2023

PS5

data nieogłoszona

PC

producent: Square Enix wydawca: Square Enix wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

Final Fantasy XVI to szesnasta główna odsłona bestsellerowej serii japońskich gier RPG, której wydawcą jest firma Square Enix. Omawiana produkcja powstawała pod okiem Naokiego Yoshidy (piastującego funkcję jej producenta; wcześniej czuwał on między innymi nad grami Final Fantasy XIV i Dragon Quest X), oraz Hiroshiego Takai (mającego w swoim portfolio zarówno czternastą odsłonę cyklu, jak i grę The Last Remnant).

Fabuła

Final Fantasy XVI zabiera nas w podróż do fantastycznego świata Valisthea. Kraina usiana jest wielkimi kryształami zapewniającymi magiczną substancję zwaną eterem. Z czasem wokół nich wyrosły wspaniałe królestwa (Wielkie Księstwo Rosarii, Święte Imperium Sanbreque, Królestwo Waloed, Republika Dhalmekian, Żelazne Królestwo, Zwierzchnictwo Crystalline) pomiędzy którymi panował względny pokój nawet gdy stały się one prawdziwymi potęgami. Pojawienie się tajemniczej Plagi zaburzyło jednak ową ciężko wypracowaną równowagę.

Głównym bohaterem gry jest Clive Rosfield, czyli pierworodny syn Arcyksięcia Rosarii. Jego młodszy brat – Joshua – został naznaczony znakiem Feniksa będącego jednym z Eikonów (najpotężniejszych i najbardziej śmiercionośnych stworzeń w całej Valisthei); w ten sposób wbrew swojej woli stał się narzędziem wojny mogącym korzystać z niewyobrażalnej mocy owego bytu. Protagonista tymczasem poświęcił się szermierce i już jako nastolatek stał się prawdziwym mistrzem miecza, przez co został obwołany Pierwszą Tarczą Rosarii; jego zadaniem stała się natomiast ochrona młodszego brata. Po tym jak mroczny Eikon – Ifrit – doprowadził do wielkiej tragedii, życie herosa zmieniło się diametralnie, a on sam wstąpił na niebezpieczną drogę zemsty.

Gameplay

W Final Fantasy XVI akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Gra oddaje nam do dyspozycji różnorodny świat, gdzie znajdziemy nie tylko malownicze trawiaste równiny oraz piękne miasta, lecz także znacznie mroczniejsze lokacje, jak choćby ponure bagna. Przemierzając je, realizujemy zadania popychające do przodu fabułę oraz wykonujemy rozmaite misje poboczne, w czym często przeszkadzają nam przeciwnicy.

Podobnie jak miało to miejsce w piętnastej części serii lub choćby Final Fantasy VII Remake, starcia są dynamiczne, a w ich trakcie musimy wykazać się zręcznością i refleksem oraz umiejętnie wykorzystywać zdolności bojowe protagonisty. Wrogów eliminujemy w zwarciu, robiąc użytek z broni białej, na dystans, a także korzystając z szerokiej gamy magicznych ataków. W miarę postępów rozwijamy bohatera, dzięki czemu z czasem możemy stawiać czoła coraz większym wyzwaniom.

Kwestie techniczne

Final Fantasy XVI działa w oparciu o autorski silnik. Produkcja może się pochwalić oprawą graficzną wysokiej jakości – wrażenie robią zwłaszcza projekty niektórych przeciwników oraz pełne detali lokacje.

Ostatnia modyfikacja 19 czerwca 2023

Tryb gry: single player  

Nośnik: 90 GB

Ocena użytkowników: 5,7 / 10 na podstawie 237 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7 / 10 na podstawie 353 głosów czytelników.

Final Fantasy XVI cena w dniu premiery: 319,90 PLN

Wymagania wiekowe Final Fantasy XVI: 16+

Final Fantasy XVI Wymagania sprzętowe

Sony PlayStation 5

PlayStation 5

  • Wykorzystuje:
  • 30 fps w 4K / 60 fps w 1440p
PC
PS5