Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS4PS3PS5
Okładka Final Fantasy XIV: A Realm Reborn (PC)

Final Fantasy XIV: A Realm Reborn

Final Fantasy XIV Online

Czternasta odsłona legendarnej serii jRPG, zrealizowana w nietypowej formie gry MMO – podobnie jak wydane w 2003 roku Final Fantasy XI.

RPG | TPP | fantasy | PvP | PvE | MMORPG | sieciowe | funkcje cross-platform | MMO

Okładka Final Fantasy XIV: A Realm Reborn (PC)

data premiery gry:

27sie2013

PS3 PC

14kwi2014

PS4

23lis2021za 190dni

PS5

Final Fantasy XIV: A Realm Reborn to sieciowa odsłona słynnej serii Final Fantasy, reprezentująca gatunek MMORPG, czyli wieloosobowych gier RPG. Produkcja została stworzona i jest rozwijana przez japońską firmę Square Enix. Warto odnotować, że A Realm Reborn jest drugą wersją Final Fantasy XIV, przygotowaną po klęsce pierwotnego wydania z 2010 roku. Autorzy włożyli sporo pracy w doszlifowanie gry i zmienili wiele z jej założeń.

W Final Fantasy XIV: A Realm Reborn wcielamy się w bohaterów, którzy ruszają na ratunek kontynentowi Eorzea, mieszczącemu się w świecie Hydaelyn. Kraina podnosi się z kolan po gigantycznej katastrofie, wywołanej przez przywołanie Bahamuta, starożytnej istoty o wielkiej sile. Eorzea przetrwała kataklizm, ale zmaga się z nowymi problemami – narastającymi konfliktami lokalnymi oraz zagrożeniem płynącym ze strony imperium Garlean i innych, bardziej tajemniczych frakcji. W uporaniu się z nimi pomoże moc drzemiąca w postaciach graczy.

Final Fantasy XIV to typowa produkcja MMORPG, w której gracze tworzą postacie i przemierzają świat wypełniony po brzegi potworami, questami i przedmiotami. W grze zawarto parę ciekawych pomysłów, w tym dynamiczne zdarzenia Fate, powtarzalne zadania „levequests”, czy chociażby system trzech dużych firm, w ramach których można awansować na wyższe rangi. Nie zabrakło także grupowych podziemi, instancji oraz rozgrywki PvP. Ponadto uczestnicy zabawy z czasem mogą wejść w posiadanie własnej kwatery, wierzchowca (Chocobo) czy chociażby pomocnika, któremu można zlecić sprzedaż przedmiotów.

Tworząc bohatera można wybrać płeć oraz rasę. Krainę Eorzea zamieszkują ludzcy Hyur, elfopodobni Elezen, niewielcy wzrostem Lalafell, rośli Roegadyn oraz zwierzęcy Miqo’te. Każda z ras ma pewne właściwości, chociaż zdolności śmiałka określa przede wszystkim klasa - „wojenna” (Gladiator, Pugilist, Marauder, Lancer, Archer) lub „magiczna” (Conjurer, Thaumaturge, Arcanist). Gracze mogą zmieniać klasy dowolnie i rozwijać je równolegle. W ten sposób przykładowy Archer może korzystać z części ataków lub czarów Conjurera. Dowolność w rozwijaniu klas obejmuje także profesje zawodowe i zbierackie. Dzięki temu jedna postać może być między innymi alchemikiem, stolarzem, kucharzem, górnikiem czy rybakiem.

Final Fantasy XIV wyróżnia się na tle innych produkcji MMO tym, że jest dostępny na PC oraz PlayStation 3 i PlayStation 4. Co więcej, gracze ze wszystkich wersji tytułu grają na tych samych serwerach. To oznacza, że da się prowadzić jedną postać zarówno na komputerze, jak i konsoli. Niestety wymaga to zakupu kopii Final Fantasy XIV na PC i PS3 lub PS4. Konsolowa tradycja gry przełożyła się na to, że w „czternastkę” da się grać bez większych problemów na padzie (także na PC). Do grania w A Realm Reborn wymagane jest opłacanie abonamentu.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: massive online multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 7,7 / 10 na podstawie 490 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,5 / 10 na podstawie 366 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 149,99 PLN

Gry podobne do Final Fantasy XIV: A Realm Reborn

Klasyfikacja PEGI Final Fantasy XIV: A Realm Reborn

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze pojawiają się nawiązania do narkotyków lub jest pokazane zażywanie narkotyków. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Final Fantasy XIV: A Realm Reborn

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5 2.4 GHz
 • 3 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 750 / Radeon R7 260X lub lepsza
 • 60 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i7 3.0 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon RX 480 lub lepsza
 • 60 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
Recenzja gry Final Fantasy XIV: A Realm Reborn - prawdziwie odrodzone MMO
Recenzja gry Final Fantasy XIV: A Realm Reborn - prawdziwie odrodzone MMO

Recenzja 16 października 2013, 12:00

Gra prowadzi nas za rączkę za pomocą systemu dzienników wskazujących kolejne rzeczy do wytworzenia czy zebrania oraz premiuje zaliczenie każdej z owych czynności. Pozytywne jest też to, że uniknięto konieczności wytwarzania setek przedmiotów, by podnieść poziom – zamiast tego częściej bawimy się jednym produktem, poprawiając jego jakość. Poza tym „czternastka” oferuje powtarzalne zadania poświęcone każdej z dyscyplin, które pozwalają opuścić na chwilę siedzibę danej gildii. Zwykle rzemiosło oraz zbieractwo w grach MMO okazuje się mozolne, czasochłonne i skomplikowane, więc unikam go jak ognia. W Final Fantasy XIV jest inaczej – trochę sobie pomachałem kilofem i potrafię już sam uzupełniać zapasy miksturek.

PS3
PC
PS4
PS5