Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS4
Okładka Final Fantasy XIV: Stormblood (PC)

Final Fantasy XIV: Stormblood

Drugie duże rozszerzenie do Final Fantasy XIV: A Realm Reborn, stworzone przez sprawującą pieczę nad marką firmę Square-Enix.

To jest dodatek do gry Final Fantasy XIV: A Realm Reborn.

RPG | TPP | fantasy | PvP | PvE | MMORPG | funkcje cross-platform

Okładka Final Fantasy XIV: Stormblood (PC)

data premiery gry:

20cze2017

PS4 PC
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Final Fantasy XIV: Stormblood na PC i PS4 to drugie duże rozszerzenie do Final Fantasy XIV: A Realm Reborn – MMORPG stworzonego i wydanego przez firmę Square Enix. Dodatek stanowi kolejny ważny rozdział w rozwoju Final Fantasy XIV, które po trzech latach od nieudanej premiery w 2010 roku otrzymało drugą szansę, kiedy deweloperzy pod przywództwem Naokiego Yoshidy przebudowali grę od podstaw i następnie wydali ją ponownie pod zmienionym tytułem (Final Fantasy XIV: A Realm Reborn). Final Fantasy XIV: Stormblood oraz towarzyszące mu patche definitywnie zrywają także ze wsparciem tytułu dla konsoli PlayStation 3.

Fabuła

Final Fantasy XIV: Stormblood kontynuuje główną linię fabularną gry, oferując wiele godzin nowych questów oraz przerywników filmowych. Tym razem gracze wraz ze znajomymi postaciami wybierają się w podróż poza granice Eorzei, zwiedzając nowe zakątki świata gry i wkraczając na tereny okupowane przez Garleańskie Imperium.

Mechanika

Final Fantasy XIV: Stormblood wprowadza wiele istotnych nowości. Największą z nich są nowe lokacje. Fani mogą zobaczyć po raz pierwszy Ala Mhigo i walczyć wraz z ruchem oporu, by wyzwolić prowincję z rąk Imperium. Zwiedzamy także leżący na dalekim wschodzie kontynent Othard i znajdujące się tam królestwo Doma, którego architektura i kultura inspirowane są Japonią. Poza tym otrzymujemy wiele nowych podziemi, aren oraz lokacji używanych w rajdach i specjalnych eventach. Warta odnotowania jest także nowa, 24-osobowa seria rajdów zatytułowana Return to Ivalice ze scenariuszem napisanym przez Yasumiego Matsuno, twórcę Final Fantasy XII, Final Fantasy Tactics oraz Vagrant Story, których akcja rozgrywała się w świecie Ivalice.

Istotnym elementem Stormblood są także dwie nowe klasy postaci. Czerwony mag korzysta z rapierów i wspomaga się licznymi czarami, wzmacniającymi jego ataki. Samuraj włada ogromnymi katanami, potrafiącymi składować energię uwalnianą przy wyprowadzaniu kolejnych ciosów. Dodatkowo zwiększono maksymalny poziom doświadczenia postaci z 60. do 70. Wszystkie klasy postaci otrzymały więc wcześniej nieobecne w grze silniejsze umiejętności i zdolności. Oczywiście, gracze mają także szansę znaleźć i stworzyć nowy, potężny ekwipunek i przedmioty.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: massive online multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 53 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 4,2 / 10 na podstawie 35 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 134,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Final Fantasy XIV: Stormblood

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze pojawiają się nawiązania do narkotyków lub jest pokazane zażywanie narkotyków. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Final Fantasy XIV: Stormblood

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5 2.4 GHz
 • 3 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 750 / Radeon R7 260X lub lepsza
 • 60 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i7 3.0 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon RX 480 lub lepsza
 • 60 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
Recenzja gry Final Fantasy XIV: Stormblood – fabuła godna „siódemki”
Recenzja gry Final Fantasy XIV: Stormblood – fabuła godna „siódemki”

Recenzja 5 lipca 2017, 16:30

Chwilę pomarudziłem, ale znów muszę wrócić do chwalenia dodatku. Stormblood robi wrażenie nie tylko swoją fabułą czy nowymi klasami. Imponująco wypada też oprawa graficzna. Nie sądziłem, że z tej gry da się wycisnąć więcej, ale twórcy przeszli samych siebie. Całe rozszerzenie utrzymane jest w azjatyckim stylu, chociaż dopiero podczas wizyty w mieście Kugane zrozumiecie, co miałem na myśli. Japoński klimat wylewa się z każdego zakamarka ulic. Jeśli nie macie mocnego sprzętu i gracie na niższych detalach, to na czas zwiedzania tych samurajskich okolic polecam podkręcić ustawienia – spalenie karty graficznej warte jest tej wizualnej uczty.

PS4
PC