Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePSPANDiOS
Okładka Final Fantasy Tactics: The War of the Lions (PSP)

Final Fantasy Tactics: The War of the Lions

Udoskonalona wersja klasycznej starategii turowej (z elementami typowego RPG-a). Zmiany objęły zarówno jakość oprawy audiowizualnej, jak i dodanie dwóch zupełnie nowych klas postaci (onion knight i dark knight).

Strategiczne | fantasy | turowe | widok izometryczny | taktyczne | 2D | reedycje/remastery/remaki | jRPG

Okładka Final Fantasy Tactics: The War of the Lions (PSP)

data premiery gry:

5paź2007

PSP

4sie2011

iOS

4cze2015

AND
Kolekcja gier
Obserwuj grę

The War of the Lions to oficjalny remake Final Fantasy Tactics. Produkt ten po raz pierwszy zadebiutował w 1997 roku. Gra ukazała się wtedy na pierwszą generację konsoli PlayStation. Co ciekawe, tytuł ten nigdy nie trafił do Europy. FF Tactics w pierwotnej wersji przygotowany został wyłącznie z myślą o amerykańskich i japońskich odbiorcach. Opisywana wersja, przeznaczona na przenośną konsolkę firmy Sony, nie wprowadza żadnych rewolucyjnych zmian do rozgrywki. Producent zadbał jednak o szereg mniej lub bardziej widocznych usprawnień. W ramach ciekawostki warto także dodać, iż nie jest to jedyny tytuł z tej serii. W międzyczasie opracowano bowiem Final Fantasy Tactics Advance na konsolę GameBoy Advance. Za przygotowanie i wydanie The War of the Lions odpowiedzialna jest oczywiście firma Square Enix.

Akcja rozgrywa się w królestwie Ivalice. Podobnie jak w przypadku pierwowzoru, opisywany produkt stanowi połączenie klasycznej gry RPG oraz skomplikowanej turowej strategii. W trakcie rozgrywki przystępujemy bowiem do różnorakich misji, rozgrywanych na specjalnie przygotowanych do tego celu mapach. Każde posunięcie wymaga poświęcenia określonej ilości punktów akcji. Postaci przemieszczają się po zaznaczonych na mapie polach, a po wyczerpaniu puli punktów akcji, musimy zaczekać na ruch przeciwnika.

Istotną zmianą, w porównaniu do oryginału, jest wprowadzenie dwóch zupełnie nowych klas postaci. Onion Knight jest wyjątkowo potężnym wojownikiem, który zadaje największe obrażenia jedynie w bezpośrednich starciach. Postać ta nie nadaje się więc do organizowania ataków z większej odległości. Dark Knight przydaje się z kolei do osłabiania wybranych przeciwników. Postać ta potrafi także przejmować część ich punktów życia. Warto jednocześnie dodać, iż obie nowe klasy postaci nie są dostępne w początkowej fazie zabawy. Skorzystanie z oferowanych przez nie atutów staje się możliwe dopiero w dalszej części rozgrywki.

Remake cechuje się poprawionym tłumaczeniem oryginalnych japońskich tekstów. Z innych ciekawostek warto także wspomnieć o zawarciu w grze kilku ukrytych postaci. Jest to między innymi doskonale znanym fanom serii Cloud. Oprócz kampanii dla pojedynczego gracza zadbano także o pełnoprawny multiplayer. Do zabawy może przystąpić dwóch graczy, którzy wystawiają oczywiście swoich wojowników do walki. Co ciekawe, producent zadbał tu o bonus w postaci mini-gry polegającej na konieczności uderzania w określony przycisk. Zwycięzca takiego pojedynku otrzymuje możliwość zadania dodatkowych uderzeń. Oprawa wizualna Final Fantasy Tactics: The War of the Lions doczekała się oczywiście wielu udoskonaleń. Całość została przede wszystkim dopracowana w taki sposób żeby akcja mogła być wyświetlania na całym ekranie konsoli.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   sieć lokalna     Liczba graczy: 1-2  

Ocena czytelników: 7 / 10 na podstawie 133 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 179,90 PLN

Gry podobne do Final Fantasy Tactics: The War of the Lions

Klasyfikacja PEGI Final Fantasy Tactics: The War of the Lions

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Brucevsky Ekspert 6 marca 2013

Final Fantasy Tactics to dla wielu gra-legenda, kamień milowy i najlepszy taktyczny RPG w historii. Czy dzisiaj wciąż zachwyca i wpływa na emocje tak samo jak przed laty?

9.0
Najlepsze gry mobilne bez mikropłatności (#13 – taktyczne RPG)
Najlepsze gry mobilne bez mikropłatności (#13 – taktyczne RPG)

wiadomość16 maja 2016

Dzisiejszy odcinek cyklu omawiającego najlepsze gry mobilne bez mikropłatności postanowiliśmy poświęcić taktycznym RPG-om. W zestawieniu nie mogło zabraknąć kultowego Final Fantasy Tactics.

Najlepsze mobilne gry czerwca (m.in. Hitman: Sniper, Dragon Quest VI i Fallout Shelter)
Najlepsze mobilne gry czerwca (m.in. Hitman: Sniper, Dragon Quest VI i Fallout Shelter)

wiadomość30 czerwca 2015

Omawiamy najlepsze gry mobilne szóstego miesiąca tego roku. Wśród polecanych pozycji znalazły się takie produkcje jak Hitman: Sniper, Dragon Quest VI, Fallout Shelter, Xenowerk, You Must Built A Boat, Geometry Wars 3, Edge of Oblivion 2 czy Final Fantasy Tactics.

Final Fantasy Tactics: The War of the Lions dostępne na Androidzie
Final Fantasy Tactics: The War of the Lions dostępne na Androidzie

wiadomość8 czerwca 2015

Po ponad czterech latach, które minęły od debiutu Final Fantasy Tactics: The War of the Lions na iOS, słynna produkcja Square Enix w końcu zadebiutowała na Androidzie. W związku z tym przypominamy ją w ramach mobilnej perełki tygodnia.

Liege, czyli o tym co się stało z taktycznymi RPG
Liege, czyli o tym co się stało z taktycznymi RPG

wiadomość17 lipca 2013

Wspaniały gatunek taktycznych RPGów zniknął praktycznie zupełnie z konsol stacjonarnych. Dlaczego? I czy gry niezależne mogą temu zaradzić?

Imperialistyczne zapędy Square Enix

wiadomość21 maja 2008

Japoński Square Enix, znany doskonale choćby fanom serii Final Fantasy, coraz poważniej próbuje zaznaczyć swoją obecność na międzynarodowym rynku. Plan jest prosty, a zdradził go w rozmowie z agencją Reuters, prezes firmy, Yoichi Wada.

PSP
iOS
AND