Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePSPANDiOS
Okładka Final Fantasy Tactics: The War of the Lions (PSP)
OkładkaFinal Fantasy Tactics: The War of the Lions (PSP)

Final Fantasy Tactics: The War of the Lions

Udoskonalona wersja klasycznej starategii turowej (z elementami typowego RPG-a). Zmiany objęły zarówno jakość oprawy audiowizualnej, jak i dodanie dwóch zupełnie nowych klas postaci (onion knight i dark knight).

Strategiczne | fantasy | turowe | widok izometryczny | taktyczne | 2D | reedycje/remastery/remaki | jRPG

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Final Fantasy Tactics: The War of the Lions Premiera

5paź2007

PSP

4sie2011

iOS

4cze2015

AND

Gry podobne do Final Fantasy Tactics: The War of the Lions

Chrono Trigger

The Lord of the Rings: Tactics

Tactics Ogre: Let Us Cling Together

The War of the Lions to oficjalny remake Final Fantasy Tactics. Produkt ten po raz pierwszy zadebiutował w 1997 roku. Gra ukazała się wtedy na pierwszą generację konsoli PlayStation. Co ciekawe, tytuł ten nigdy nie trafił do Europy. FF Tactics w pierwotnej wersji przygotowany został wyłącznie z myślą o amerykańskich i japońskich odbiorcach. Opisywana wersja, przeznaczona na przenośną konsolkę firmy Sony, nie wprowadza żadnych rewolucyjnych zmian do rozgrywki. Producent zadbał jednak o szereg mniej lub bardziej widocznych usprawnień. W ramach ciekawostki warto także dodać, iż nie jest to jedyny tytuł z tej serii. W międzyczasie opracowano bowiem Final Fantasy Tactics Advance na konsolę GameBoy Advance. Za przygotowanie i wydanie The War of the Lions odpowiedzialna jest oczywiście firma Square Enix.

Akcja rozgrywa się w królestwie Ivalice. Podobnie jak w przypadku pierwowzoru, opisywany produkt stanowi połączenie klasycznej gry RPG oraz skomplikowanej turowej strategii. W trakcie rozgrywki przystępujemy bowiem do różnorakich misji, rozgrywanych na specjalnie przygotowanych do tego celu mapach. Każde posunięcie wymaga poświęcenia określonej ilości punktów akcji. Postaci przemieszczają się po zaznaczonych na mapie polach, a po wyczerpaniu puli punktów akcji, musimy zaczekać na ruch przeciwnika.

Istotną zmianą, w porównaniu do oryginału, jest wprowadzenie dwóch zupełnie nowych klas postaci. Onion Knight jest wyjątkowo potężnym wojownikiem, który zadaje największe obrażenia jedynie w bezpośrednich starciach. Postać ta nie nadaje się więc do organizowania ataków z większej odległości. Dark Knight przydaje się z kolei do osłabiania wybranych przeciwników. Postać ta potrafi także przejmować część ich punktów życia. Warto jednocześnie dodać, iż obie nowe klasy postaci nie są dostępne w początkowej fazie zabawy. Skorzystanie z oferowanych przez nie atutów staje się możliwe dopiero w dalszej części rozgrywki.

Remake cechuje się poprawionym tłumaczeniem oryginalnych japońskich tekstów. Z innych ciekawostek warto także wspomnieć o zawarciu w grze kilku ukrytych postaci. Jest to między innymi doskonale znanym fanom serii Cloud. Oprócz kampanii dla pojedynczego gracza zadbano także o pełnoprawny multiplayer. Do zabawy może przystąpić dwóch graczy, którzy wystawiają oczywiście swoich wojowników do walki. Co ciekawe, producent zadbał tu o bonus w postaci mini-gry polegającej na konieczności uderzania w określony przycisk. Zwycięzca takiego pojedynku otrzymuje możliwość zadania dodatkowych uderzeń. Oprawa wizualna Final Fantasy Tactics: The War of the Lions doczekała się oczywiście wielu udoskonaleń. Całość została przede wszystkim dopracowana w taki sposób żeby akcja mogła być wyświetlania na całym ekranie konsoli.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: sieć lokalna   Liczba graczy: 1-2  

Ocena użytkowników: 7,1 / 10 na podstawie 135 głosów czytelników.

Final Fantasy Tactics: The War of the Lions cena w dniu premiery: 179,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Final Fantasy Tactics: The War of the Lions

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.
PSP
iOS
AND