Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGANDPS1PS3NDSPCiOSPSVPSPWii
Okładka Chrono Trigger (PC)
OkładkaChrono Trigger (PC)

Chrono Trigger

Odświeżona wersja klasycznej gry jRPG, wydanej pierwotnie w wersji na konsolę SNES. Konwersja przygotowana została przez ekipę deweloperską firmy Square Enix.

RPG | fantasy | turowe | 2D | reedycje/remastery/remaki | podróże w czasie | jRPG

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Chrono Trigger Premiera

2lis1999

PS1

25lis2008

NDS

26kwi2011

Wii

28wrz2011

PS3 PSP

8gru2011

iOS

28sie2012

PSV

29paź2012

AND

27lut2018

PC

Chrono Trigger to klasyczna gra jRPG, opracowana przez firmę Square Soft (obecnie Square Enix), która ukazała się pierwotnie na konsoli Super Nintendo Entertainment System. Z czasem tytuł nie tylko zdobył wielkie uznanie w oczach graczy z całego świata, zyskując miano jednego z najlepszych reprezentantów gatunku w historii, lecz także doczekał się licznych konwersji. Dzięki temu dzisiaj jest dostępny zarówno na konsolach stacjonarnych, handheldach oraz komputerach osobistych, jak i na urządzeniach mobilnych.

Fabuła

Chrono Trigger opowiada historię chłopca imieniem Crono, który podczas milenijnego festiwalu roku 1000 poznaje piękną Marle. Niestety nie może się zbyt długo cieszyć jej towarzystwem, gdyż nowa znajoma znika podczas testowania maszyny do teleportacji. Nasz bohater udaje się na jej poszukiwania, co całkowicie zmienia jego, dotychczas spokojny, żywot. W trakcie wędrówki po czasoprzestrzeni odwiedza różne epoki, gdzie poznaje nowych kompanów, próbuje zapobiec paradoksom czasowym i stawia czoła przebiegłym wrogom. Warto odnotować, że historia opowiedziana w grze ma nieliniowy charakter i może się zakończyć na kilka sposobów w zależności od naszych poczynań.

Mechanika

W Chrono Trigger na platformie PC, NDS itd. akcję ukazano z kamery zawieszonej nad głową Crono. W trakcie zabawy gracze zwiedzają kolejne krainy (przemieszczając się między poszczególnymi lokacjami na uproszczonym schemacie terenu) i epoki (prehistoria, wczesne średniowiecze, średniowiecze, teraźniejszość, apokalipsa, przyszłość i koniec czasu), prowadzą dialogi z postaciami neutralnymi oraz wykonują dla nich zadania, a także toczą pojedynki z przeciwnikami.

W przeciwieństwie do wielu klasycznych reprezentantów gatunku, w tym serii Final Fantasy, adwersarze są widoczni podczas eksploracji, a po kontakcie z nimi od razu dochodzi do walki – pojedynkujące się strony nie są przenoszone na specjalną arenę. Twórcy zastosowali zmodyfikowany turowy system Active Time Battle, w którym herosi wykonują swoje akcje po naładowaniu specjalnego paska. W trakcie starć oprócz zwykłych ataków wykorzystujemy tak zwane Techniki (wykonywane samodzielnie bądź grupowo) i przedmioty wspomagające. Ponadto w toku zmagań zwiększamy potencjał bojowy bohaterów, przydzielając im uzbrojenie, pancerze i rozmaite akcesoria.

Kwestie techniczne

Mimo upływu lat Chrono Trigger nadal potrafi cieszyć oko mangową oprawą graficzną, nad którą pieczę sprawował Akira Toriyama (autor sagi Dragon Ball). Całości dopełnia oprawa dźwiękowa, skomponowana przez Yasunori Mitsudę i Nobuo Uematsu.

Konwersje gry

Pierwszy port Chrono Triggera, stworzony z myślą o konsoli PlayStation 1, uzupełniono o przygotowane przez Akirę Toriyamę i wytwórnię Toei Animation wstawki anime, a także moduł Extras, gdzie gracze mogą obejrzeć galerię postaci czy zapoznać się z bestiariuszem. To właśnie reedycja tej wersji gry trafiła później na PlayStation 3, PlayStation Portable i PlayStation Vitę, w ramach serii PSOne Classics.

Wersja na Nintendo DS została natomiast dostosowana do ukazywania akcji na dwóch ekranach i sterowania za pomocą dotyku; całość wzbogacono o dodatkową arenę do walki z przeciwnikami, a także dwa lochy, czyli Lost Sanctum i Dimensional Vortex.

Edycja, która trafiła na urządzenia mobilne, może się pochwalić przede wszystkim odświeżoną grafiką, z kolei opartą na niej wersję pecetową rozbudowano o obsługę myszy i klawiatury oraz funkcję automatycznego zapisu stanu rozgrywki; poza tym na jej potrzeby nagrano od nowa ścieżkę dźwiękową.

Warto odnotować, że Chrono Trigger w wersji znanej z konsoli Super Nintendo Entertainment System jest dostępny na platformie Nintendo Wii.

Ostatnia modyfikacja 28 lutego 2018

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,5 / 10 na podstawie 593 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Chrono Trigger

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Chrono Trigger Wymagania sprzętowe

Nintendo Wii

Nintendo Wii

 • Wykorzystuje:
 • Nintendo eShop
Sony PlayStation 3

PlayStation 3

 • Wykorzystuje:
 • PlayStation Network
PlayStation Portable

PlayStation Portable

 • Wykorzystuje:
 • PlayStation Network
PlayStation Vita

PlayStation Vita

 • Wykorzystuje:
 • PlayStation Network
PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3 2.3 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki Intel HD 530 lub lepsza
 • 2 GB HDD
 • Windows 7/8/10
NDS
Wii
PS3
PSP
PSV
iOS
AND
PS1
PC