Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPSPPS1ANDNDSPS3iOSPSVWii
Okładka Chrono Trigger (PC)

Chrono Trigger

Odświeżona wersja klasycznej gry jRPG, wydanej pierwotnie w wersji na konsolę SNES. Konwersja przygotowana została przez ekipę deweloperską firmy Square Enix.

RPG | fantasy | turowe | 2D | reedycje/remastery/remaki | podróże w czasie | jRPG

Okładka Chrono Trigger (PC)

data premiery gry:

2lis1999

PS1

25lis2008

NDS

26kwi2011

Wii

28wrz2011

PS3 PSP

8gru2011

iOS

28sie2012

PSV

29paź2012

AND

27lut2018

PC

Chrono Trigger to klasyczna gra jRPG, opracowana przez firmę Square Soft (obecnie Square Enix), która ukazała się pierwotnie na konsoli Super Nintendo Entertainment System. Z czasem tytuł nie tylko zdobył wielkie uznanie w oczach graczy z całego świata, zyskując miano jednego z najlepszych reprezentantów gatunku w historii, lecz także doczekał się licznych konwersji. Dzięki temu dzisiaj jest dostępny zarówno na konsolach stacjonarnych, handheldach oraz komputerach osobistych, jak i na urządzeniach mobilnych.

Fabuła

Chrono Trigger opowiada historię chłopca imieniem Crono, który podczas milenijnego festiwalu roku 1000 poznaje piękną Marle. Niestety nie może się zbyt długo cieszyć jej towarzystwem, gdyż nowa znajoma znika podczas testowania maszyny do teleportacji. Nasz bohater udaje się na jej poszukiwania, co całkowicie zmienia jego, dotychczas spokojny, żywot. W trakcie wędrówki po czasoprzestrzeni odwiedza różne epoki, gdzie poznaje nowych kompanów, próbuje zapobiec paradoksom czasowym i stawia czoła przebiegłym wrogom. Warto odnotować, że historia opowiedziana w grze ma nieliniowy charakter i może się zakończyć na kilka sposobów w zależności od naszych poczynań.

Mechanika

W Chrono Trigger na platformie PC, NDS itd. akcję ukazano z kamery zawieszonej nad głową Crono. W trakcie zabawy gracze zwiedzają kolejne krainy (przemieszczając się między poszczególnymi lokacjami na uproszczonym schemacie terenu) i epoki (prehistoria, wczesne średniowiecze, średniowiecze, teraźniejszość, apokalipsa, przyszłość i koniec czasu), prowadzą dialogi z postaciami neutralnymi oraz wykonują dla nich zadania, a także toczą pojedynki z przeciwnikami.

W przeciwieństwie do wielu klasycznych reprezentantów gatunku, w tym serii Final Fantasy, adwersarze są widoczni podczas eksploracji, a po kontakcie z nimi od razu dochodzi do walki – pojedynkujące się strony nie są przenoszone na specjalną arenę. Twórcy zastosowali zmodyfikowany turowy system Active Time Battle, w którym herosi wykonują swoje akcje po naładowaniu specjalnego paska. W trakcie starć oprócz zwykłych ataków wykorzystujemy tak zwane Techniki (wykonywane samodzielnie bądź grupowo) i przedmioty wspomagające. Ponadto w toku zmagań zwiększamy potencjał bojowy bohaterów, przydzielając im uzbrojenie, pancerze i rozmaite akcesoria.

Kwestie techniczne

Mimo upływu lat Chrono Trigger nadal potrafi cieszyć oko mangową oprawą graficzną, nad którą pieczę sprawował Akira Toriyama (autor sagi Dragon Ball). Całości dopełnia oprawa dźwiękowa, skomponowana przez Yasunori Mitsudę i Nobuo Uematsu.

Konwersje gry

Pierwszy port Chrono Triggera, stworzony z myślą o konsoli PlayStation 1, uzupełniono o przygotowane przez Akirę Toriyamę i wytwórnię Toei Animation wstawki anime, a także moduł Extras, gdzie gracze mogą obejrzeć galerię postaci czy zapoznać się z bestiariuszem. To właśnie reedycja tej wersji gry trafiła później na PlayStation 3, PlayStation Portable i PlayStation Vitę, w ramach serii PSOne Classics.

Wersja na Nintendo DS została natomiast dostosowana do ukazywania akcji na dwóch ekranach i sterowania za pomocą dotyku; całość wzbogacono o dodatkową arenę do walki z przeciwnikami, a także dwa lochy, czyli Lost Sanctum i Dimensional Vortex.

Edycja, która trafiła na urządzenia mobilne, może się pochwalić przede wszystkim odświeżoną grafiką, z kolei opartą na niej wersję pecetową rozbudowano o obsługę myszy i klawiatury oraz funkcję automatycznego zapisu stanu rozgrywki; poza tym na jej potrzeby nagrano od nowa ścieżkę dźwiękową.

Warto odnotować, że Chrono Trigger w wersji znanej z konsoli Super Nintendo Entertainment System jest dostępny na platformie Nintendo Wii.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 533 głosów czytelników.

Gry podobne do Chrono Trigger

Klasyfikacja PEGI Chrono Trigger

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Chrono Trigger

Nintendo Wii

Nintendo Wii

 • Wykorzystuje:
 • Nintendo eShop
Sony PlayStation 3

Sony PlayStation 3

 • Wykorzystuje:
 • PlayStation Network
PlayStation Portable

PlayStation Portable

 • Wykorzystuje:
 • PlayStation Network
PlayStation Vita

PlayStation Vita

 • Wykorzystuje:
 • PlayStation Network
PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3 2.3 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki Intel HD 530 lub lepsza
 • 2 GB HDD
 • Windows 7/8/10
Odświeżony Chrono Trigger trafił na Steama
Odświeżony Chrono Trigger trafił na Steama

wiadomość27 lutego 2018

Po dwudziestu trzech latach od premiery na konsoli Super Nintendo Entertainment System, legendarny Chrono Trigger pojawił się na komputerach osobistych. Produkcja doczekała się kilku usprawnień i odświeżonej oprawy audiowizualnej.

Ponad 15 petabajtów nielegalnie pobranych plików gry StarCraft II: Wings of Liberty i inne rekordy Guinnessa
Ponad 15 petabajtów nielegalnie pobranych plików gry StarCraft II: Wings of Liberty i inne rekordy Guinnessa

wiadomość5 stycznia 2012

Poznaliśmy przykładowe rekordy Guinnesa z najnowszej edycji księgi przeznaczonej dla graczy. Łączna wielkość nielegalnie pobranych plików gry StarCraft II: Wings of Liberty wyniosła ponad 16 536 043 gigabajty.

Next Gen - odc. 20 - Sequel

wiadomość31 marca 2010

Szara przeszłość i różowa przyszłość Square Enix
Szara przeszłość i różowa przyszłość Square Enix

wiadomość23 maja 2009

Japońska firma Square Enix upubliczniła szczegóły rocznego raportu finansowego za 2009 rok fiskalny (okres od 1/04/08 do 31/03/09). W jego ramach ujęła m.in. sprzedaż swoich najlepszych produkcji oraz podzieliła się z nami oczekiwaniami co do przyszłych wyników finansowych.

Wieści ze świata w telegraficznym skrócie (28 listopada 2008)

wiadomość28 listopada 2008

W dzisiejszych „Wieściach ze świata w telegraficznym skrócie”: 10 urodziny Dreamcasta, plotki na temat Assassin’s Creed 2, demo Red Alert 3, łatka dla Gears of War 2, start bety 7Million, amerykańska premiera Chrono Trigger i inne. Życzymy miłej lektury.

NDS
Wii
PS3
PSP
PSV
iOS
AND
PS1
PC