Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 30 grudnia 2016, 13:04

Ranking 100 najlepszych gier RPG wszech czasów – edycja 2016

Po raz kolejny zaktualizowaliśmy naszą listę najlepszych gier RPG w historii. Czy Wiedźmin 3 nadal jest dopiero czwarty? Czy Gothic wspiął się jeszcze wyżej niż ostatnio? Która z czterech nowości wylądowała najwyżej? Przekonajcie się sami.

Spis treści

Nowe pozycje w rankingu w edycji 2016:
  • Darkest Dungeon (miejsce 89.);
  • Final Fantasy XV (miejsce 86.);
  • Deus Ex: Mankind Divided (miejsce 82.);
  • Dark Souls III (miejsce 70.);
  • Deus Ex: Human Revolution (miejsce 36.).

Nadszedł nowy rok, pojawili się nowi reprezentanci gatunku RPG – przydałby się więc i nowy ranking (a właściwie stary, tylko ze zmianami). Może i w ciągu minionych dwunastu miesięcy zabrakło wydarzeń na miarę Wiedźmina 3, niemniej znalazło się kilka produkcji, które są godne trafienia do setki najlepszych. Poza tym ubiegłoroczne zestawienie prosiło się o uwzględnienie wyników podpiętej do niego ankiety – za jej sprawą doszło do dość zaskakujących przetasowań w „top 20”. Ponadto swoje trzy grosze dorzuciła znowu redakcja, co przełożyło się na korekty również na dalszych lokatach (po wzięciu pod uwagę np. pewnych zmian, jakie zaszły w ocenach z encyklopedii gier).

Zapraszam zatem do lektury trzeciej edycji rankingu 100 najlepszych gier RPG wszech czasów według redakcji i czytelników/widzów serwisów GRYOnline.pl i tvgry.pl. A jeśli chcecie przypomnieć sobie, na jakich fundamentach oparliśmy pierwszą edycję zestawienia, obejrzyjcie poniższy filmik, w którym Gambrimus wyjaśnia co i jak.

Krzysztof Mysiak

Krzysztof Mysiak

Z GRYOnline.pl związany od 2013 roku, najpierw jako współpracownik, a od 2017 roku – członek redakcji, znany także jako Draug. Obecnie szef Encyklopedii Gier. Zainteresowanie elektroniczną rozrywką rozpalił w nim starszy brat – kolekcjoner gier i gracz. Zdobył wykształcenie bibliotekarza/infobrokera – ale nie poszedł w ślady Deckarda Caina czy Handlarza Cieni. Zanim w 2020 roku przeniósł się z Krakowa do Poznania, zdążył zostać zapamiętany z bywania na tolkienowskich konwentach, posiadania Subaru Imprezy i wywijania mieczem na firmowym parkingu.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Która z 20 najlepszych gier RPG podoba Ci się najbardziej?

Wiedźmin 3: Dziki Gon
54,9%
Baldur’s Gate II: Cienie Amn
2,8%
Gothic
9,4%
The Elder Scrolls V: Skyrim
10,3%
Fallout 2
1,9%
Planescape: Torment
1,8%
Gothic II
5,3%
Star Wars: Knights of the Old Republic
1,7%
Wiedźmin 2: Zabójcy królów
0,9%
Mass Effect 2
2,2%
Baldur’s Gate
0,7%
Chrono Trigger
0,6%
Fallout: New Vegas
1%
Wiedźmin
1,2%
Fallout
0,6%
Dragon Age: Początek
1,8%
Vampire: The Masquerade – Bloodlines
0,6%
Pillars of Eternity
0,6%
Arcanum: Przypowieść o maszynach i magyi
0,6%
The Elder Scrolls III: Morrowind
1,2%
Zobacz inne ankiety
Ranking 100 najlepszych gier RPG w historii - edycja 2015
Ranking 100 najlepszych gier RPG w historii - edycja 2015

Rok temu opublikowaliśmy listę 100 najlepszych gier RPG - dzisiaj zaktualizowaliśmy zestawienie o tytuły z 2015 roku. Jak poradził sobie Wiedźmin 3? Czy na listę trafił Fallout 4? Czy Gambrinus przeboleje brak Pillars of Eternity w pierwszej dziesiątce?

Top 100 gier RPG wszech czasów - najlepsze RPG-i, które trzeba znać
Top 100 gier RPG wszech czasów - najlepsze RPG-i, które trzeba znać

Top 10, Top 20? Dzisiaj czas na top 100! Zapraszamy do przeglądu największego zestawienia w dziejach gry-online.pl, opracowanego na bazie głosów naszych autorów, redakcyjnych debat i średniej ocen użytkowników serwisu.