Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCXBOXANDSwitchiOS
Okładka Star Wars: Knights of the Old Republic (PC)
OkładkaStar Wars: Knights of the Old Republic (PC)

Star Wars: Knights of the Old Republic

KotOR | Star Wars KotOR

Zrealizowana w perspektywie trzecioosobowej gra RPG, osadzona w kultowym uniwersum Gwiezdnych Wojen. Za jej powstanie odpowiada studio BioWare, znane głównie za sprawą legendarnego cyklu Baldur’s Gate.

RPG | TPP | science fiction | Star Wars | filmy | klasyczne RPG | Game Pass | EA Play

Star Wars: Knights of the Old Republic Premiera

16lip2003

XBOX

18lis2003

PC

30maj2013

iOS

22gru2014

AND

11lis2021

Switch

Gry podobne do Star Wars: Knights of the Old Republic

Gothic II

Mass Effect

Mass Effect 2

Wydane m.in. na PC, AND itd. Knights of the Old Republic jest trójwymiarową grą RPG opartą na licencji znanego z filmów i książek, niezwykle popularnego uniwersum Gwiezdnych wojen. Omawiana produkcja jest uznawana za jedną z najlepszych gier osadzonych w świecie stworzonym przez George’a Lucasa. Autorami gry są specjaliści od gatunku RPG z utytułowanego kanadyjskiego studia BioWare (znani m.in. z serii Dragon Age, Baldur’s Gate czy Mass Effect).

Fabuła

Akcja gry rozgrywa się 4 tys. lat przed wydarzeniami z Nowej nadziei, w tzw. Starej Republice, która kilka lat wcześniej stoczyła straszną wojnę z Mandalorianami – groźną nacją gwiezdnych wojowników, noszących charakterystyczne, ozdobne pancerze (należał do niej m.in. znany z filmów łowca nagród Boba Fett). Po przegraniu większości bitew, galaktyczne państwo znalazło się na skraju przepaści. Uratowała je – podjęta wbrew woli rady zakonu – interwencja grupy rycerzy Jedi, dowodzonych przez młodego i niezwykle utalentowanego Revana.

Niestety, niedługo później Revan uległ ciemnej stronie Mocy i przypuścił własny, bezwzględny atak na chwiejącą się w posadach Republikę. Jego plany przekreśliła zdrada ucznia – Dartha Malaka – który ostrzelał okręt swojego mistrza, gdy był on atakowany przez grupę wysłanników zakonu Jedi. Wyeliminowawszy Revana, Malak przejął jego flotę i obecnie kontynuuje podbój galaktyki. Właśnie w czasie tej wojny rozpoczyna się opowieść przedstawiona w grze. Gracze wcielają się w człowieka będącego pasażerem jednego z okrętów wojennych.

Mechanika

Wydana na PC, AND itd. gra Knights of the Old Republic należy do gatunku RPG. Akcja jest ukazana z perspektywy trzeciej osoby, zza pleców bohatera (kamera TPP). Kontrolując drużynę złożoną z maksymalnie trzech postaci (możemy się pomiędzy nimi swobodnie przełączać), eksplorujemy lokacje, rozmawiamy z napotkanymi bohaterami niezależnymi i walczymy z przeciwnikami. W czasie zabawy odwiedzamy osiem zróżnicowanych planet, m.in. pustynne Tatooine, pełne ruin pradawnych Sithów Korriban, oceaniczne Manaan czy ojczyznę rasy Wookie – Kashyyyk. Na większości z nich czeka nas szereg zadań, zarówno należących do głównego wątku fabularnego, jak i pobocznych. Co ważne, podejmowane przez nas wybory wywierają wpływ tak na dalszy tok opowieści, jak i naszego bohatera – robiąc rzeczy dobre, zbliżamy się do jasnej strony Mocy, zaś folgując okrucieństwu i żądzom, stopniowo przesuwamy się ku mrokowi.

Za niemal wszystko, co robimy w grze otrzymujemy punkty doświadczenia, które pozwalają zdobywać kolejne poziomy i odblokowywać ataki oraz zdolności specjalne. Mechanika rozwoju jest luźno inspirowana znanym z „papierowych” erpegów systemem D20. Przygodę rozpoczynamy jako przedstawiciel jednej z trzech klas: Żołnierz (specjalista od walki), Zwiadowca (ekspert od techniki i rozpoznania) lub Łajdak (zawadiaka na wzór znanego z filmów Hana Solo). Z czasem, kiedy opowieść dociera do pewnego punktu, otrzymujemy także możliwość dołączenia do zakonu Jedi i nauczenia się władania Mocą.

Na uwagę zasługują też rozbudowana lista broni (w tym oczywiście mieczy świetlnych), pancerzy i gadżetów oraz system modyfikacji ekwipunku. Instalowanie specjalnych ulepszeń daje graczom wpływ na statystyki i zdolności specjalne sprzętu i pozwala dostosować go do własnego stylu gry, a także charakteru lub stylu własnej postaci (także wizualnie – np. pod względem kolorystycznym).

Tryby gry

Gra Knights of the Old Republic zawiera wyłącznie tryb dla pojedynczego gracza.

Kwestie techniczne

Knights of the Old Republic w wersji na PC, AND itd. ma trójwymiarową oprawę graficzną. Została ona przygotowana w charakterystycznym stylu, który łączy pewną dozę realizmu z mocno nasyconymi barwami i nieco kreskówkowymi projektami postaci. Dzięki temu gra całkiem dobrze przechodzi próbę czasu i wciąż prezentuje się przyzwoicie. Interfejs gry w wersji na urządzenia mobilne dostosowano do możliwości współczesnych urządzeń przenośnych.

Ostatnia modyfikacja 10 grudnia 2007

Tryb gry: single player  

Nośnik: 4 CD

Ocena użytkowników: 8,7 / 10 na podstawie 9752 głosów czytelników.

Star Wars: Knights of the Old Republic cena w dniu premiery: 169 PLN

Klasyfikacja PEGI Star Wars: Knights of the Old Republic

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Star Wars: Knights of the Old Republic Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Procesor 1.6 GHz
  • karta grafiki 128MB (minimum ATI Radeon 9200 lub NVidia GeForce4)
  • 512 MB RAM
  • 3.3 GB HDD
PC
XBOX
iOS
AND
Switch