Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS5XSX
Okładka Grand Theft Auto VI (PS5)
OkładkaGrand Theft Auto VI (PS5)

Grand Theft Auto VI

GTA 6 | GTA VI

Szósta główna część niezwykle popularnej serii gier akcji z otwartym światem, nad którą czuwa firma Rockstar Games. GTA 6 od lat funkcjonuje w sferze nieoficjalnych doniesień, jednak dotychczas twórcy tego tytułu nie podzielili się żadnymi konkretami.

Akcji | TPP | sandbox | Find Your Next Game

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Grand Theft Auto VI Premiera

data nieogłoszona

PS5 XSX

Gry podobne do Grand Theft Auto VI

Saints Row

Watch Dogs: Legion

The Precinct

Grand Theft Auto VI to szósta główna odsłona bestsellerowego cyklu gier akcji z otwartym światem, nad którym pieczę sprawuje studio Rockstar Games. W październiku 2019 roku zespół Ruffian Games poinformował, że nawiązał współpracę z ową firmą, toteż omawiana produkcja może być jednym z jej owoców.

O GTA 6 po raz pierwszy usłyszeliśmy w marcu 2016 roku, kiedy to źródło serwisu TechRadar poinformowało, że prace nad tym tytułem już się rozpoczęły. Choć od tamtej pory na światło dzienne regularnie wychodzą kolejne nieoficjalne informacje na temat tego projektu, jak dotąd żadne z nich nie zostały potwierdzone przez deweloperów.

Fabuła - przecieki

Zgodnie z nieoficjalnymi doniesieniami głównym źródłem inspiracji dla twórców Grand Theft Auto 6 jest popularny serial Narcos. Akcja gry ma zostać osadzona w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku, a w trakcie zabawy mamy odwiedzić kultowe miasto Vice City oraz nową metropolię wzorowaną na Rio de Janeiro. Ponadto wybrane misje zabiorą nas do Liberty City, które znamy przede wszystkim z gier Grand Theft Auto III i Grand Theft Auto IV. Motywem przewodnim ma być handel narkotykami, a w trakcie zabawy podobno wcielimy się w bohatera, który ze zwykłego przemytnika stopniowo będzie wspinał się po szczeblach przestępczej kariery, chcąc stać się prawdziwym „narkotykowym baronem”.

Inne plotki sugerują natomiast, że zamiast tego autorzy przeniosą nas do Ameryki Południowej (dokładnie – do Kolumbii i na Jamajkę), a jeszcze inne – że wśród grywalnych postaci po raz pierwszy w historii serii pojawi się kobieta.

Gameplay

Grand Theft Auto VI odda nam do dyspozycji rozległy otwarty świat, po którym będziemy się poruszać na piechotę lub za sterami rozmaitych pojazdów i maszyn (możemy się spodziewać między innymi samochodów i motocykli, a także samolotów, śmigłowców czy choćby łodzi). Choć nic nie stanie na przeszkodzie, by z tych ostatnich korzystać w ciszy, zabawę urozmaicą różnorodne stacje radiowe.

Filarem gry będą misje popychające do przodu fabułę, którym będzie towarzyszyć cała masa rozmaitych aktywności pobocznych. Standardowo dla serii, warto będzie trzymać rękę na pulsie, by zbytnio nie zwracać na siebie uwagi stróżów prawa (chyba że nasza intencja będzie zupełnie inna), gdyż jeśli zajdziemy im za skórę, ci nie cofną się przed niczym, byle tylko nas dopaść. Przed nieprzyjaciółmi (niezależnie od tego, czy mowa o policji, czy też o innych przestępcach) będziemy się bronić, korzystając z rozbudowanego arsenału; ten ostatni obejmie wszelkiej maści broń palną, ładunki wybuchowe oraz rozmaite gadżety.

Jak sugerują nieoficjalne doniesienia, pod względem realizmu tytuł pójdzie w ślady bestsellerowego Red Dead Redemption 2. Bohater będzie mógł więc nosić przy sobie ograniczoną liczbę broni i gadżetów, a wraz z biegiem lat świat przedstawiony będzie się zmieniał – upływający czas sprawi na przykład, że starsze i rzadsze samochody będą się stawać coraz droższe. W grze mają również pojawić się bardziej realistyczne i gwałtowne zjawiska pogodowe, jak huragany, powodzie lub tornada. Oprócz kwestii estetycznych rzekomo mają one mieć duży wpływ na rozgrywkę, przez co jeśli na przykład nie będziemy na siebie uważać podczas burzy, protagonistę w końcu trafi piorun.

Multiplayer

Ze względu na gigantyczny sukces odniesiony przez Grand Theft Auto Online można oczekiwać, że oprócz kampanii fabularnej dla pojedynczego gracza w GTA6 znajdziemy rozbudowany tryb multiplayer, który będzie rozwijany wiele lat po premierze tej produkcji.

Technologie

Zważywszy na wcześniejsze dokonania twórców, wydaje się pewne, że Grand Theft Auto 6 zachwyci graczy oprawą graficzną najwyższej jakości. Podobnie mają się sprawy z soundtrackiem, na który będą się składać przede wszystkim licencjonowane utwory puszczane przez poszczególne stacje radiowe.

Ostatnia modyfikacja 16 czerwca 2023

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Oczekiwania czytelników: 7,7 / 10 na podstawie 1658 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Grand Theft Auto VI: 18+

PS5
XSX