Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiXSXPS5
Okładka Grand Theft Auto VI (XSX)

Grand Theft Auto VI

GTA VI | GTA 6

Szósta główna część niezwykle popularnej serii gier akcji z otwartym światem, nad którą czuwa firma Rockstar Games. Grand Theft Auto 6 od lat funkcjonuje w sferze nieoficjalnych doniesień, jednak dotychczas twórcy tego tytułu nie podzielili się żadnymi konkretami.

Akcji | TPP | sandbox | TPS | strzelanki

Okładka Grand Theft Auto VI (XSX)

data premiery gry:

data nieogłoszona

PS5 XSX

Grand Theft Auto VI to szósta główna odsłona bestsellerowego cyklu gier akcji z otwartym światem, nad którym pieczę sprawuje studio Rockstar Games. W październiku 2019 roku zespół Ruffian Games poinformował, że nawiązał współpracę z ową firmą, toteż omawiana produkcja może być jednym z jej owoców.

O GTA 6 po raz pierwszy usłyszeliśmy w marcu 2016 roku, kiedy to źródło serwisu TechRadar poinformowało, że prace nad tym tytułem już się rozpoczęły. Choć od tamtej pory na światło dzienne regularnie wychodzą kolejne nieoficjalne informacje na temat tego projektu, jak dotąd żadne z nich nie zostały potwierdzone przez deweloperów.

Fabuła

Zgodnie z nieoficjalnymi doniesieniami głównym źródłem inspiracji dla twórców Grand Theft Auto 6 jest popularny serial Narcos. Akcja gry ma zostać osadzona w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku, a w trakcie zabawy mamy odwiedzić kultowe miasto Vice City oraz nową metropolię wzorowaną na Rio de Janeiro. Ponadto wybrane misje zabiorą nas do Liberty City, które znamy przede wszystkim z gier Grand Theft Auto III i Grand Theft Auto IV. Motywem przewodnim ma być handel narkotykami, a w trakcie zabawy podobno wcielimy się w bohatera, który ze zwykłego przemytnika stopniowo będzie wspinał się po szczeblach przestępczej kariery, chcąc stać się prawdziwym „narkotykowym baronem”.

Inne plotki sugerują natomiast, że zamiast tego autorzy przeniosą nas do Ameryki Południowej (dokładnie – do Kolumbii i na Jamajkę), a jeszcze inne – że wśród grywalnych postaci po raz pierwszy w historii serii pojawi się kobieta.

Mechanika

Grand Theft Auto VI odda nam do dyspozycji rozległy otwarty świat, po którym będziemy się poruszać na piechotę lub za sterami rozmaitych pojazdów i maszyn (możemy się spodziewać między innymi samochodów i motocykli, a także samolotów, śmigłowców czy choćby łodzi). Choć nic nie stanie na przeszkodzie, by z tych ostatnich korzystać w ciszy, zabawę urozmaicą różnorodne stacje radiowe.

Filarem gry będą misje popychające do przodu fabułę, którym będzie towarzyszyć cała masa rozmaitych aktywności pobocznych. Standardowo dla serii, warto będzie trzymać rękę na pulsie, by zbytnio nie zwracać na siebie uwagi stróżów prawa (chyba że nasza intencja będzie zupełnie inna), gdyż jeśli zajdziemy im za skórę, ci nie cofną się przed niczym, byle tylko nas dopaść. Przed nieprzyjaciółmi (niezależnie od tego, czy mowa o policji, czy też o innych przestępcach) będziemy się bronić, korzystając z rozbudowanego arsenału; ten ostatni obejmie wszelkiej maści broń palną, ładunki wybuchowe oraz rozmaite gadżety.

Jak sugerują nieoficjalne doniesienia, pod względem realizmu tytuł pójdzie w ślady bestsellerowego Red Dead Redemption 2. Bohater będzie mógł więc nosić przy sobie ograniczoną liczbę broni i gadżetów, a wraz z biegiem lat świat przedstawiony będzie się zmieniał – upływający czas sprawi na przykład, że starsze i rzadsze samochody będą się stawać coraz droższe. W grze mają również pojawić się bardziej realistyczne i gwałtowne zjawiska pogodowe, jak huragany, powodzie lub tornada. Oprócz kwestii estetycznych rzekomo mają one mieć duży wpływ na rozgrywkę, przez co jeśli na przykład nie będziemy na siebie uważać podczas burzy, protagonistę w końcu trafi piorun.

Tryby gry

Ze względu na gigantyczny sukces odniesiony przez Grand Theft Auto Online można oczekiwać, że oprócz kampanii fabularnej dla pojedynczego gracza w GTA6 znajdziemy rozbudowany tryb multiplayer, który będzie rozwijany wiele lat po premierze tej produkcji.

Kwestie techniczne

Zważywszy na wcześniejsze dokonania twórców, wydaje się pewne, że Grand Theft Auto 6 zachwyci graczy oprawą graficzną najwyższej jakości. Podobnie mają się sprawy z soundtrackiem, na który będą się składać przede wszystkim licencjonowane utwory puszczane przez poszczególne stacje radiowe.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Oczekiwania czytelników: 8,1 / 10 na podstawie 1067 głosów czytelników.

Centrum PlayStation 5 - Wszystko o konsoli i jej grach

Gry podobne do Grand Theft Auto VI

Wymagania wiekowe Grand Theft Auto VI

18+

GTA 6 - były pracownik Rockstara tłumaczy brak zapowiedzi
GTA 6 - były pracownik Rockstara tłumaczy brak zapowiedzi

wiadomość23 czerwca 2020

Za pośrednictwem swojego TikToka Darion Lowenstein, były pracownik studia Rockstar Games, wyjaśnił odbiorcom, dlaczego do tej pory nie zobaczyliśmy zapowiedzi GTA VI.

GTA 6 dopiero w 2023 roku? To sugerują plany Take-Two [Aktualizacja]
GTA 6 dopiero w 2023 roku? To sugerują plany Take-Two [Aktualizacja]

wiadomość27 maja 2020

Możliwe, że poznaliśmy termin premiery Grand Theft Auto 6. Sugeruje to duży wzrost planowanych wydatków marketingowych firmy Take-Two Interactive na okres od 1 kwietnia 2023 r. do 31 marca 2024 roku.

Mapa GTA 6 ma być ogromna
Mapa GTA 6 ma być ogromna

wiadomość20 kwietnia 2020

W czasie podcastu Rockstar Night Live na kanale Rockstar Mag’ francuski youtuber Chris Liberty stwierdził, że GTA 6 znajduje się w produkcji od 2014 roku. Odnotował również, że mapa omawianej produkcji będzie olbrzymia.

GTA 6 jest w połowie ukończone zdaniem insiderów
GTA 6 jest w połowie ukończone zdaniem insiderów

wiadomość17 kwietnia 2020

Użytkownicy Tez2 oraz Yan2295 odnieśli się do wzmianki z niedawnego artykułu Kotaku na temat Grand Theft Auto 6. Ich zdaniem nie jest możliwe, by nowa odsłona czołowej serii firmy Rockstar Games była na wczesnym etapie produkcji. Tez2 twierdzi wręcz, że prace nad grą są już w połowie ukończone.

Ważne zmiany w Rockstar Games. W tle GTA 6
Ważne zmiany w Rockstar Games. W tle GTA 6

wiadomość15 kwietnia 2020

Kotaku zamieściło artykuł na temat zmiany w traktowaniu pracowników przez Rockstar Games. Z wypowiedzi zebranych przez serwis wynika, że firma wyraźnie stara się poprawić kulturę pracy. Wspomniano też, że nowe GTA wciąż znajduje się na wczesnym etapie produkcji.

PS5
XSX