Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS5XSX
Okładka Grand Theft Auto VI (PS5)
OkładkaGrand Theft Auto VI (PS5)

Grand Theft Auto VI

GTA 6

Szósta główna część niezwykle popularnej serii gier akcji z otwartym światem, nad którą czuwa firma Rockstar Games. GTA 6 zostało osadzone w mieście Vice City i okolicach, a opowiada o losach pary przestępców latynoskiego pochodzenia.

Akcji | TPP | samochodowe | gangsterskie | sandbox | TPS | strzelanki

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Grand Theft Auto VI Premiera

2025

PS5 XSX

Gry podobne do Grand Theft Auto VI

Saints Row

Watch Dogs: Legion

The Precinct

Grand Theft Auto VI to szósta główna część bestsellerowej serii gier akcji z otwartym światem, nad którym pieczę sprawuje studio Rockstar Games.

Oficjalna zapowiedź i pierwszy trailer

O GTA 6 po raz pierwszy usłyszeliśmy w marcu 2016 roku, kiedy to źródło serwisu TechRadar poinformowało, że prace nad tym tytułem już się rozpoczęły. Na przestrzeni kolejnych miesięcy, a z czasem również lat, do sieci trafiły nie tylko niepotwierdzone informacje na temat tego projektu (z których lwia część okazała się wyssana z palca), lecz także pochodzące z głośnego wycieku materiały prezentujące w akcji wczesną wersję opisywanej pozycji. Na oficjalną zapowiedź GTA VI gracze musieli zaczekać do grudnia 2023 roku. Wypuszczony wówczas trailer pobił rekordy popularności, w ciągu doby przyciągając blisko 91 milionów widzów.

Fabuła

Grand Theft Auto VI zabiera nas w podróż do fikcyjnego stanu Leonida, którego serce stanowi kultowe Vice City – metropolia wzorowana na Miami, znana z gier Grand Theft Auto: Vice City oraz Grand Theft Auto: Vice City Stories. W przeciwieństwie do wspomnianej produkcji, w której przemierzaliśmy Vice City z lat 80. XX wieku, w GTA 6 możemy zobaczyć je we współczesnej odsłonie.

Opisywana produkcja jest pierwszą częścią serii, w której główną rolę odgrywa postać żeńska. Mowa o bohaterce imieniem Lucia, która pomimo bycia na policyjnej „smyczy”, nie stroni od przestępczości. Oprócz niej, podczas zabawy możemy wcielić się w jej chłopaka.

Mechanika

W Grand Theft Auto VI akcję oglądamy z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Autorzy oddają nam do dyspozycji rozległy świat, który obejmuje nie tylko miasto Vice City, lecz również okalające je tereny, od malowniczych plaż, po bagna. Przemierzać go możemy zarówno na piechotę, jak i za sterami rozmaitych pojazdów (choć samochody nie posiadają oficjalnych licencji, bez trudu można wskazać prawdziwe odpowiedniki znakomitej większości z nich, zaś oprócz standardowych aut, do naszej dyspozycji autorzy oddają między innymi buggy czy monster trucki) oraz maszyn (jak choćby motorówki lub poduszkowce). Pomimo że nic nie stoi na przeszkodzie, by podróżować po Vice City i jego okolicach w ciszy, jazdę mogą urozmaicić nam różnorodne stacje radiowe.

Filarem gry są misje popychające do przodu fabułę, którym towarzyszy cała masa rozmaitych aktywności pobocznych. Standardowo dla serii, warto trzymać rękę na pulsie, by zbytnio nie zwracać na siebie uwagi stróżów prawa (chyba że nasza intencja jest zupełnie inna), gdyż jeśli zajdziemy im za skórę, nie cofną się oni przed niczym, byle tylko nas dopaść. Z przeciwnikami, jak stróże prawa lub gangsterzy, walczymy, robiąc użytek z rozbudowanego arsenału, w którym prym wiedzie broń palna oraz biała. Nie brakuje tu również granatów, ładunków wybuchowych czy różnorodnych gadżetów.

Smaczki ze zwiastuna i domysły fanów

Choć pierwszy zwiastun gry mógł wydawać się dość enigmatyczny, fani szybko przystąpili do jego dogłębnej analizy, co pozwoliło im odkryć rozmaite smaczki, jakie zostały w nim zaszyte. Roiło się w nim od nawiązań do prawdziwych sytuacji, a także od sugestii dotyczących tego, co znajdzie się w grze. Mowa między innymi o takich kwestiach, jak powrót Weazel News (wzorowanej na Fox News, fikcyjnej stacji telewizyjnej, znanej z Grand Theft Auto IV), nacisk na dużą rolę mediów społecznościowych, przymocowane do kostki Lucii urządzenie monitorujące czy choćby tożsamość chłopaka protagonistki. Niektórzy wskazywali również na podobieństwo bohaterki do aktorki Hailee Steinfeld, a także zwracali uwagę na fakt, że fabuła GTA 6 mogła zostać luźno oparta na historii Bonnie i Clyde’a, co miała potwierdzać wykorzystana w zwiastunie piosenka Toma Petty’ego – Love is a long road.

Multiplayer

Ze względu na gigantyczny sukces odniesiony przez Grand Theft Auto Online można oczekiwać, że oprócz kampanii fabularnej dla pojedynczego gracza w GTA6 znajdziemy rozbudowany tryb multiplayer, który będzie rozwijany wiele lat po premierze tej produkcji.

Kwestie techniczne

Grand Theft Auto VI posiada oprawę graficzną najwyższej jakości. Zarówno otoczenie, jak i samochody oraz postacie ociekają detalami, zaś dopełnieniem tego wszystkiego jest wykorzystanie zaawansowanych technologii, na czele z ray tracingiem. Na soundtrack gry składają się natomiast przede wszystkim licencjonowane utwory, które można usłyszeć w stacjach radiowych.

Ostatnia modyfikacja 17 maja 2024

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Oczekiwania czytelników: 7,8 / 10 na podstawie 2036 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Grand Theft Auto VI: 18+

PS5
XSX