Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4XONEXSXPS5PS3X360
Okładka Grand Theft Auto Online (PC)

Grand Theft Auto Online

Przygotowany przez studio Rockstar North bezpłatny dodatek do bestsellerowej gry akcji Grand Theft Auto V. Rozszerzenie wprowadza oparty na sieci Internet tryb rozgrywki wieloosobowej.

To jest dodatek do gry Grand Theft Auto V.

Akcji | TPP | samochodowe | gangsterskie | sandbox | TPS | kooperacja | strzelanki | gry jako usługa (GaaS)

Okładka Grand Theft Auto Online (PC)

data premiery gry:

1paź2013

PS3 X360

18lis2014

PS4 XONE

14kwi2015

PC

2021

PS5 XSX
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Grand Theft Auto Online to produkcja wieloosobowa, towarzysząca grze Grand Theft Auto V. Tytuł umożliwia graczom wspólną zabawę w świecie piątki. Studio Rockstar Games zobowiązało się stale rozbudowywać GTA Online o nowe elementy. Uczynić to mogą również sami gracze, dzięki wbudowanemu kreatorowi misji.

Mechanika

Grand Theft Auto Online porzuca trio bohaterów znanych z GTA V. Zamiast tego gracze wcielają się w wybranych przez siebie gangsterów, których wygląd da się modyfikować. Mogą oni swobodnie eksplorować tereny miasta Los Santos i jego najbliższych okolic oraz korzystać z oferowanych tam atrakcji. W jednym świecie (tj. serwerze gry) spotyka się maksymalnie 16 osób. Poza obecnością multiplayera, mechanika rozgrywki nie różni się zbytnio od tego, co zastosowano w „podstawce”.

Produkcja oferuje szereg misji – takich jak napad na bank, zabójstwo czy ochrona celu – które można wykonywać w grupie. Podobnie jak w solowym GTA, wiele z nich jest zlecanych w formie cutscenek przez postaci obdarzone własną osobowością i głosem. Prócz swobodnego przemierzania ulic i wykonywania dedykowanych zadań, da się dołączyć do klasycznych trybów sieciowych, takich jak deathmatch, a nawet samodzielnie je projektować i dzielić się nimi z członkami społeczności GTA. Ponadto, gracze mogą angażować się w takie aktywności, jak wspólne skoki spadochronowe, gra w golfa, wyścigi, siłowanie na rękę i inne.

Gracze zarabiają pieniądze w typowy dla serii sposób – wykonując zlecenia, uprawiając hazard, kradnąc pojazdy itd. Gotówkę tradycyjnie można wydać na elementy wyglądu postaci (fryzura, tatuaże, strój, itp.) oraz broń, a także na pojazdy i ich modyfikacje. Kupić można również własne mieszkanie, a następnie zaprosić do niego znajomych.

Inne

Grand Theft Auto Online początkowo było tylko dodatkiem do singla, ale z czasem wyewoluowało w coś naprawdę wielkiego. W 2015 roku zaprzestano rozwoju wersji na konsole PlayStation 3 oraz Xbox 360 i skupiono się na nowszych wydaniach. Deweloperzy w kolejnych miesiącach rozszerzali podstawową rozgrywkę o możliwość brania udziału w futurystycznych wyścigach w stylu filmu Tron, dodali opcję przejęcia stołka szefa gangu motocyklowego, pozwolili wcielić się w dyrektora generalnego organizacji przestępczej czy też udostępnili dodatek nazwany Karkołomne wyczyny. Pozwala on na jeżdżenie po naprawdę zakręconych i niebezpiecznych torach.

Sieciowy moduł znacząco przyczynił się do sukcesu finansowego GTA V, które sprzedało się w ponad 70 mln egzemplarzy (stan na listopad 2016). Znaczna część zysków wydawcy wiąże się z dostępnymi, opcjonalnymi mikropłatnościami.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: max 32  

Ocena czytelników: 7,3 / 10 na podstawie 2626 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,7 / 10 na podstawie 834 głosów czytelników.

Gry podobne do Grand Theft Auto Online

Klasyfikacja PEGI Grand Theft Auto Online

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Grand Theft Auto Online

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Quad Q6600 2.4 GHz/AMD Phenom 9850 2.5 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce 9800 GT/Radeon HD 4870 lub lepsza
 • 65 GB HDD
 • Windows Vista/7(SP1)/8/8.1 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5-3470 3.2 GHz/AMD X8 FX-8350 4.0 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB Geforce GTX 660 GT/Radeon HD 7870 lub lepsza
 • 65 GB HDD
 • Windows 7(SP1)/8/8.1 64-bit
Recenzja gry Grand Theft Auto Online - multiplayer z potencjałem
Recenzja gry Grand Theft Auto Online - multiplayer z potencjałem

Recenzja 11 października 2013, 12:55

Same dostępne aktywności nie różnią się specjalnie od tego, co oferowało GTA V. Najpopularniejszym trybem jest deathmatch rozgrywany w lokacjach na terenie całego stanu, a także różnorakie wyścigi – samochodowe, wodne, lotnicze itd. Ponadto możemy uczestniczyć w kooperacyjnych misjach specjalnych, które zdecydowanie warto rozgrywać ze znajomymi. Misje te nie należą bowiem do najłatwiejszych, a satysfakcja np. z brawurowej ucieczki przed policją, z gęstym ostrzeliwaniem się pasażerów prowadzonego przez nas samochodu, jest naprawdę duża. Mimo wszystko czasami czuć trochę brak obiecywanej przez twórców rewolucji. Chociaż mapa okazuje się ogromna, jej wycinki, na których toczą się np. walki, są tak naprawdę malutkimi obszarami przypominającymi to, do czego przyzwyczaił nas tryb wieloosobowy z poprzedniej części serii. Zabawa stanie się jednak zapewne lepsza, gdy Rockstar w pełni upora się z problemami technicznymi i wypuści obiecane, darmowe rozszerzenia do gry, w których ma pojawić się m.in. wizytówka trybu fabularnego GTA V, czyli widowiskowe skoki na banki.

PC
PS3
X360
PS4
XONE
PS5
XSX