Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS3XONEPS4X360WiiU
Okładka Watch Dogs (PC)

Watch Dogs

Watch_Dogs

Przygodowa gra akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP), za której powstanie odpowiadają studia deweloperskie koncernu Ubisoft na czele z Ubisoft Montreal.

Akcji | TPP | science fiction | sandbox | multiplayer | TPS

Okładka Watch Dogs (PC)

producent: Ubisoft

wydawca: Ubisoft

wydawca PL: Ubisoft GmbH

Strona oficjalna

data premiery gry:

27maj2014

PC X360 PS3 PS4 XONE

18lis2014

WiiU

Watch Dogs to gra akcji z otwartym, nafaszerowanym technologicznymi nowinkami Chicago, w której najpotężniejszą bronią bohatera stają się umiejętności hakerskie. Jest to dzieło kilku studiów, którymi przewodniczy Ubisoft Montreal, znane z takich serii jak Assassin’s Creed, Tom Clancy’s Rainbow Six czy Far Cry. Na potrzeby tej produkcji stworzono nowy silnik Disrupt, pozwalający na stworzenie tętniącego życiem, szczegółowego miasta.

Wcielamy się w postać byłego przestępcy imieniem Aiden Pearce, czyli antybohatera, który jest ekspertem we włamywaniu się do systemów elektronicznych. Dzięki temu potrafi, bagatela, wywołać karambol poprzez manipulację światłami na skrzyżowaniu, podłączyć się do miejskiego systemu monitoringu czy włamać do telefonu mijanej osoby, aby dowiedzieć się czegoś więcej na jej temat i na przykład zaingerować w przebieg jej codziennego życia (uratować przed złodziejaszkiem, wykraść pieniądze z konta itp.). Talenty Pearce'a pozwalają mu na kontrolowanie prawie każdego elementu otaczającego go nowoczesnego świata.

Dokonywanie tego wszystkiego jest możliwie dzięki obecności Centralnego Systemu Operacyjnego, czyli ctOS. Rozwiązanie to podłączyło do jednej sieci infrastruktury zarządzające m.in. zasilaniem, miejskim metrem, sygnalizacją świetlną i kamerami monitoringu. W rezultacie metropolie kontrolowane są przez komputery, będące własnością prywatnych firm. Korporacje te wykorzystują swoją pozycję do gromadzenia ogromnych ilości danych na temat każdego obywatela. Aby przejąć kontrolę nad daną dzielnicą, wystarczy znaleźć lokalną centralę ctOS i zdobyć potrzebne kody dostępu.

Gra oferuje świat o otwartej strukturze, w którym każdy element podłączony do Centralnego Systemu Operacyjnego stanowi potencjalną broń. Wszystko to nie oznacza wcale, że Aiden jest słabeuszem przyklejonym do ekranu komórki. Wprost przeciwnie, bohater doskonale radzi sobie również z fizyczną przemocą i jest w stanie rozprawić się ze znacznie liczniejszymi siłami wroga. W trakcie starć korzysta zarówno z broni palnej (od zwykłego pistoletu aż po bazookę), materiałów wybuchowych domowej roboty, jak i technik walki w zwarciu. Przeżycie ułatwia mu również system osłon.

Watch Dogs posiada rozbudowany tryb dla wielu graczy, oparty o kilka trybów, które w różny sposób wykorzystują hakerskie umiejętności głównego bohatera. Mamy tu więc drużynowe odszyfrowywanie cennego pliku, śledzenie innych czy włamywanie się do smartfonów i wykradanie danych. Ponadto znajdują się tu tak popularne opcje jak zwyczajny free roam oraz wyścigi. Gra pozwala nam też na połączenie się z innym graczem przy pomocy tabletu, by kontrolować za jego pomocą różne elementy powiązane z ctOS.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 2-8  

Ocena czytelników: 7,2 / 10 na podstawie 10128 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,8 / 10 na podstawie 6877 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 134,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Watch Dogs

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która zachęca do uprawiania hazardu lub go uczy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Watch Dogs

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core i7 3.5 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB (GeForce GTX 660 lub lepsza)
  • 25 GB HDD
  • Windows Vista(SP2)/7(SP1)/8 64-bit
Recenzja gry Watch Dogs - Ubisoft ma już swoje GTA
Recenzja gry Watch Dogs - Ubisoft ma już swoje GTA

Recenzja 27 maja 2014, 09:00

Hakowanie świetnie sprawdza się także podczas infiltracji wrogich posterunków. Pearce ma bardzo dużą swobodę w buszowaniu po typowych dla serii Assassin’s Creed strefach zastrzeżonych. Może wdać się w otwartą walkę przy pomocy klasycznego arsenału środków zagłady, może przenikać pomiędzy osłonami, odwracając uwagę strażników, może również dokładnie obejrzeć teren za pomocą kamer, aktywować pułapki i zakłócić komunikację oponentów, nie pozwalając im np. wezwać posiłków, gdy zrobi się gorąco. Klasyczne pójście na żywioł, choć niezabronione, nie jest tutaj wskazane. Aiden jest w stanie przyjąć tylko odrobinę ołowiu na klatę, zanim opuści ziemski padół, więc likwidacja rywali powinna być przemyślana, ostrożna i systematyczna. Gdy nad głową zaczną świstać pociski, trzeba się trochę nagimnastykować: zmieniać pozycję i wykorzystywać liczne osłony, jednocześnie uszczuplając szeregi niemilców. Wróg co prawda inteligencją nie grzeszy, ale niemal zawsze ma przewagę liczebną i nawet takie proste zagrywki jak próba ataku z flanki, mogą się w przypadku nieuwagi skończyć tragicznie. Przyznam szczerze, że pod tym względem Ubisoft mocno mi zaimponował. Praktycznie każde starcie można rozegrać inaczej, a przecież niczego w grach akcji nie lubimy tak bardzo, jak swobody działań.

PC
X360
PS3
PS4
WiiU
XONE