Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS3PCANDPSPiOSPSV
Okładka Final Fantasy VI (PS3)

Final Fantasy VI

Cyfrowa reedycja szóstej części kultowego cyklu Final Fantasy, wydanej pierwotnie w 1994 roku na konsoli SNES. Fabuła gry skupia się na konflikcie pomiędzy podbijającym świat Imperium, a buntowniczą frakcją rebeliantów, określających siebie jako Returners.

RPG | fantasy | science fiction | steampunk | turowe | 2D | jRPG

Okładka Final Fantasy VI (PS3)

producent: Square Soft

data premiery gry:

20kwi2011

PS3 PSP

28sie2012

PSV

15sty2014

AND

6lut2014

iOS

16gru2015

PC

Final Fantasy VI na platformę PC, PSP itd. jest kolejną odsłoną kultowej japońskiej serii RPG, zapoczątkowanej i rozwijanej przez studio Square Soft pod koniec lat 80-tych. Gra ukazała się pierwotnie na konsolach Super Nintendo Entertainment System w roku 1994, jednak pięć lat później przygotowano także jej konwersję na PlayStation. Co ciekawe z uwagi na fakt, że pierwsze trzy części serii ukazały się dotąd wyłącznie w rodzimej Japonii, gra znana jest w USA pod tytułem Final Fantasy III.

Fabuła

W odróżnieniu od poprzednich odsłon cyklu, Final Fantasy VI osadzone zostało w świecie, łączącym elementy nurtu fantasy oraz steampunk. Fabuła gry skupia się na konflikcie pomiędzy podbijającym świat Imperium, a buntowniczą frakcją rebeliantów, określających siebie jako Returners. Siła armii Imperium zbudowana została w znacznej mierze na tzw. Esperach – czyli magicznych, pół-boskich istotach i przeprowadzanych na nich eksperymentach. Aby wyrównać szanse w tej nierównej walce, także i Returners przemierzają świat w poszukiwaniu równie potężnej magicznej mocy. Dla obu stron konfliktu, kluczem do zrozumienia istoty magii oraz Esperów okazuje się cierpiąca na amnezję Terra Branford – była członkini armii Imperium.

Mechanika

Final Fantasy VI na PC, PSP itd. oferuje największą w dotychczasowej historii serii liczbę 14 grywalnych postaci, z których każda kieruje się swoimi własnymi pobudkami oraz posiada oczywiście swój własny zestaw umiejętności. Sama rozgrywka odbywa się jednak w typowy dla serii sposób, koncentrując się na eksploracji i rozgrywanej w systemie turowym walce. W drużynie może znajdować się jednocześnie do czterech bohaterów, którzy w toku rozgrywki rozwijają swoje zdolności, a dzięki specjalnym magicznym kamieniom uczą się nowych zaklęć, pozwalających np. na przyzywanie wspomnianych Esperów.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna Final Fantasy VI na platformie PC, PSP itd. utrzymana jest w typowym dla serii stylu i w porównaniu z pierwotną wersją na konsolę SNES pozostała praktycznie niezmieniona (nie licząc dodania sekwencji filmików przerywnikowych). Dzięki wprowadzeniu do rozgrywki elementów steampunk, podczas zabawy po raz pierwszy przyjdzie nam jednak spotkać m.in. futurystyczne mechy czy nietypowe statki powietrzne. Za ścieżkę dźwiękową gry odpowiada już tradycyjnie Nobuo Uematsu.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 4,8 / 10 na podstawie 43 głosów czytelników.

Gry podobne do Final Fantasy VI

Klasyfikacja PEGI Final Fantasy VI

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Final Fantasy VI

Sony PlayStation 3

Sony PlayStation 3

 • Wykorzystuje:
 • PlayStation Network
PlayStation Portable

PlayStation Portable

 • Wykorzystuje:
 • PlayStation Network
PlayStation Vita

PlayStation Vita

 • Wykorzystuje:
 • PlayStation Network
PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Pentium 4 2.4 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki Intel HD lub lepsza
 • 950 MB HDD
 • Windows Vista/7/8/8.1
Najlepsze gry mobilne bez mikropłatności (#16 – RPG, cz. 2)
Najlepsze gry mobilne bez mikropłatności (#16 – RPG, cz. 2)

wiadomość15 lipca 2016

Szesnasty odcinek cyklu omawiającego najlepsze gry mobilne bez mikropłatności postanowiliśmy ponownie poświęcić produkcjom z gatunku RPG. Tym razem skoncentrowaliśmy się jednak na najbardziej godnych uwagi konwersjach z konsol.

Wieści ze świata (CoD Black Ops III, Just Cause 3, Final Fantasy VI, The Banner Saga, Riot Games, Crystal Dynamics) 17/12/2015
Wieści ze świata (CoD Black Ops III, Just Cause 3, Final Fantasy VI, The Banner Saga, Riot Games, Crystal Dynamics) 17/12/2015

wiadomość17 grudnia 2015

Dziś piszemy m.in. o nowych patchach do Call of Duty: Black Ops III i Just Cause 3, debiucie Final Fantasy VI na PC, dacie premiery The Banner Saga na PS4 i XOne, wykupieniu Riot Games przez Tencent oraz zmianie na fotelu szefa Crystal Dynamics. Witajcie w wieściach ze świata - codziennej porcji krótkich wiadomości.

Final Fantasy VI zadebiutuje na PC
Final Fantasy VI zadebiutuje na PC

wiadomość9 grudnia 2015

Firma Square Enix zapowiedziała wydanie Final Fantasy VI na PC. Tytuł będzie dostępny w sklepie Steam od 16 grudnia.

Wieści ze świata (Dreamfall: Chapters, Final Fantasy VI, Dragon’s Lair: The Movie, Knight Squad) 26/11/2015
Wieści ze świata (Dreamfall: Chapters, Final Fantasy VI, Dragon’s Lair: The Movie, Knight Squad) 26/11/2015

wiadomość26 listopada 2015

Dziś piszemy m.in. o aktualizacji poprawiającej grafikę i optymalizację w Dreamfall: Chapters, możliwym wydaniu Final Fantasy VI na PC, niepowodzeniu pierwszej zbiórki pieniędzy na film Dragon’s Lair i planach rozpoczęcia drugiej oraz o milionie pobrań gry Knight Squad. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

PS3
PSP
PSV
iOS
AND
PC