Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCXONEPS4
Okładka TERA (PC)
OkładkaTERA (PC)

TERA

Utrzymana w realiach fantasy gra MMORPG, za której powstanie odpowiada południowokoreańskie studio Bluehole.

RPG | TPP | fantasy | zagraj za darmo | PvP | PvE | MMORPG | MMO

Kolekcja gier
Obserwuj grę

TERA Premiera

1maj2012

PC

3kwi2018

PS4 XONE

TERA, czyli The Exiled Realm of Arborea, to debiutancka produkcja MMORPG autorstwa koreańskiego studia Bluehole. Gra została wydana na terenie Europy przez niemiecką firmę Gameforge, zaś terytorium Ameryki Północnej opiekuje się amerykańskie przedsiębiorstwo En Masse Entertainment. Od 6 lutego 2013 tytuł jest dostępny w oparciu o model free-to-play.

Fabuła

Fabuła TERA skupia się na losach Federacji Valkyon, organizacji zrzeszającej rasy żyjące w świecie Arboreii i mającej chronić je przed wszelkimi zagrożeniami. Obecny jest także wątek polityczny – wraz z rozwojem wydarzeń bierzemy udział w wewnętrznych rozgrywkach i stopniowo pniemy się po stopniach władzy.

Mechanika

TERA oferuje 7 grywalnych ras oraz 13 odrębnych profesji. Do wyboru mamy potężnych Amani oraz Baraka, diabolicznych Castanic, uroczych Elin i Popori, a także klasycznie – ludzi oraz elfy. Jeśli zaś chodzi o dostępne specjalizacje – mamy tu tanków (Lancer), uzdrowicieli (Priest, Mystic), walczących w dystansie (Archer, Sorcerer, Reaper, Gunner) oraz w zwarciu (Breserker, Slayer, Brawler, Valkyrie). Nie zabrakło także hybryd – łączącego w sobie cechy ofensywne i defensywne Warriora oraz Ninja, który radzi sobie zarówno w walce na odległość, jak i w bezpośredniej konfrontacji.

Na szczególną uwagę zasługuje model sterowania zastosowany w TERA. W odróżnieniu od tradycyjnych reprezentantów gatunku mamy tu do czynienia z bardziej zręcznościowym rozwiązaniem – system non-target sprawia, że każdorazowo musimy ręcznie namierzyć nasz cel i trafić w niego wybraną umiejętnością (z uwzględnieniem ewentualnych opóźnień oraz efektów obszarowych), by uzyskać żądany efekt. Nasz przeciwnik może natomiast aktywnie unikać naszych ataków, co dodatkowo utrudnia walkę.

Pozostałe informacje

Wśród innych cech szczególnych TERA należy wymienić m.in. rozbudowany system polityczny, umożliwiający przejmowanie panowania nad określonymi terytoriami, tryb PvP oferujący różnorakie rodzaje potyczek i specjalnie przygotowanie do nich areny, staranną oprawę graficzną z dużą dbałością o szczegóły, a także znak firmowy produkcji – BAM-y, tj. gigantyczni bossowie rozsiani po świecie gry.

Ostatnia modyfikacja 18 stycznia 2012

Tryb gry: massive online multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Ocena użytkowników: 8,2 / 10 na podstawie 680 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,7 / 10 na podstawie 589 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI TERA

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

TERA Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Core 2 Duo 2.4 GHz
  • 2 GB RAM (4 GB RAM - Vista/7)
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 GT lub lepsza)
  • 50 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7
PC
PS4
XONE