Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS4
Okładka Final Fantasy VII Remake (PS4)

Final Fantasy VII Remake PS4

FF VII Remake | Final Fantasy 7 Remake

Nowa wersja jednej z najpopularniejszych gier jRPG wszech czasów, opracowana przez Square Enix. By uniknąć pominięcia czegokolwiek z oryginalnej produkcji zdecydowano się na wydanie Final Fantasy VII Remake w kilku częściach.

RPG | TPP | fantasy | science fiction | reedycje/remastery/remaki | RPG akcji | jRPG | tytuły ekskluzywne PlayStation | urban fantasy

Sony PlayStation 4
Okładka Final Fantasy VII Remake (PS4)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PS4:

10kwietnia2020

10kwietnia2020

pudełko PL

10kwietnia2020

PSN

Final Fantasy VII Remake to nowa wersja jednego z najpopularniejszych jRPG-ów w historii. Projekt opracowała firma Square Enix. Twórcy Final Fantasy VII Remake starali się jak najwierniej oddać koncept oryginału, choć w pewnych aspektach pozwolili sobie na większe rozbieżności z pierwowzorem. Otrzymujemy zatem klasycznego japońskiego RPG-a, w którym zajmujemy się eksplorowaniem lokacji, prowadzeniem rozmów, rozwijaniem statystyk oraz walką. Pewne elementy dostosowano do współczesnych założeń projektowania gier – chociażby walka ma znacznie dynamiczniejszy charakter. Przy całkowitej przebudowie strony graficznej postawiono na lepszy balans realizmu i stylizacji. By uniknąć pominięcia czegokolwiek z oryginalnej produkcji zdecydowano się na wydanie gry w kilku częściach.

Fabuła

Kampania przenosi nas do świata znanego jako Gaia, gdzie przemysłowe technologie łączą się z tradycyjnymi elementami fantasy. Głównym bohaterem jest Cloud Strife – były żołnierz i najemnik, który dołącza do ruchu oporu Avalanche i wspólnie z kilkoma towarzyszami występuje przeciwko potężnej korporacji Shinra. Firma ta dla zysku eksploatuje energię życiową planety i w ten sposób może doprowadzić do zagłady całego świata.

Akcja pierwszej części remake'u rozgrywa się w mieście Midgar, odtwarzając historię oryginału oraz znacznie ją rozbudowując.

Mechanika

Remake postawił na perspektywę TPP oraz dynamiczne starcia typowe dla współczesnych RPG-ów akcji. Nowością jest hybrydowy system walki łączący czas rzeczywisty z taktycznymi elementami znanymi z turowego oryginału. Możemy blokować i unikać ciosów przeciwnika. Podstawowe ataki działają jak w typowym slasherze i ładują pasek ATB (Active Time Battle); gdy napełni się do odpowiedniego poziomu, możemy odpalić slow motion, by użyć umiejętności, zaklęć bądź przedmiotu. Każda z tych akcji obniża jego poziom, więc nie ma możliwości bezkarnego używania mikstur leczących. Dodana została mechanika statusu „stagger” (znana od trzynastej odsłony); po nałożeniu go na przeciwnika, zadajemy mu większe obrażenia. Nie zabrakło „limit break” – specjalnej umiejętności dostępnej po naładowaniu paska za pomocą otrzymywanych obrażeń. Powrócił też system „materii” – ulepszenia broni ze specjalnymi umiejętnościami, których możliwość użycia także zależy od paska ATB (i MP). Dostępne są także skróty klawiszowe dla najczęściej wykonywanych akcji, co czyni starcia jeszcze szybszymi. Podczas walki możemy swobodnie przełączać się między członkami drużyny.

Kwestie techniczne

Nad produkcją czuwał Yoshinori Kitase, reżyser i scenarzysta pierwowzoru. Kazushige Nojima powrócił w roli scenarzysty, zaś Tetsuya Nomura ponownie odpowiedzialny jest za reżyserię oraz design postaci. Za muzykę odpowiada Nobuo Uematsu, twórca oryginalnej ścieżki dźwiękowej. Gra posiada pełen angielski dubbing. Remake stworzono na silniku Unreal Engine 4 oraz z pomocą silnika oświetlenia Enlighten. Pierwsza część zajmuje dwa dyski Blu-Ray i oferuje obszar porównywalny z Final Fantasy XIII. Każda część remake'u jest samodzielną grą.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 90 GB

Ocena czytelników: 4 / 10 na podstawie 500 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6.1 / 10 na podstawie 936 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 249,90 PLN

Centrum PlayStation 5 - Wszystko o konsoli i jej grach

Klasyfikacja PEGI Final Fantasy VII Remake

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.
Recenzja gry Final Fantasy VII Remake – najważniejsze jRPG naszych czasów
Recenzja gry Final Fantasy VII Remake – najważniejsze jRPG naszych czasów

Recenzja 6 kwietnia 2020, 14:41

Przyznam się bez bicia, że nie wypełniłem wszystkich dostępnych w grze misji pobocznych. Nie miałem siły, bo te, które ukończyłem, reprezentowały absolutnie najgorszy typ zleceń, jakie oferuje gatunek RPG. Lwia część wyzwań to banalne „idź tam, zabij tego potwora (albo kilka potworów) i wróć po nagrodę”. Jeśli już trafi się coś ambitniejszego, to najczęściej polega na szaleńczym bieganiu po lokacji w poszukiwaniu określonych niezaznaczonych na mapie obiektów. Masakra. I żeby chociaż te misje miały jakąś fajną otoczkę fabularną, zabawne zwroty akcji, cokolwiek. Ale nie – scenarzyści fundują nam tak finezyjne wyzwania jak zabijanie dzikich psów, likwidowanie panoszących się po mieście szczurów czy – mój faworyt – łapanie kotów dla małej dziewczynki.