Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS4
Okładka Final Fantasy VII Remake (PS4)

Final Fantasy VII Remake PS4

Nowa wersja jednej z najpopularniejszych gier jRPG wszech czasów, opracowana przez Square Enix. By uniknąć pominięcia czegokolwiek z oryginalnej produkcji zdecydowano się na wydanie Final Fantasy VII Remake w kilku częściach.

RPG | TPP | fantasy | science fiction | reedycje/remastery/remaki | RPG akcji | jRPG | tytuły ekskluzywne PlayStation | urban fantasy

Sony PlayStation 4
Okładka Final Fantasy VII Remake (PS4)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PS4:

3marca2020105dni

3marca2020

PSN

Final Fantasy VII Remake to wydana na PlayStation 4 odświeżona wersja jednego z najpopularniejszych jRPG-ów w historii. Projekt opracowała firma Square Enix. Twórcy Final Fantasy VII Remake starali się jak najwierniej oddać koncept oryginału. Otrzymujemy zatem klasycznego japońskiego RPG-a, w którym zajmujemy się eksplorowaniem lokacji, prowadzeniem rozmów, rozwijaniem statystyk oraz walką. Pewne elementy dostosowano jednak do współczesnych założeń projektowania gier – chociażby walka ma znacznie dynamiczniejszy charakter. Przy całkowitej przebudowie strony graficznej postawiono na lepszy balans realizmu i stylizacji. By uniknąć pominięcia czegokolwiek z oryginalnej produkcji zdecydowano się na wydanie gry w kilku częściach.

Fabuła

Kampania przenosi nas do świata znanego jako Gaia, gdzie przemysłowe technologie łączą się z tradycyjnymi elementami fantasy. Głównym bohaterem jest Cloud Strife – były żołnierz i najemnik, który dołącza do ruchu oporu Avalanche i wspólnie z kilkoma towarzyszami występuje przeciwko potężnej korporacji Shinra. Firma ta dla zysku eksploatuje energię życiową planety i w ten sposób może doprowadzić do zagłady całego świata.

Akcja pierwszej części remake'u skupia się w mieście Midgar, oddając historię oryginału oraz znacznie ją rozbudowując.

Mechaniki

Remake postawił na perspektywę TPP oraz dynamiczne starcia typowe dla współczesnych RPG'ów akcji. Nowością serii jest hybrydowy system walki łączący czas rzeczywisty z taktycznymi elementami znanymi z turowego systemu oryginału. Możemy blokować i unikać ciosów przeciwnika. Podstawowe ataki działają jak w typowym slashe'rze i ładują pasek ATB (Active Time Battle); gdy napełni się do odpowiedniego poziomu, możemy odpalić slow motion, by użyć umiejętności, zaklęć bądź przedmiotu. Każda z tych akcji obniża jego poziom, więc nie ma możliwości bezkarnego używania mikstur leczących. Dodana została mechanika statusu „stagger” (znana od trzynastej odsłony), po nałożeniu którego na przeciwnika, zadajemy mu większe obrażenia. Nie zabrakło „limit break” – specjalnej umiejętności dostępnej po naładowaniu paska za pomocą otrzymywanych obrażeń. Powrócił też system „materii” – ulepszenia broni ze specjalnymi umiejętnościami, których możliwość użycia także zależy od paska ATB (i MP). Dostępne są także skróty klawiszowe dla najczęściej wykonywanych akcji, co czyni starcia jeszcze szybszymi. Podczas walki możemy swobodnie przełączać się między członkami drużyny.

Kwestie techniczne

Nad produkcją czuwał Yoshinori Kitase, reżyser i scenarzysta pierwowzoru. Kazushige Nojima powrócił w roli scenarzysty, zaś Tetsuya Nomura ponownie odpowiedzialny jest za reżyserię oraz design postaci. Za muzykę odpowiadat Nobuo Uematsu, twórca oryginalnej ścieżki dźwiękowej. Gra posiada pełen angielski dubbing. Remake stworzono na silniku Unreal Engine 4 oraz z pomocą silnika oświetlenia Enlighten. Pierwsza część zajmuje dwa dyski Blu-Ray i oferuje obszar porównywalny z Final Fantasy XIII. Każda część remake'u jest samodzielną grą.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 6.4 / 10 na podstawie 719 głosów czytelników.

Gry podobne do Final Fantasy VII Remake

Wymagania wiekowe Final Fantasy VII Remake

12+

Nowy gameplay z Final Fantasy VII Remake pokazuje walkę z bossem
Nowy gameplay z Final Fantasy VII Remake pokazuje walkę z bossem

wiadomość24 września 2019

Firma Square Enix opublikowała nowy gameplay z gry Final Fantasy VII Remake, na którym możemy zobaczyć starcie z potężnym Abzu. Poza tym wydawca podzielił się garścią informacji na temat systemu walki oraz udostępnił paczkę nowych screenów prezentujących m.in. głównych bohaterów.

Final Fantasy VII Remake z opcjonalnym turowym systemem walki
Final Fantasy VII Remake z opcjonalnym turowym systemem walki

wiadomość15 września 2019

Do sieci trafił zapis prezentacji gry Final Fantasy VII Remake z targów TGS. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że produkcja zaoferuje opcjonalny turowy system walki, wiernie odtwarzający mechanizmy tego z pierwowzoru na pierwsze PlayStation.

Final Fantasy VII Remake na obszernym gameplayu z E3
Final Fantasy VII Remake na obszernym gameplayu z E3

wiadomość12 września 2019

W sieci pojawił się materiał prezentujący zapis rozgrywki z wersji demonstracyjnej gry Final Fantasy VII, którą dziennikarze mogli ograć podczas E3 oraz gamescomu. Gameplay zawiera eksplorację oraz walkę z bossem.

Trailer Final Fantasy VII Remake z TGS - prawie 3 minuty rozgrywki i cut-scenek
Trailer Final Fantasy VII Remake z TGS - prawie 3 minuty rozgrywki i cut-scenek

wiadomość11 września 2019

Firma Square Enix opublikowała zwiastun Final Fantasy VII Remake przygotowany na targi Tokyo Game Show 2019. Materiał prezentuje sporo cut-scenek oraz nieco rozgrywki z nadchodzącej gry.

Final Fantasy 7 Remake trafi równocześnie na PS4 i Xboxa One? [aktualizacja]
Final Fantasy 7 Remake trafi równocześnie na PS4 i Xboxa One? [aktualizacja]

wiadomość11 lipca 2019

Niemiecki oddział Xboksa przez pomyłkę udostępnił zwiastun Final Fantasy VII Remake wraz z datą premiery gry na konsoli Microsoftu. Co ciekawe, data była identyczna, co w przypadku wersji na PlayStation 4.