Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS4PS5WiiUPC3DSSwitchWii
Okładka Dragon Quest X (PS4)
OkładkaDragon Quest X (PS4)

Dragon Quest X

Dragon Quest X: Rise of the Five Tribes | Dragon Quest X Offline

Dragon Quest X to kolejna odsłona popularnej serii jRPG osadzonej w klimatach bajkowego fantasy - tym razem zawierająca elementy MMO. Od czasu premiery na Nintendo Wii w 2012 gra zawitała na liczne platformy sprzętowe, w tym PC i PS4.

RPG | TPP | fantasy | sieciowe | jRPG

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Dragon Quest X Premiera

2sie2012

Wii

30mar2013

WiiU

26wrz2013

PC

4wrz2014

3DS

15wrz2022

PS4 Switch PS5

Dragon Quest X to dziesiąta już odsłona jednej z najpopularniejszych serii jRPG, która po raz pierwszy w swojej historii jest także grą MMORPG. Tytuł w wersji na PC, Switch itd. stworzył japoński zespół deweloperski należący do koncernu Square Enix. Projekty postaci, potworów i świata ponownie przygotował Akira Toriyma, jeden z najbardziej popularnych twórców komiksowych z Kraju Kwitnącej Wiśni, znany głównie dzięki mandze Dragon Ball. Cykl Dragon Quest narodził się w 1986 roku i od tamtej pory doczekał się niezliczonej liczby pobocznych produkcji oraz dziewięciu głównych, numerowanych części. Dragon Quest X wymaga od graczy comiesięcznego pokrywania opłat abonamentowych, oferując jednak przy tym także codziennie kilka godzin darmowej rozgrywki.

Fabuła

Akcja tytułu umiejscowiona jest, tradycyjnie dla każdego kolejnego Dragon Questa, w zupełnie nowym i oryginalnym świecie fantasy, który tym razem nosi nazwę Astoltia. Składa się on z kilku połączonych ze sobą kontynentów i wysp o zróżnicowanej florze, faunie oraz klimacie. Rozpoczynając przygodę, tworzymy własną postać – wybieramy płeć i rasę (elfy, ludzie, ogry, krasnoludy, weddie, puklipo). Podobnie jak protagoniści stworzeni przez innych graczy, jesteśmy zesłanym z nieba bohaterem, zaś nasza misja zostaje nam przedstawiona przez pierwszych napotkanych NPC. Jak w przypadku wielu innych MMORPG, historia nie jest najistotniejszą składową zabawy, a większość wykonywanych zadań nie ma nic wspólnego z głównym wątkiem fabularnym.

Mechanika

Na samym początku nasza postać może wybrać jedną z pięciu tradycyjnych dla MMO profesji. Każda z nich wraz ze zdobywanym doświadczeniem może być rozwinięta o zupełnie nowe podklasy i umiejętności. Po świecie gry najlepiej poruszać się z wierną drużyną. Jej członków możemy stworzyć sami lub przyłączyć się do innych graczy, co ma swoje plusy. Twórcy przygotowali bowiem specjalne drużynowe questy i nagrody dla osób lubiących bawić się w towarzystwie.

Akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby. Wszyscy wrogowie są widoczni na głównej mapie świata. Zbliżając się do przeciwnika, inicjujemy walkę. Odbywa się ona w systemie turowym, ale gracze mogą swobodnie poruszać się w czasie rzeczywistym po polu bitwy. W trakcie pojedynków używamy specjalnych ataków, magii oraz różnego rodzaju przedmiotów i mikstur.

Kwestie techniczne

Trójwymiarowa oprawa graficzna na PC, Switch itd. jest kolorowa i przypomina tą przygotowana na potrzeby ósmej części cyklu, która ukazała się na PlayStation 2. Twórcy zadbali o to, by jak najwierniej przenieść na ekran wyjątkowy styl Akiry Toriyamy. Ograniczenia sprzętowe systemu nie pozwoliły jednak na zaimplementowanie zaawansowanych efektów graficznych. Rozgrywce towarzyszy tradycyjna symfoniczna ścieżka dźwiękowa, stworzona przez weterana serii, Koichiego Sugiyamę.

Ostatnia modyfikacja 2 października 2022

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Wymagania wiekowe Dragon Quest X: Odpowiednia dla każdego wieku.

Dragon Quest X Wymagania sprzętowe

Nintendo Wii

Nintendo Wii

  • Wykorzystuje:
  • Wii Remote
  • Nunchuk
  • klawiatura USB
PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Core 2 Duo 1.6 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 7600 lub lepsza)
  • 16 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7/8
Wii
WiiU
PC
3DS
PS4
Switch
PS5