Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportowePC
Okładka Championship Manager Online (PC)
OkładkaChampionship Manager Online (PC)

Championship Manager Online PC

Program należy do popularnego gatunku massive multiplayer online i w istocie jest okrojonym wydaniem piątej części „CM”, stworzonej przez studio Beautiful Game.

Sportowe | manager | piłka nożna | MMO

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Championship Manager Online Premiera PC

1marca2005

producent: Jadestone Group AB wydawca: Square-Enix / Eidos Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Championship Manager Online

Championship Manager 4

Football Manager 2005

Total Club Manager 2004

Konsorcjum wydawnicze Eidos Interactive po przejęciu praw do marki „Championship Manager” powołało do życia sieciową wersję tego tytułu – „Championship Manager Online”. Program ten należy do popularnego gatunku massive multiplayer online i w istocie jest okrojonym wydaniem piątej części „CM”, stworzonej przez studio Beautiful Game (poprzednie części z tej serii tworzyła inna grupa developerska, Sports Interactive).

„CM-Online” dzieli się na samodzielne światy, a w każdym z nich rozgrywane są odrębne mecze ligowe bądź pucharowe. Pierwotna wersja tego tytułu pozwala użytkownikowi wcielić się w rolę managera klubu z sześciu największych pod względem piłkarskim krajów europejskich: Anglii, Szkocji, Francji, Niemiec, Włoch oraz Hiszpanii. Przy czym każdy z grających musi wybrać wolny zespół – taki, który nie jest jeszcze zajęty przez kogoś innego. Rozwiązanie to umożliwia stworzenie specjalnego systemu zależności. Przykładowo, by pokierować dużym klubem, trzeba najpierw zacząć karierę w małym, prowincjonalnym zespole. Osiągnięte sukcesy mogą przyczynić się do bezpośredniego awansu na stanowisko managera innej, znacznie lepiej sytuowanej drużyny, której np. obecny szef został dyscyplinarnie zwolniony ze względu na słabe wyniki.

Szwedzkie studio Jadestone Group, odpowiedzialne za omawianą pozycję, skorzystało z niektórych algorytmów swych kolegów z Beautiful Game Studio. Obszerna baza danych, zapożyczona oczywiście z „CM5”, opisuje setki piłkarzy pod względem wielu atrybutów i wyróżników. Inna analogia to ekran treningowy, który powstał przy pomocy Marvyna Daya, znanego na Wyspach szkoleniowca Charltonu.

Wszystkie mecze rozgrywane są każdego dnia o północy. Program w tym czasie „zamyka” się na okres około 30-60 minut i oblicza w tle zaplanowane pojedynki ligowe bądź pucharowe. Tym samym managerowie muszą ustalić przed pierwszym gwizdkiem sędziego taktykę, wszelkie polecenia zespołowe, skład itp.

Nad poprawnością rozgrywki czuwa sztab moderatorów i tzw. opiekunów świata. Dbają oni o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Dostępne pokoje rozmów czy też fora dyskusyjne pozwalają na łatwą i bezproblemową komunikację wewnątrz środowiska gry, dzięki czemu społeczność graczy „CM” może porozumiewać się ze sobą bez najmniejszych problemów. Warto podkreślić, że całość rozgrywa się na specjalnej witrynie internetowej, a jedyne wymogi, jakie stawiają przed graczami producenci, to stałe połączenie z Internetem, najnowsza wersja przeglądarki Internet Explorer 5.x, Macromedia Flash 7.x oraz uiszczona opłata abonamentowa za określony czas korzystania z gry.

Tryb gry: massive online multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Ocena użytkowników: 5,9 / 10 na podstawie 48 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Championship Manager Online: Odpowiednia dla każdego wieku.