Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportowePC
Okładka Worldwide Soccer Manager 2005 (PC)

Football Manager 2005 PC

Worldwide Soccer Manager 2005

Football Manager 2005 to w istocie kolejna część serii managerów piłkarskich znanych dotychczas pod tytułem Championship Manager, i jednocześnie pierwsza jaka powstała przy współpracy firm Sports Interactive oraz SEGA.

Sportowe | manager | piłka nożna

PC Windows
Okładka Worldwide Soccer Manager 2005 (PC)

producent: Sports Interactive

wydawca: SEGA

wydawca PL: CD Projekt S.A.

Strona oficjalna

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

5listopada2004

18listopada2004

pudełko PL

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Football Manager 2005 to w istocie kolejna część serii managerów piłkarskich znanych dotychczas pod tytułem Championship Manager, i jednocześnie pierwsza jaka powstała przy współpracy firm Sports Interactive oraz SEGA. Już zaraz po uruchomieniu tego tytułu fani serii napotkają na nowy interfejs, różniący się od tego, z którym mieli do czynienia dotychczas. Powstał on z myślą o tym, by ułatwić poruszanie się po różnych tabelach i statystykach oraz by usprawnić obsługę poszczególnych elementów gry.

Licznym zmianom i udoskonaleniom poddano też engine, dzięki któremu kolejne części Championship Managera uważane były za najlepsze managery piłkarskie jakie powstały. Autorzy wzięli sobie do serca uwagi fanów i wzbogacili o nie grę. Przykładowo, zgodnie z radami graczy Football Manager 2005 zawiera ponad 30 extra pól z danymi o zawodniku (łącznie ponad 120 atrybutów opisujących piłkarza), w tym pozycję - „preferowane zagrania”. Natomiast wszystkie osoby związane z klubem i piłką, ale nie biorące bezpośredniego udziału w meczach opisane są przez około 40 cech.

Naturalnie zadbano również o to by baza danych programu była jak najobszerniejsza i by zawarte w niej informacje były 100% aktualne. Dzięki ponad 2,5 tysiącom osób z całego świata, które współpracowały z developerem, zbierając informacje o klubach czy piłkarzach, Football Manager 2005 oferuje ponad 140 grywalnych lig z 43 krajów świata, blisko 100 różnych pucharów i mistrzostw, ponad 14 tysięcy klubów sportowych (z czego można prowadzić około 3 tysiące) oraz 235 tysięcy zawodników o 145 narodowościach.

Autorzy wzbogacili też grę o szereg innych funkcji. Postarano się o to by dostarczyć graczom-managerom wszystkie niezbędne do prowadzenia klubu informacje. Zarówno przed, jak i po meczu otrzymują raporty o składzie drużyny, kontuzjowanych zawodnikach, taktyce zespołu w meczu, itp. Mogą na bieżąco śledzić karierę i postępy poszczególnych piłkarzy, otrzymywać od agentów nagrania wideo (wykonane przy pomocy sprawdzonego silnika 2D) przedstawiające osiągnięcia reprezentowanych przez nich futbolistów. Trenerzy zaś mogą teraz dzielić się z managerami swą opinią o drużynie i tym samym pomagać im decydować jak powinni wzmacniać zespół. Do nowości można też zaliczyć możliwość rozwiązania z niepotrzebnymi zawodnikami umowy przedterminowo, na zasadzie obustronnej ugody, a także możliwość wypożyczania innym klubom młodych graczy, po to by zyskali doświadczenie. Istnieje też możliwość wypowiadania się w mediach na temat innych managerów, piłkarzy czy klubów, co ma zaowocować zwiększeniem zainteresowania związanego z daną osobą, transferem, itp.

Względem czwartego Championship Managera unowocześniono również silnik 2D odpowiedzialny za przedstawienie meczy, zwiększono wpływ i interakcję klubu z mediami, przemodelowano system kontuzji, usprawniono system wyszukiwaniu młodych talentów, a także moduł finansowy.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1-16  

Nośnik: 2 CD

Ocena czytelników: 8,2 / 10 na podstawie 1086 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Football Manager 2005

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Football Manager 2005

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium III 1 GHz
  • 256MB RAM
  • karta grafiki 8MB
Football Manager 2005 - recenzja gry
Football Manager 2005 - recenzja gry

Recenzja 29 listopada 2004, 11:46

Bardzo miło prezentuje się sekcja taktyczna oraz treningowa. W tej pierwszej do wyboru mamy kilkanaście gotowych, standardowych ustawień, które oczywiście wedle uznania można dowolnie modyfikować. Możliwości w tej materii są naprawdę spore – to od gracza zależy, czy linia obrony ma być wysunięta a może cofnięta, lub też przykładowo czy zawodnicy mają atakować skrzydłami bądź środkiem boiska. Dla typowego maniaka oznacza to w praktyce wiele nieprzespanych nocy nad dłubaniem własnych formacji, zarówno wyjazdowych, jak i tych przygotowanych na mecze rozgrywane na własnym boisku (wbrew pozorom to, gdzie gramy spotkanie, ma duży wpływ na przebieg potyczki).