Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportowePC
Okładka Championship Manager 4 (PC)

Championship Manager 4 PC

Kolejna odsłona najbardziej znanego obecnie managera piłkarskiego na świecie. Podobnie jak to miało miejsce w poprzednich wersjach, tak i w Championship Manager 4 poprawiono rozgrywkę oraz zwiększono i tak już niezwykłą grywalność.

Sportowe | manager | piłka nożna

PC Windows
Okładka Championship Manager 4 (PC)

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

28marca2003

15maja2003

pudełko PL

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Kolejna odsłona najbardziej znanego obecnie managera piłkarskiego na świecie. Podobnie jak to miało miejsce w poprzednich wersjach, tak i w Championship Manager 4 poprawiono rozgrywkę oraz zwiększono i tak już niezwykłą grywalność, lecz należy zaznaczyć - tym razem twórcy gry nie ulepszyli starego kodu CM3, lecz napisali wszystko od nowa. Piłkarze stanowiący podstawę tego typu produkcji, zyskali szereg nowych parametrów pisujących ich wartość jako członków drużyny futbolowej, m.in. umiejętność piąstkowania i wyrzutów piłki w przypadku bramkarzy. Duży nacisk położono na wzrost i ciężar zawodników, co ma niebagatelny wpływ na ich skuteczność w meczach, pojedynkach główkowych na polu karnym, itp.

Gracz jako szef klubu może decydować o życiu piłkarzy. Od nas zależy rodzaj ich treningu, to my podejmujmy decyzję czy zawodnik pojedzie na zgrupowanie kadry czy też nie, po za tym możemy też organizować konferencje prasowe oraz rzecz jasna decydować o przyjęciu bądź pozbyciu się danego piłkarza. Każde posunięcie wywołuje określoną reakcję zarówno w mediach jaki i w szeregach zespołu. Często spotkamy się więc ze słowami krytyki, publicznym potępieniem, uwielbieniem, a nawet różnymi aktami wandalizmu czy nawet rękoczynami. Autorzy dali graczom możliwość ingerowania w wewnętrzne sprawy klubu, tzn. możemy ustalać ceny biletów, decydować o stanie i rodzaju murawy boiska oraz o wielu innych czynnikach działalności takiego podmiotu. Możemy na przykład organizować akcje promocyjne typu: wstęp na dany mecz za darmo, mecze specjalnie dedykowane wielkiej gwieździe futbolu odchodzącej na emeryturę, czy też mecze gwiazd.

W CM4 pojawia się pogląd meczów w trybie 2D. Przypominam, że dotychczas funkcja ta była realizowana za pomocą wyświetlających się komunikatów tekstowych – teraz napisy i podgląd 2D wzajemnie się uzupełniają co pozwala na dokładniejszy wgląd w przebieg meczu. Istnieje także możliwość ponownego obejrzenia rozegranego spotkania, co z pewnością pozwoli na skorygowanie taktyki zespołu i wyeliminowanie jej słabych stron. Wprowadzono też zupełnie nowy system transferowy z mnogością różnorodnych klauzul i możliwości negocjacji. Zakup zawodnika z doroczną datą realizacji transferu to jedno z nowych rozwiązań. Przez następny rok od nawiązania kontraktu, nasz zawodnik może jeszcze pograć w obecnym klubie i dopiero po zakończeniu sezonu przejść pod nasze skrzydła. Nowością jest też pojawienie się agentów piłkarskich. Są to osoby szczególnie dbające o interesy reprezentowanego przez nich zawodnika.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-16  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 936 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 139,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Championship Manager 4

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Championship Manager 4

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Procesor Pentium III 1 GHz
  • 256 MB RAM
  • karta grafiki 8 MB
  • 300 MB HDD
Championship Manager 4 - recenzja gry
Championship Manager 4 - recenzja gry

Recenzja 8 lipca 2003, 10:49

Spece od marketingu wykonali swoje zadanie chyba aż nadto gorliwie. Dlaczego? Apetyty na nowego CeeMka zostały tak mocno wyostrzone, że praktycznie tylko produkt idealny i pozbawiony wszelkich błędów mógłby w pełni zaspokoić nawet najtwardszego gracza. Buńczuczne zapowiedzi, „co to w CM4 nie będzie”, dzisiaj niektórym osobom odbijają się hałaśliwą czkawką. Twórcy zapowiedzieli wielką reformację (między innymi pisanie całości od nowa), co graczom oczywiście spodobało się – aż do momentu wydania wersji demonstracyjnej... Wtedy też okazało się, że nowa wersja gry nie jest tak rewelacyjna, jak ją przedstawiali wydawcy. Niespełnione oczekiwania w połączeniu z kilkoma naprawdę rażącymi błędami przysłoniły obraz świetnej gry, która właśnie pod tą nieprzyjemną przykrywką ukazuje nam wspaniały świat, w którym przeżywać można dziesiątki odmiennych przygód. Jaki tak naprawdę jest CM4? Czytaj dalej!