Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportowePC
Okładka Championship Manager 4 (PC)
OkładkaChampionship Manager 4 (PC)

Championship Manager 4 PC

Kolejna odsłona najbardziej znanego obecnie managera piłkarskiego na świecie. Podobnie jak to miało miejsce w poprzednich wersjach, tak i w Championship Manager 4 poprawiono rozgrywkę oraz zwiększono i tak już niezwykłą grywalność.

Sportowe | manager | piłka nożna

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Championship Manager 4 Premiera PC

28marca2003

pudełko PL

15maja2003

producent: Sports Interactive wydawca: Square-Enix / Eidos wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

Kolejna odsłona najbardziej znanego obecnie managera piłkarskiego na świecie. Podobnie jak to miało miejsce w poprzednich wersjach, tak i w Championship Manager 4 poprawiono rozgrywkę oraz zwiększono i tak już niezwykłą grywalność, lecz należy zaznaczyć - tym razem twórcy gry nie ulepszyli starego kodu CM3, lecz napisali wszystko od nowa. Piłkarze stanowiący podstawę tego typu produkcji, zyskali szereg nowych parametrów pisujących ich wartość jako członków drużyny futbolowej, m.in. umiejętność piąstkowania i wyrzutów piłki w przypadku bramkarzy. Duży nacisk położono na wzrost i ciężar zawodników, co ma niebagatelny wpływ na ich skuteczność w meczach, pojedynkach główkowych na polu karnym, itp.

Gracz jako szef klubu może decydować o życiu piłkarzy. Od nas zależy rodzaj ich treningu, to my podejmujmy decyzję czy zawodnik pojedzie na zgrupowanie kadry czy też nie, po za tym możemy też organizować konferencje prasowe oraz rzecz jasna decydować o przyjęciu bądź pozbyciu się danego piłkarza. Każde posunięcie wywołuje określoną reakcję zarówno w mediach jaki i w szeregach zespołu. Często spotkamy się więc ze słowami krytyki, publicznym potępieniem, uwielbieniem, a nawet różnymi aktami wandalizmu czy nawet rękoczynami. Autorzy dali graczom możliwość ingerowania w wewnętrzne sprawy klubu, tzn. możemy ustalać ceny biletów, decydować o stanie i rodzaju murawy boiska oraz o wielu innych czynnikach działalności takiego podmiotu. Możemy na przykład organizować akcje promocyjne typu: wstęp na dany mecz za darmo, mecze specjalnie dedykowane wielkiej gwieździe futbolu odchodzącej na emeryturę, czy też mecze gwiazd.

W CM4 pojawia się pogląd meczów w trybie 2D. Przypominam, że dotychczas funkcja ta była realizowana za pomocą wyświetlających się komunikatów tekstowych – teraz napisy i podgląd 2D wzajemnie się uzupełniają co pozwala na dokładniejszy wgląd w przebieg meczu. Istnieje także możliwość ponownego obejrzenia rozegranego spotkania, co z pewnością pozwoli na skorygowanie taktyki zespołu i wyeliminowanie jej słabych stron. Wprowadzono też zupełnie nowy system transferowy z mnogością różnorodnych klauzul i możliwości negocjacji. Zakup zawodnika z doroczną datą realizacji transferu to jedno z nowych rozwiązań. Przez następny rok od nawiązania kontraktu, nasz zawodnik może jeszcze pograć w obecnym klubie i dopiero po zakończeniu sezonu przejść pod nasze skrzydła. Nowością jest też pojawienie się agentów piłkarskich. Są to osoby szczególnie dbające o interesy reprezentowanego przez nich zawodnika.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-16  

Nośnik: 1 CD

Ocena użytkowników: 8,3 / 10 na podstawie 940 głosów czytelników.

Championship Manager 4 cena w dniu premiery: 139,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Championship Manager 4

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Championship Manager 4 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Procesor Pentium III 1 GHz
  • 256 MB RAM
  • karta grafiki 8 MB
  • 300 MB HDD