Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS1
Okładka Final Fantasy Anthology (PS1)

Final Fantasy Anthology PS1

Kompilacja dwóch klasycznych jRPG-ów, Final Fantasy V i Final Fantasy VI, które oryginalnie ukazały się na konsoli Super Nintendo. Edycje umieszczone w Anthology zawierają kilka dodatkowych elementów.

RPG | fantasy | science fiction | pakiet | reedycje/remastery/remaki | jRPG

Sony PlayStation 1
Okładka Final Fantasy Anthology (PS1)

producent: Square Soft

wydawca: Square Soft

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PS1:

30września1999

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Kompilacja dwóch klasycznych jRPG-ów autorstwa mistrzów gatunku ze studia Squaresoft. W ramach Final Fantasy Anthology umieszczono gry Final Fantasy V i Final Fantasy VI wraz z kilkoma dodatkami dla fanów serii.

Fabuła

Akcja Final Fantasy V toczy się na terenie trzech fantastycznych krain, które przez lata rozwijały się w dobrobycie dzięki mocy czterech magicznych kryształów: wiatru, wody, ognia i ziemi. Zły czarnoksiężnik Exdeath planuje zniszczyć je i przejąć władzę nad światem. Powstrzymać go może wyłącznie czwórka śmiałków, których połączył splot wydarzeń, w tym bohater Bartz Klauser i uratowana przez niego księżniczka Lenna z królestwa Tycoon.

Historia Final Fantasy VI opowiada z kolei o konflikcie pomiędzy podbijającym świat Imperium a buntowniczą frakcją rebeliantów, określających siebie jako Returners. Siła armii Imperium zbudowana została w znacznej mierze na tzw. Esperach – czyli magicznych, półboskich istotach i przeprowadzanych na nich eksperymentach. Aby wyrównać szanse w tej nierównej walce, także i Returners przemierzają świat w poszukiwaniu równie potężnej magicznej mocy. Dla obu stron konfliktu kluczem do zrozumienia istoty magii oraz Esperów okazuje się cierpiąca na amnezję Terra Branford – była członkini armii Imperium. W odróżnieniu od poprzednich odsłon cyklu, Final Fantasy VI osadzone zostało w świecie łączącym elementy nurtów fantasy oraz steampunk.

Mechanika

Final Fantasy V to kolejna odsłona popularnej serii gier z gatunku jRPG. Tytuł ukazał się pierwotnie na konsoli Super Nintendo w 1992 roku. Pod względem mechaniki to typowy przedstawiciel gatunku japońskich RPG-ów, w którym kontrolujemy czteroosobową drużynę, przemierzając świat i walcząc w systemie turowym z napotkanymi przeciwnikami. Jedną z największych nowości w grze jest rozwinięcie systemu klas, znanego z pierwszej i trzeciej odsłony cyklu. Na początku rozgrywki mamy dostęp jedynie do kilku z nich, jednak w miarę postępów ich liczba rośnie do dwudziestu dwóch. Każda z nich jest rozwijana osobno, dając graczom możliwość tworzenia postaci dysponujących różnymi kombinacjami umiejętności.

Rozgrywka w Final Fantasy VI odbywa się w typowy dla serii sposób, koncentrując się na eksploracji i rozgrywanej w systemie turowym walce. W drużynie może znajdować się jednocześnie do czterech bohaterów, którzy w toku rozgrywki rozwijają swoje zdolności, a dzięki specjalnym magicznym kamieniom uczą się nowych zaklęć, pozwalających np. na przyzywanie potężnych Esperów. Ta odsłona cyklu oferuje największą w dotychczasowej historii serii liczbę czternastu grywalnych postaci, z których każda kieruje się swoimi własnymi pobudkami oraz posiada specyficzny zestaw umiejętności.

Kwestie techniczne

W ramach Final Fantasy Anthology twórcy uzupełnili obie wchodzące w skład produkcje o wstawki FMV, pełniące role intra i outra. Dodatkowo Final Fantasy VI zawiera moduł, w którym posiadacze konsoli mogą zapoznać się z bestiariuszem, obejrzeć jeszcze raz wstawki filmowe, zapoznać się z grafikami koncepcyjnymi czy pobawić się w ramach jednej z minigier.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Gry podobne do Final Fantasy Anthology

Wymagania wiekowe Final Fantasy Anthology

12+