Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS1
Okładka Final Fantasy Chronicles (PS1)

Final Fantasy Chronicles PS1

Kompilacja dwóch japońskich RPG-ów wydanych w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku na Super Nintendo. Umieszczone w Chronicles wersje Final Fantasy IV i Chrono Trigger zostały uzupełnione o kilka dodatków.

RPG | fantasy | pakiet | reedycje/remastery/remaki | jRPG

Sony PlayStation 1
Okładka Final Fantasy Chronicles (PS1)

producent: TOSE

wydawca: Square Soft

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PS1:

29czerwca2001

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Przygotowana przez japońskie studio Tose komplikacja dwóch legendarnych jRPG-ów autorstwa Squaresoftu, Chrono Trigger i Final Fantasy IV. Wersje umieszczone w Chronicles zawierają kilka dodatków w stosunku do oryginałów wydanych przed laty na Super Nintendo.

Fabuła

Chrono Trigger opowiada historię chłopca imieniem Crono, który podczas milenijnego festiwalu roku 1000 poznaje piękną Marle. Gdy podczas testowania maszyny do teleportacji, nowa znajoma znika, bohater decyduje się porzucić swój dotychczas spokojny żywot i wyruszyć na poszukiwania. W trakcie wędrówki po czasoprzestrzeni odwiedza różne epoki, z prehistorią, średniowieczem i przyszłością na czele, gdzie poznaje nowych kompanów, próbuje zapobiec paradoksom czasowym i stawia czoła przebiegłym wrogom.

Final Fantasy IV przedstawia z kolei historię Cecila Harveya - Mrocznego Rycerza służącego w armii kraju Baron. Pewnego dnia zostaje on wysłany z misją wykradzenia tajemniczego Kryształu, który znajduje się w posiadaniu magów z jednej z wiosek. Gdy zaczyna kwestionować rozkazy władcy, traci swoją rangę i wszelkie przywileje. Wkrótce zostaje wplątany w sam środek intrygi, która zagraża istnieniu nie tylko mieszkańców Ziemi, ale też mieszkających pod powierzchnią krasnoludów oraz dwóch nacji żyjących na Księżycu.

Mechanika

Chrono Trigger jest uznawany za jeden z najlepszych jRPG-ów w historii. Wydany pierwotnie w 1995 roku tytuł zawiera wszystkie elementy charakterystyczne dla gatunku. Gracze zwiedzają kolejne krainy i epoki, uczestniczą w dialogach z wieloma postaciami i toczą pojedynki z kolejnymi przeciwnikami. W porównaniu do wielu konkurencyjnych tytułów, w tym serii Final Fantasy, przeciwnicy w CT są cały czas widoczni, a po kontakcie z nimi od razu dochodzi do walki – pojedynkujące się strony nie są przenoszone na specjalną arenę. Twórcy zastosowali zmodyfikowany turowy system Active Time Battle, w którym postacie wykonują swoje akcje po naładowaniu specjalnego paska.

Final Fantasy IV to równie klasyczny jRPG, w którym gracze zwiedzają świat i biorą udział w dziesiątkach potyczek z przeciwnikami, które toczone są również we wspomnianym wyżej systemie Active Time Battle.

Kwestie techniczne

Final Fantasy Chronicles zawiera odrobinę ulepszone wersje dwóch klasycznych jRPG-ów z Super Nintendo. Final Fantasy IV zostało uzupełnione o otwierającą produkcję wstawkę FMV, poprawiony i bliższy oryginałowi scenariusz lokalizacji i drobne dodatki wpływające na zabawę, jak tryb dla dwóch graczy czy funkcję przyspieszającą nieco zabawę. W Chrono Trigger umieszczono za to przygotowane przez Akirę Toriyamę i Toei Animation wstawki anime i moduł extras, gdzie posiadacze konsoli mogą obejrzeć galerię postaci czy zapoznać się z bestiariuszem.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   wspólny ekran     Liczba graczy: 1-2  

Gry podobne do Final Fantasy Chronicles

Wymagania wiekowe Final Fantasy Chronicles

12+