Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPSPPS1
Okładka Tales of Eternia (PSP)

Tales of Eternia

Tales of Eternia to typowy jRPG, pochodzący z bestsellerowej serii, która swoim początkiem sięga roku 1995. Gracz kontroluję drużynę składającą się z maksymalnie siedmiu bohaterów, a walka odbywa się w czasie rzeczywistym.

RPG | fantasy | science fiction | 2D | jRPG

Okładka Tales of Eternia (PSP)

data premiery gry:

10wrz2001

PS1

10lut2006

PSP
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Tales of Eternia jest przedstawicielem gatunku jRPG, wydanym oryginalnie w listopadzie 2000 roku na terenie Kraju Kwitnącej Wiśni. Niecały rok później, we wrześniu 2001 roku, gra doczekała się premiery w Ameryce Północnej. W swej oryginalnej wersji nigdy oficjalnie nie ukazała się w Europie. Musiało minąć kilka następnych lat, aby mieszkańcy Starego Kontynentu doczekali się edycji przeznaczonej na konsolkę PSP i PS1. W tym przypadku wydawcą japońskiej produkcji została firma Ubisoft. Dzieło firmy Telenet Japan jest trzecim przedstawicielem serii Tales of... - jej poprzedniczki to Tales of Phantasia i Tales of Destiny.

Fabuła

Historia opowiadana w grze rozgrywa się na dwóch planetach: Inferii i Celestii, rozdzielonych od siebie morzem chmur zwanym Orbus Barrier. Mieszkająca w małym miasteczku Rasheans główna bohaterka, łowczyni Reid Hershel, wraz z grupą kilku przyjaciół spotyka tajemniczą, szesnastoletnią dziewczynkę o imieniu Meredy – dziwnie ubraną nieznajomą, która spadła w dziwnej maszynie na powierzchnię planety z sąsiedniego globu. Dziewczynka, choć posługuje się jedynie starożytnym językiem, przynosi wiadomość, że Inferia i Celestia wkrótce zderzą się ze sobą i ulegną zniszczeniu. Głównym zadaniem grupy nastoletnich bohaterów jest zapobieżenie katastrofie i rozszyfrowanie zagadki, jaka zewnętrzna siła stoi za tą intrygą.

W trakcie zabawy gracz kontroluję drużynę składającą się z maksymalnie siedmiu bohaterów, do których oprócz wymienionej wyżej Reid należą także specjalizująca się w walce wręcz Farah Oersted, siedemnastoletni czarodziej Keele Zeibel, dwunastoletnia potomkini sławnego pirata Chat, a także nieco starsi Rassius Luine i Max. Pierwszy z nich jest udającym handlarza szermierzem, drugi to trzydziestoośmioletni lider grupy rebeliantów o nazwie Shikeska, którzy przeciwstawiają się decyzjom skorumpowanego rządu Celestii. Grupę uzupełnia Meredy.

W trakcie podróży bohaterowie odwiedzają wiele dziwnych krain i miast, eksplorując obie planety.

Mechanika

Tales of Eternia posiada podobną mechanikę rozgrywki jak jej poprzednie części. Użytkownik ma możliwość stworzenia unikalnego wojownika poprzez wyposażanie go w dowolnie wybraną broń i czary. Odkrywane w trakcie eksploracji minigry pomagają w ciągłym ulepszaniu posiadanych zdolności oraz zdobywaniu całej gamy nowych.

Starcia rozgrywane się w czasie rzeczywistym. Gracz steruje dowolnym bohaterem i w sposób zręcznościowy zadaje ciosy przeciwnikom oraz rzuca czary. Choć starcia są szybkie i wymagają umiejętności szybkiego radzenia sobie w stresujących sytuacjach, opanowanie ich techniki nie jest trudne; dodatkowo gra została tak skonstruowana, aby gracz miał czas na nauczenie się dostępnych strategii.

Kwestie techniczne

Zabawie towarzyszy wpadająca w ucho ścieżka dźwiękowa autorstwa Motoi Sakuraby, autora soundtracków zarówno do poprzednich gier z serii Tales of..., jak i innych popularnych jRPG-ów, jak na przykład serii Star Ocean. Współautorem muzyki jest Shinji Tamura.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 UMD

Ocena czytelników: 7,7 / 10 na podstawie 45 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Tales of Eternia

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Tales of Eternia

PlayStation Portable

PlayStation Portable

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 32 MB
Zapowiedziano grę Tales of Vesperia
Zapowiedziano grę Tales of Vesperia

wiadomość27 grudnia 2007

Podczas poświęconej grom i komiksom japońskiej imprezy Jump Festa firma Namco Bandai zapowiedziała kolejną część cieszącej się sporą popularnością sagi RPG, Tales of….

Namco Bandai ujawniło kolejną grę z serii Tales of...

wiadomość21 lutego 2007

Firma Namco Bandai ujawniła dzisiaj, czyli tak jak zapowiadaliśmy, tytuł kolejnej gry z serii Tales of. Okazało się, że będzie to kontynuacja wydanej w 2002 roku Tales of Fandom Vol.1.

Namco Bandai już niedługo ujawni tytuł kolejnej gry z serii Tales of...

wiadomość16 lutego 2007

Firma Namco Bandai poinformowała za pośrednictwem serwisu Tales Channel, że w ciągu najbliższych kilku dni opublikuje zapowiedź kolejnej gry z serii Tales of, której poszczególne odsłony są jednymi z najpopularniejszych przedstawicieli japońskiej odmiany RPG.

PSP
PS1