Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPSPPS1
Okładka Tales of Eternia (PS1)
OkładkaTales of Eternia (PS1)

Tales of Eternia

Tales of Eternia to typowy jRPG, pochodzący z bestsellerowej serii, która swoim początkiem sięga roku 1995. Gracz kontroluję drużynę składającą się z maksymalnie siedmiu bohaterów, a walka odbywa się w czasie rzeczywistym.

RPG | fantasy | science fiction | 2D | jRPG

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Tales of Eternia Premiera

10wrz2001

PS1

10lut2006

PSP

Gry podobne do Tales of Eternia

Harvest Moon: Back to Nature

Chrono Trigger

Chrono Cross

Tales of Eternia jest przedstawicielem gatunku jRPG, wydanym oryginalnie w listopadzie 2000 roku na terenie Kraju Kwitnącej Wiśni. Niecały rok później, we wrześniu 2001 roku, gra doczekała się premiery w Ameryce Północnej. W swej oryginalnej wersji nigdy oficjalnie nie ukazała się w Europie. Musiało minąć kilka następnych lat, aby mieszkańcy Starego Kontynentu doczekali się edycji przeznaczonej na konsolkę PSP i PS1. W tym przypadku wydawcą japońskiej produkcji została firma Ubisoft. Dzieło firmy Telenet Japan jest trzecim przedstawicielem serii Tales of... - jej poprzedniczki to Tales of Phantasia i Tales of Destiny.

Fabuła

Historia opowiadana w grze rozgrywa się na dwóch planetach: Inferii i Celestii, rozdzielonych od siebie morzem chmur zwanym Orbus Barrier. Mieszkająca w małym miasteczku Rasheans główna bohaterka, łowczyni Reid Hershel, wraz z grupą kilku przyjaciół spotyka tajemniczą, szesnastoletnią dziewczynkę o imieniu Meredy – dziwnie ubraną nieznajomą, która spadła w dziwnej maszynie na powierzchnię planety z sąsiedniego globu. Dziewczynka, choć posługuje się jedynie starożytnym językiem, przynosi wiadomość, że Inferia i Celestia wkrótce zderzą się ze sobą i ulegną zniszczeniu. Głównym zadaniem grupy nastoletnich bohaterów jest zapobieżenie katastrofie i rozszyfrowanie zagadki, jaka zewnętrzna siła stoi za tą intrygą.

W trakcie zabawy gracz kontroluję drużynę składającą się z maksymalnie siedmiu bohaterów, do których oprócz wymienionej wyżej Reid należą także specjalizująca się w walce wręcz Farah Oersted, siedemnastoletni czarodziej Keele Zeibel, dwunastoletnia potomkini sławnego pirata Chat, a także nieco starsi Rassius Luine i Max. Pierwszy z nich jest udającym handlarza szermierzem, drugi to trzydziestoośmioletni lider grupy rebeliantów o nazwie Shikeska, którzy przeciwstawiają się decyzjom skorumpowanego rządu Celestii. Grupę uzupełnia Meredy.

W trakcie podróży bohaterowie odwiedzają wiele dziwnych krain i miast, eksplorując obie planety.

Mechanika

Tales of Eternia posiada podobną mechanikę rozgrywki jak jej poprzednie części. Użytkownik ma możliwość stworzenia unikalnego wojownika poprzez wyposażanie go w dowolnie wybraną broń i czary. Odkrywane w trakcie eksploracji minigry pomagają w ciągłym ulepszaniu posiadanych zdolności oraz zdobywaniu całej gamy nowych.

Starcia rozgrywane się w czasie rzeczywistym. Gracz steruje dowolnym bohaterem i w sposób zręcznościowy zadaje ciosy przeciwnikom oraz rzuca czary. Choć starcia są szybkie i wymagają umiejętności szybkiego radzenia sobie w stresujących sytuacjach, opanowanie ich techniki nie jest trudne; dodatkowo gra została tak skonstruowana, aby gracz miał czas na nauczenie się dostępnych strategii.

Kwestie techniczne

Zabawie towarzyszy wpadająca w ucho ścieżka dźwiękowa autorstwa Motoi Sakuraby, autora soundtracków zarówno do poprzednich gier z serii Tales of..., jak i innych popularnych jRPG-ów, jak na przykład serii Star Ocean. Współautorem muzyki jest Shinji Tamura.

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 CD

Ocena użytkowników: 4,6 / 10 na podstawie 45 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Tales of Eternia

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Tales of Eternia Wymagania sprzętowe

PlayStation Portable

PlayStation Portable

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 32 MB
PSP
PS1