Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Eidos Montreal

Firma producent

Kanadyjskie studio deweloperskie z siedzibą w Montrealu, należące do firmy Square Enix. Zespół jest znany z tworzenia gier przeznaczonych na komputery osobiste, konsole i urządzenia mobilne, a światową sławę zdobył dzięki takim produkcjom, jak trzecia i czwarta część serii Deus Ex, czwarta odsłona cyklu Thief oraz Shadow of the Tomb Raider.

Historia

Studio Eidos Montreal zostało założone przez firmę Eidos Interactive w 2007 roku; na jego czele stanął Stéphane D'Astous. Niedługo później zespół ogłosił, że pracuje nad trzecią odsłoną cyklu Deus Ex, o podtytule Human Revolution. Nim jednak produkcja trafiła do sprzedaży, w 2009 roku Eidos Interactive zostało wykupione przez firmę Square Enix – tym samym opisywana ekipa znalazła się pod skrzydłami japońskiego wydawcy.

Bunt ludzkości…

Nie wpłynęło to na proces produkcji gry Deus Ex: Human Revolution, która w 2011 roku trafiła na komputery osobiste, PlayStation 3 oraz Xboksa 360; później pojawiła się również na konsoli Nintendo Wii U. Tytuł, znany w Polsce jako Deus Ex: Bunt ludzkości, odniósł sukces komercyjny i artystyczny, w związku z czym powstanie jego kontynuacji wydawało się jedynie kwestią czasu.

…legendarny złodziej…

Nim jednak ta została oddana w ręce graczy, w 2013 roku na sklepowych półkach pojawił się reboot serii Tomb Raider, do którego Eidos Montreal opracowało tryb multiplayer. W tym samym roku z firmy odszedł D'Astous. Rok 2014 przyniósł natomiast premierę czwartej odsłony cyklu Thief, która trafiła tak na komputery osobiste, PlayStation 3 oraz Xboksa 360, jak i na PlayStation 4 oraz Xboksa One. W 2015 roku światło dzienne ujrzała z kolei kontynuacja przygód Lary Croft, czyli Rise of the Tomb Raider, w której tworzeniu pomagała montrealska ekipa.

…i trzecia przygoda Lary Croft

Na nowego Deus Eksa fani serii musieli czekać przez pięć lat od premiery Buntu Ludzkości. Premiera gry Deus Ex: Mankind Divided (w Polsce – Deus Ex: Rozłam ludzkości) odbyła się w 2016 roku; tytuł zdobył niższe oceny od swojego poprzednika i sprzedał się gorzej, co sprawiło, że przyszłość marki stanęła pod znakiem zapytania.

Samo studio miało się jednak dobrze – w styczniu 2017 roku ogłosiło, że rozpoczyna pracę nad grami wideo opartymi na marvelowskiej licencji Avengers, z kolei w 2018 roku do sklepów trafiła stworzona przez nie następna część serii Tomb Raider, zatytułowana Shadow of the Tomb Raider. Zmiany wprowadzone przez deweloperów, którzy przejęli schedę po ekipie Crystal Dynamics, przypadły do gustu tak graczom, jak i recenzentom.