Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGANDPCiOS
Okładka Deus Ex: The Fall (AND)
OkładkaDeus Ex: The Fall (AND)

Deus Ex: The Fall

Spin-off popularnej cyberpunkowej serii RPG akcji, nawiązujący klimatem do ostatniej pełnoprawnej części cyklu. Gra powstała pierwotnie z myślą o urządzeniach mobilnych, ale doczekała się także konwersji na komputery PC.

RPG | FPP | cyberpunk | science fiction | skradanki | thriller | FPS | RPG akcji

Deus Ex: The Fall Premiera

10lip2013

iOS

21sty2014

AND

18mar2014

PC

Deus Ex: The Fall to spin-off serii Deus Ex wyprodukowany przez wewnętrzne studio firmy Square Enix. Projekt pierwotnie ukazał się w lipcu 2013 roku na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi iOS oraz Android, a w marcu roku kolejnego postanowiono przenieść go na komputery osobiste. Tytuł jest utrzymany w klimatach poprzedniej odsłony, Deux Ex: Bunt Ludzkości, i ma cechy charakterystyczne dla kilku gatunków: cRPG-a, skradanki oraz strzelaniny FPP.

Akcja przenosi gracza do 2027 roku, złotej ery nauki i technologii oraz okresu, w którym światowe konspiracje są na porządku dziennym. Korporacje rządzą światem, bowiem w ich rękach znajduje się potężna „broń” – lek potrzebny do życia ludziom z różnego rodzaju wszczepami. Głównym bohaterem opowieści jest niejaki Ben Saxon, były członek brytyjskiej jednostki antyterrorystycznej SAS (Special Air Service), który po zdradzie swoich współpracowników, Tyranów, desperacko dąży do prawdy związanej z podejrzanymi działaniami koncernów, odpowiadających za dostarczanie leków dla ludzi z biomechanicznymi ulepszeniami. Aby tego dokonać, bohater odwiedza takie miejsca, jak Moskwa czy Panama.

Mechanika rozgrywki nie odbiega w dużym stopniu od tego, do czego przyzwyczaił nas Deus Ex: Bunt Ludzkości. Wiele wykonanych przez gracza akcji ma swoje konsekwencje, a sposób przechodzenia misji zależy niejednokrotnie od nas – zadania wykonujemy zarówno po cichu, jak i przy użyciu broni palnej. Ponieważ Benowi Saxonowi wszczepy są nieobce, to również dokonujemy modyfikacji postaci, na wzór tego, co znamy z ostatniej, pełnoprawnej produkcji z tego cyberpunkowego cyklu. W grze nie mogło zabraknąć również systemu hakowania czy dialogów z NPC-ami.

Wersja pecetowa Deus Ex: The Fall została odpowiednio rozbudowana i dostosowana do możliwości komputerów. Jeśli chodzi o zmiany względem edycji mobilnych, to zlikwidowano model mikrotransakcji (pozwalający na zakup określonych przedmiotów) oraz system automatycznego namierzania przeciwników, a także zostały dodane opcje dostępne na platformie Steam (osiągnięcia, karty czy odznaki). Ponadto poprawiono niedoskonałości z pierwotnej wersji, a więc samouczek, sztuczną inteligencję oponentów, system ekonomii, model skradania czy celowanie. Poza tym sterowanie zostało zmodyfikowane i przystosowane nie tylko do klawiatury i myszki, ale także do kontrolerów.

Styl oprawy graficznej jest porównywalny do tego, co znamy z Deus Ex: Bunt Ludzkości, a co za tym idzie – przeważają dwa kolory: czarny i złoty. Z racji tego, że tytuł ukazał się najpierw na smartfonach i tabletach, to grafika jest o klasę gorsza niż w pełnoprawnej części z 2011 roku, ale, aby zmniejszyć różnice pomiędzy tymi grami, twórcy zadbali o wyższą rozdzielczość czy wygładzanie krawędzi.

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: duża (powyżej 500 MB)

Ocena użytkowników: 6,3 / 10 na podstawie 199 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Deus Ex: The Fall

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Deus Ex: The Fall Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Quad Core i5 2.66 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB (GeForce GTX 560 lub lepsza)
  • 4 GB HDD
  • Windows XP(SP2)/Vista/7
  • łącze internetowe
PC
iOS
AND