Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCXONEPS4
Okładka Fortnite: Save the World (PS4)
OkładkaFortnite: Save the World (PS4)

Fortnite: Ratowanie świata

Fortnite: Save the World

Nastawiona na tryb współpracy gra akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Deweloping Fortnite: Save the World powierzony został polskiemu oddziałowi firmy Epic Games (dawne studio People Can Fly).

Akcji | zombie | sandbox | survival | sieciowe | kooperacja | crafting | Epic Store exclusive

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Fortnite: Ratowanie świata Premiera

30cze2020

PC PS4 XONE

producent: Epic Games wydawca: Epic Games wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

Gry podobne do Fortnite: Ratowanie świata

Dead Island 2

Dying Light

Metal Gear Survive

Fortnite: Ratowanie świata to trzecioosobowa gra akcji utrzymana w lekkim klimacie i nastawiona na sieciową kooperację graczy. Produkcja została stworzona przez studio Epic Games, znane przede wszystkim z kilku kultowych serii gier akcji, jak Gears of War czy Unreal, a także popularnego silnika Unreal Engine.

Pierwotnie to ten tytuł był podstawą Fortnite, jednak po dodaniu darmowego trybu Battle Royale i gwałtownym wzroście jego popularności te dwa byty zaczęły być traktowane jako odrębne i od 2018 roku osobno rozwijane. Teraz produkcja Ratowanie Świata jest dostępna w formie płatnej kampanii fabularnej PvE, stanowiącej jeden z modułów gry.

Fabuła

Choć sednem zabawy jest tutaj kooperacyjny multiplayer, fabuła stanowi istotny element gry. Trafiamy do świata, w którym jednego dnia 98% ludzi nagle zniknęło. Nawiedzają go przypominające zombie demony (zwane pustakami), które przybywają na Ziemię z burzowych chmur widocznych nad horyzontem, wykorzystując do tego celu sieć portali. Gracze wcielają się w członków oddziałów, które mają za zadanie strzec owych bram, by nic się przez nie nie przedarło i starać się zamykać przejścia przy użyciu urządzenia o nazwie atlas.

Historia jest opowiadana w toku wystarczających na wiele godzin zabawy kampanii. Podzielone są one na generowane losowo etapy i cechują się pewną dozą nieliniowości – jako że po każdej zaliczonej misji otrzymujemy wybór, w jakiej części świata chcemy zająć się następną bramą.

Mechanika

Podczas rozgrywki wcielamy się w jednego z dostępnych bohaterów, których możemy znaleźć ich podczas misji. Każdy z nich należy do jednej z czterech klas i posiada zestaw umiejętności dla niej charakterystyczny. Dostępne profesje to: Budowniczy (szybciej konstruuje i zużywa przy tym mniej surowców), Ninja (wykonuje podwójny skok i wyprowadza silne ataki w walce wręcz przy użyciu katany), Rubieżnik (zwiadowca, zbiera zasoby i rozprasza tłumy) oraz Żołnierz (specjalista od broni palnej skupiony na walce dystansowej). Możemy swobodnie próbować różnych opcji, wybór nie jest stały - różne zadania da się wykonać innymi postaciami.

Kilku z tych bohaterów możemy dobrać sobie do drużyny wsparcie (maksymalnie pięcioro) aby zapewniali nam bonusy podczas potyczek lub wysłać na ekspedycje w celu pozyskania zasobów, przy czym należy pamiętać, że dopóki nie powrócą, nie będziemy mogli użyć ich w inny sposób. Dodatkowo podczas misji przy użyciu specjalnej pułapki, jeśli nasza drużyna składa się z mniej niż 4 graczy, za każdego brakującego członka możemy przywołać jednego Obrońcę w ramach wsparcia i wyposażyć go aby pomagał nam w walce.

Właściwa rozgrywka rozpoczyna się, gdy trafiamy na mapę danej misji. Pustaki przychodzą dopiero w momencie aktywacji specjalnego urządzenia, więc gracze mają czas, by odpowiednio przygotować się na akcję. Muszą rozeznać się w czasami dość rozległej okolicy, znaleźć surowce, bronie (dystansowe lub białe) i inne przedmioty, a następnie postawić fortyfikacje, które pomogą im w odpieraniu hord potworów. Do wyboru są trzy główne rodzaje materiału – drewno, kamień i metal – pozyskiwane z okolicznych źródeł (jak choćby drzewa czy samochody). Istotny jest także fakt, że praktycznie całe otoczenie można zniszczyć – wszystko to, co wystaje ponad ziemię, da się rozłożyć na czynniki pierwsze przy pomocy kilofa lub innych narzędzi. Uczestnicy zabawy otrzymują niemal pełną dowolność w projektowaniu swoich umocnień, a jednym z najważniejszych elementów zbudowanej twierdzy są pułapki, takie jak podłoga podłączona do prądu, kolce, miny, automatyczne działka czy chmury trującego gazu.

W trakcie misji istotna jest współpraca, którą ułatwiają obecne w grze czaty głosowe i tekstowe umożliwiające komunikowanie się nie tylko ze znajomymi, ale także z innymi graczami dołączającymi do otwartej rozgrywki. Z członkami drużyny możemy też dzielić się znalezionymi łupami i wspomagać się wzajemnie umiejętnościami naszych postaci.

Istotną rolę w trakcie rozgrywki odgrywa również system craftingu, który pozwala nam tworzyć coraz potężniejsze bronie czy pułapki z zebranych zasobów i z pomocą znalezionych schematów. Przedmioty (a także bohaterów) ulepszamy i ewoluujemy przy użyciu zdobytych punktów doświadczenia oraz innych składników. Zwiększa to ich statystyki i zdolności, a w rezultacie Moc.

Warto też zwrócić uwagę, że gracz otrzymuje do dyspozycji własną siedzibę, która z czasem może zostać rozbudowana o takie lokacje, jak zbrojownia, centrum dowodzenia czy skrzydło szpitalne. W trakcie misji ratujemy różne postaci niezależne (zwane ocaleńcami), które stają się mieszkańcami naszego schronienia i zapewniają nam pasywne bonusy zależne od ich umiejętności i cech osobowości.

Tryby gry

Ratowanie Świata nastawione jest na przechodzenie go we współpracy, z maksymalnie trzema znajomymi lub innymi graczami, zależnie od naszych preferencji, którzy mogą dołączać do rozgrywki nawet po jej rozpoczęciu. Misje da się rozpocząć także w pojedynkę, ale takie rozwiązanie jest mniej premiowane od kooperacji pod względem zdobywanego doświadczenia i łupów.

Kwestie techniczne

Fortnite wykorzystuje stylizowaną, kreskówkową oprawę wizualną w stylu zbliżonym do Team Fortress 2. Jak przystało na dzieło tego dewelopera, gra jest napędzana technologią Unreal Engine.

Ostatnia modyfikacja 3 lutego 2022

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-4  

Ocena użytkowników: 1,9 / 10 na podstawie 3527 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,5 / 10 na podstawie 621 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Fortnite: Ratowanie świata

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Fortnite: Ratowanie świata Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3-3225 3.3 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki Intel HD 4000 lub lepsza
 • Windows 7/8/10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5-7300U 3.5 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 960 / 3 GB Radeon R9 280 lub lepsza
 • Windows 10 64-bit
 • Ultra:
 • Intel Core i7-8700 3.2 GHz / AMD Ryzen 7 3700X 3.6 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 8 GB GeForce GTX 1080 / Radeon RX 5700 XT
 • Windows 10 64-bit
XONE
PS4
PC