Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4XONE
Okładka Metal Gear Survive (PC)

Metal Gear Survive

Spin-offowa odsłona popularnej serii gier firmy Konami, łącząca cechy kooperacyjnej gry akcji z elementami skradanki oraz survivalu.

Akcji | TPP | science fiction | zombie | survival | multiplayer | TPS | kooperacja | crafting

Okładka Metal Gear Survive (PC)

producent: Konami

wydawca: Konami

Strona oficjalna

data premiery gry:

20lut2018

PS4 XONE

22lut2018

PC
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Metal Gear Survive to wydana na platformie PC, PS4 i XONE kooperacyjna gra akcji z elementami skradanki i survivalu, osadzona w uniwersum słynnego cyklu Metal Gear. Tytuł jest pierwszą produkcją sygnowaną tą popularną marką stworzoną po odejściu z Konami legendarnego twórcy serii, Hideo Kojimy. Metal Gear Survive nie jest jednak pełnoprawną kontynuacją MGS V: The Phantom Pain, ale spin-offową odsłoną serii, stanowiącą próbę nowego spojrzenia na jej sprawdzone mechanizmy. Za powstanie gry odpowiadają tradycyjnie wewnętrzne studia koncernu Konami, który po rozstanią z Kojimą zachował prawa do nazwy.

Fabuła

Punktem wyjścia fabuły jest alternatywna wersja wydarzeń przedstawionych w finale MGS V: Ground Zeros, gdzie zlokalizowana na morzu baza (którą budowaliśmy jeszcze w Metal Gear Solid: Peace Walker na PSP) zostaje zniszczona przez tajemnicze siły XOF, stanowiące część zbrojnego ramienia CIA. We wstępie gry dowiadujemy się, że resztki platform wiertniczych wraz z broniącymi ich żołnierzami na skutek niewyjaśnionych wydarzeń trafiają do innego wymiaru. Tam nasi bohaterowie z organizacji Militaires Sans Frontieres muszą walczyć o przetrwanie w konfrontacji z przypominającymi zombie potworami oraz całym szeregiem innych niebezpieczeństw.

Mechanika

Mechanika Metal Gear Survive stanowi próbę nowego spojrzenia na sprawdzone mechanizmy serii, łącząc jej typowe elementy skradankowe z popularnym we współczesnych produkcjach survivalem oraz nowym, kooperacyjnym podejściem do rozgrywki. Osadzenie akcji w alternatywnej rzeczywistości sprawiło, że podczas zabawy przemierzamy iście postapokaliptyczne, pustynne przestrzenie, usiane zniszczonymi bazami i innymi tajemniczymi strukturami, a na naszej drodze stają liczne przerażające monstra, będące efektem bliżej nieokreślonych eksperymentów biologicznych. W konfrontacji z nimi posługujemy się różnymi rodzajami broni, począwszy od mniej lub bardziej tradycyjnej broni palnej, po znacznie skuteczniejszą (o dziwo) broń białą, łuki itp. Integralną część zabawy stanowią elementy survivalowe: celem nadrzędnym jest tu bowiem przetrwanie w niegościnnym środowisku, zaś zebrane podczas eksploracji resztki sprzętu możemy wykorzystywać do stworzenia nowych broni i elementów ekwipunku.

Tryby gry

Wydany na platformie PC, PS4 i XONE Metal Gear Survive to gra ukierunkowana na rozgrywkę w trybie kooperacji dla maksymalnie czterech osób. Autorzy zadbali jednak o możliwość gry również w pojedynkę, u boku AI.

Kwestie techniczne

Przygotowana przez Konami gra Metal Gear Survive czyni użytek ze znanego już silnika FOX Engine, będącego podstawą piątej dużej odsłony cyklu. Dzięki temu produkcja odznacza się wysokiej jakości oprawą graficzną, oraz klimatem i stylem nawiązującym do wcześniejszych produkcji spod znaku Metal Gear.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1 - 4  

Ocena czytelników: 3,4 / 10 na podstawie 280 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 3,7 / 10 na podstawie 309 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 179,99 PLN

Gry podobne do Metal Gear Survive

Klasyfikacja PEGI Metal Gear Survive

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Metal Gear Survive

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-4460 3.4 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 650 lub lepsza
 • 20 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i7-4790 3.6 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 960 lub lepsza
 • 20 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit
Recenzja gry Metal Gear Survive - bez Hideo Kojimy to nie mógł być hit
Recenzja gry Metal Gear Survive - bez Hideo Kojimy to nie mógł być hit

Recenzja 28 lutego 2018, 15:00

Gdyby jednak komuś rozwój obozu wydał się zbyt powolny, Konami przychodzi w sukurs z mikrotransakcjami, dzięki którym wiele spraw w grze nagle nabiera tempa. Największe kontrowersje wywołała konieczność wykupienia slotu na drugą postać. A to dopiero początek dodatkowych ułatwień opłacanych twardą monetą. Z tego też powodu Survive wymaga stałego połączenia online, co zapewne nie wpłynie pozytywnie na odbiór tytułu. Nie miejsce tu, aby oceniać czy takie zabiegi ze strony wydawców są uczciwe – kto będzie chciał mieć więcej zasobów i nie będzie widział problemu w zapłaceniu za nie w nabytej już przecież za gotówkę grze, powinien czuć się usatysfakcjonowany. Ważne jest to, że w MGS-ie bez mikrotransakcji da się przeżyć, choć wymaga to zarówno więcej czasu, jak i poświęceń z naszej strony.

PC
PS4
XONE