Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4XONE
Okładka Rust (PS4)
OkładkaRust (PS4)

Rust

Sandboksowy survival przygotowany przez Garry’ego Newmana i ekipę studia Facepunch. Uniwersum gry Rust czerpie inspiracje z takich tytułów, jak DayZ czy S.T.A.L.K.E.R. i charakteryzuje się rozległym, otwartym światem, w którym nasz bohater walczy o przetrwanie.

Akcji | FPP | sandbox | survival | sieciowe | indie | MMO | crafting

Rust Premiera

8lut2018

PC

21maj2021

PS4 XONE

Rust to sandboksowy survival z widokiem z perspektywy pierwszej osoby (FPP), opracowany na silniku Unity i umożliwiający rozgrywkę w trybie multiplayer. Gra czerpie inspiracje m. in. z takich tytułów, jak Minecraft, S.T.A.L.K.E.R. czy DayZ. Za jej produkcję i wydanie odpowiada niezależna brytyjska firma Facepunch Studios. Założycielem studia jest Garry Newman, autor Garry’s Mod – jednej z najpopularniejszych i najbardziej dochodowych modyfikacji silnika Source. Rust posiada trójwymiarową grafikę, utrzymaną w konwencji fotorealistycznej.

Mechanika

Rust to gra charakteryzująca się rozległym, otwartym światem, w której głównym celem jest walka o przetrwanie. Przejmując kontrolę nad postacią, grający musi zapewnić jej wyżywienie oraz dostęp do wody pitnej, jak też zadbać o odpowiednie schronienie przed zimnem i licznymi zagrożeniami. Jako że jest to gra typu MMO, bohater spotyka na swej drodze nie tylko postaci niezależne, ale też innych graczy, którzy również starają się zrobić wszystko, by przetrwać w niesprzyjającym środowisku. Większość z nich stanowi realne zagrożenie oraz konkurencję w walce o terytorium i zwierzynę. Jeżeli w trakcie potyczki postać gracza zostanie uśmiercona, jej przeciwnik przejmuje wszystkie pozyskane przez nią przedmioty. Nie wszystkie spotkania muszą jednak kończyć się przemocą. Bohater ma też możliwość nawiązywania sojuszy i przyjaźni z wybranymi postaciami, dzięki czemu nie tylko zapewni sobie dodatkową ochronę, ale też zyska możliwość tworzenia osad i miast.

Na początku gry bohater materializuje się w losowym miejscu, wyposażony jedynie w kamień i pochodnię. Od samego początku postać odczuwa głód, a jako że nie posiada żadnego odzienia, na wstępie doskwiera jej też niska temperatura. Grający musi szybko zaradzić tym problemom, zdobywając pożywienie oraz znajdując odpowiednie schronienie.

Zaprezentowane w grze lokacje są utrzymane w klimacie postapokalipsy. W czasie swojej wędrówki gracz może natrafić na rozmieszczone gdzieniegdzie struktury będące pozostałościami dawnej cywilizacji. W tej rzeczywistości fauna i flora odzyskały kontrolę nad światem. Gracz powinien się więc wystrzegać nie tylko innych ludzi czy dokuczliwego głodu i pragnienia, ale też niesprzyjających warunków pogodowych lub dzikich zwierząt, które stanowią dla niego wielkie zagrożenie. Natrafiwszy na ślad człowieka, wilki czy niedźwiedź mogą rzucić się w pościg, a jeżeli ten nie zdoła się przed nimi uchronić, czeka go niechybna śmierć. Grający musi ponadto wystrzegać się wysokości lub zbyt długiego przebywania w zasięgu radiacji. Grozi mu też śmierć przez utonięcie.

Crafting

Wielką rolę w grze odgrywa crafting: wytwarzanie oraz ulepszanie przedmiotów i materiałów z pozyskanych wcześniej zasobów. Na przykład uderzając kamieniem o drzewo gracz pozyskuje drewno – jeden z podstawowych surowców w grze. Drewno może zostać wykorzystane zarówno do tworzenia różnych konstrukcji czy przedmiotów, jak i rozpalenia ogniska, zapewniającego dostęp do ciepła czy światła. Inne zasoby umożliwiają natomiast wytwarzanie pewnych elementów ubioru, np. z pozyskanej z zabitego wilka czaszki można wykonać nakrycie głowy. Chcąc stworzyć konkretny przedmiot, broń lub ubranie, grający musi najpierw zebrać określoną liczbę odpowiednich zasobów, pozyskując je z flory, zabitych zwierząt czy odbierając je pokonanym wcześniej graczom. Pewne przedmioty można też niszczyć w celu uzyskania przydatnych surowców, np. miażdżąc czaszkę zwierzęcą lub ludzką zdobywa 20 fragmentów kości.

W Rust gracz ma też możliwość stawiania różnych budowli, które mogą mu posłużyć zarówno jako schronienie, jak też miejsca do przechowywania łupów. Gracz ma możliwość wznoszenia budowli praktycznie na każdym terenie, choć na obszarach takich jak zbocza stawianie konstrukcji staje się znacznie utrudnione. Jeżeli gracz posiada uprawnienia do budowania na określonym terenie, inni gracze nie mogą tworzyć tam własnych budowli. Aby móc postawić na danym obszarze konstrukcję, gracz musi najpierw przygotować Plan Budynku (Building Plan), który kosztuje 50 jednostek drewna. W trakcie stawiania budowli grający powinien kontrolować jej stabilność. Jeżeli kolejne piętra zostaną zbudowane zbyt daleko od ściany parteru, konstrukcja w końcu się zawali.

W dalszych etapach rozgrywki gracz może też korzystać z pewnych środków transportu, umożliwiających sprawniejsze przemieszczanie się po lokacjach, które zostały dodane do rozgrywki wraz z kolejnymi aktualizacjami. Dzięki łodziom gracz może pokonywać morza i docierać do odleglejszych obszarów mapy, zdobywając w ten sposób cenne łupy. Do transportu powietrznego posłuży mu natomiast napędzany gorącym powietrzem balon. Sterowane przez graczy pojazdy mogą być jednak niszczone przez przeciwników.

Ważnym wydarzeniem w grze jest Zrzut (airdrop), podczas którego specjalny samolot przelatuje nad mapą, zrzucając na ziemię skrzynię (duży, zielony kontener) z różnymi cennymi zapasami. Dzięki temu eventowi gracz ma szansę uzyskać niektóre z cenniejszych przedmiotów w rozgrywce. Dźwiękiem sygnalizującym rozpoczęcie wydarzenia, jest głośny odgłos przelatującego nad okolicą samolotu; część ze znajdujących się bliżej graczy dostrzeże też migające na czerwono światło u spodu machiny. Event rozgrywać się może co godzinę, może też zostać aktywowany przez gospodarza serwera.

Rust Legacy i Rust Experimental

Gra przez lata funkcjonowała w dwóch wersjach. Pierwsza z nich to pierwotna wersja gry, zbudowana na silniku Unity 4.5, oficjalnie wypuszczona pod koniec 2013 roku, określana jako Rust Legacy. Kolejna to natomiast systematycznie aktualizowana, ulepszona wersja pierwowzoru, udostępniona graczom w 2014 roku – Rust Experimental. Jako że z czasem popularność wersji Legacy wyraźnie malała, pod koniec 2016 roku serwery tej edycji zostały zamknięte i obecnie wspierany jest tylko Rust Experimental.

Ciekawostki

Początkowo Rust przypominał klon DayZ, popularnego moda do ArmA II, twórcy postanowili jednak wprowadzić do niego pewne modyfikacje, kładąc większy nacisk na wznoszenie struktur przez graczy oraz rezygnując z zombie na rzecz innych mniej agresywnych postaci niezależnych.

Ostatnia modyfikacja 17 maja 2021

Tryb gry: massive online multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Ocena użytkowników: 9,3 / 10 na podstawie 547 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,7 / 10 na podstawie 788 głosów czytelników.

Rust cena w dniu premiery: 199,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Rust

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Rust Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i7-3770 3.4 GHz / AMD FX-9590 4.7 GHz
 • 10 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 670 / 3 GB Radeon R9 280 lub lepsza
 • 20 GB HDD
 • Windows 8.1 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i7-4790K 4.0 GHz / AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 980 / Radeon R9 Fury lub lepsza
 • 20 GB SSD
 • Windows 10 64-bit
PC
PS4
XONE