Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCX360
Okładka Left 4 Dead 2 (PC)

Left 4 Dead 2

Kontynuacja przebojowej, kooperacyjnej strzelanki firmy Valve z 2008 roku, w której wcielając się w jednego z czterech zupełnie nowych bohaterów, ponownie stawiamy czoła zastępom zarażonych mutantów, odwiedzając niedostępne wcześniej lokacje w południowo-wschodnich stanach USA.

Akcji | FPP | survival horror | zombie | postapokalipsa | FPS | multiplayer | kooperacja | strzelanki

Okładka Left 4 Dead 2 (PC)

data premiery gry:

17lis2009

PC X360

Left 4 Dead 2 to kontynuacja wielkiego hitu 2008 roku, w którym wcielając się w jednego z czterech śmiałków podejmowaliśmy się walki z hordą zombiaków. Dwójka kontynuuje owe wydarzenia, prezentując portrety nowych bohaterów. Dzieło zostało oczywiście opracowane przez firmę Valve South.

Fabuła Left 4 Dead 2 osadzona została tuż po wydarzeniach z jedynki. Wspólnie z nowymi ocalonymi próbujemy przeżyć natarcia zombiaków w południowo-wschodnich stanach USA. Zwiedzamy nie tylko piękne obszary Georgii, ale również francuską dzielnicę Nowego Orleanu.

Jedną z największym innowacji względem jedynki jest udostępnienie graczom różnych rodzajów broni do walki w zwarciu. Wrogów pozbywamy się zatem nie tylko przy pomocy karabinów i pistoletów, ale również za sprawą m.in. piły łańcuchowej, patelni, siekiery oraz kija baseballowego. Fakt ten wzbogaca niezwykle intensywną mechanikę rozgrywki, wprowadzając do niej wiele nowych rozwiązań zespołowej walki o przetrwanie.

W Left 4 Dead 2 zastosowanie znalazła również nowa wersja AI Directora, systemu odpowiedzialnego w części pierwszej m.in. za wybór kierunku napływu nowych przeciwników, miejsca ich pojawiania się itp. Dzięki niemu każda rozgrywka wyglądała nieco inaczej. W odsłonie drugiej autorzy z Valve South postanowili pójść jeszcze dalej. AI Director 2.0 pozwala nie tylko na implementację zmiennych warunków atmosferycznych, ale także wpływa na kształt map. Otóż, w trakcie ponownej rozgrywki niektóre przejścia mogą być zablokowane (np. przez przewrócony autobus), co wymusza na graczach skorzystanie z innych przejść.

W Left 4 Dead 2 wcielamy się w jednego z czterech nowych bohaterów (Nicka, Rochelle, Coacha lub Ellisa) i podejmujemy walkę z zombiakami oraz innymi nieumarłymi (w tym nowymi bossami). W eksterminacji napływającego mięsa armatniego pomogają nam niedostępne wcześniej rodzaje broni, w tym wymienione już środki do walki w zwarciu, a także przedmioty specjalne. Left 4 Dead 2 jest grą o wiele większą niż jedynka. Produkcja oferuje nam nie tylko więcej kampanii dla trybu kooperacji, ale również scenariuszy w opcji Versus. Fani znajdą tu także wiele nowych mapek do Survivala. Miłośnicy rankingów otrzymali rozbudowany system statystyk, zestawienia najlepszych graczy, a także system nagród oparty oczywiście na zdobywaniu Osiągnięć.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1-8  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 3875 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 4,4 / 10 na podstawie 492 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 139,90 PLN

Gry podobne do Left 4 Dead 2

Klasyfikacja PEGI Left 4 Dead 2

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Left 4 Dead 2

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane: Core 2 Duo 2.4 GHz, 1 GB RAM, karta grafiki GeForce 7600 lub lepsza, 7.5 GB HDD, Windows XP/Vista/7
Left 4 Dead 2 - recenzja gry
Left 4 Dead 2 - recenzja gry

Recenzja 23 listopada 2009, 13:00

Najważniejszy aspekt rozgrywki dotyczy oczywiście nieumarłych. Do zastępu Zarażonych dołączył ujeżdżający swoje ofiary Jockey, brutalny i szybki Charger, plujący kwasem Spitter oraz Wiedźma potrafiąca się teraz przemieszczać. Gra stała się przez to trochę trudniejsza (na normalnym poziomie trudności i wyżej), ale dzięki temu pozostaje świeża i wciąż stanowi wyzwanie dla rutyniarzy. Poszerzył się także arsenał pukawek – nowe karabiny szturmowe i granatnik sieją spustoszenie w szeregach zombie. Nowością jest broń do walki w zwarciu. Siekiery strażackie, pałki policyjne, maczeta, katana, łom, patelnia, a na deser piła mechaniczna wyjątkowo udanie zastępują alternatywę w postaci pistoletu. Wracając do naszych ofiar – nie sposób przegapić znacznie usprawnionych efektów, odpowiedzialnych za prezentację zadawanych obrażeń. Czuję się, jakbym cofnął się w czasie do jakże miłej ery Soldier of Fortune. Odpadające po każdym postrzale kończyny, pełna penetracja ciał, fruwające głowy – oto główne atrakcje zaserwowane przez Valve. Zaobserwować można nawet wypadające z ciał wnętrzności. Od tej masakry uciec się po prostu nie da, a co gorsze – sprawia ona frajdę.

PC
X360