Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogicznePCX360AND
Okładka Portal (PC)

Portal

Portal: Still Alive

Zrealizowana w formie pierwszoosobowej gry akcji innowacyjna produkcja logiczna studia Valve, powstała przy okazji prac nad drugim dodatkiem do kultowego Half-Life 2.

Logiczne | FPP | science fiction | humorystyczne | elementy zręcznościowe

Okładka Portal (PC)

producent: Valve Software

data premiery gry:

10paź2007

PC

22paź2008

X360

12maj2014

AND
Kolekcja gier
Obserwuj grę
Rekomendacja GRYOnline.pl

Portal to oryginalna gra logiczna, która została opracowana przez firmę Valve Corporation w trakcie prac nad drugim dodatkiem do Half-Life 2.

W grze wcielamy się w kobietę, która budzi się w jednym z pomieszczeń placówki naukowo-badawczej Aperture Science Enrichment Center, a jej zadaniem jest przetestowanie prototypowego urządzenia o nazwie Aperture Science Handheld Portal Device (ASHPD). Jest to potężna broń umożliwiająca tworzenie tytułowych portali na niemal każdej z płaskich powierzchni. Przygotowane w ten sposób „bramy” pełnią funkcję przejść, które łączą ze sobą fizycznie dwa różne punkty w przestrzeni.

Zabawa podzielona jest na kolejne etapy, w których musimy zmierzyć się z przygotowanymi przez autorów gry problemami. Oprócz poszukiwania sposobu na ukończenie planszy, będziemy również eliminować stacjonarne ośrodki obronne w postaci wieżyczek strzelniczych oraz manipulować porzuconymi w salach przedmiotami (broń posiada podobne właściwości jak Gravity Gun z Half-Life 2). W odnajdywaniu dalszej drogi pomaga nam operująca kobiecym głosem sztuczna inteligencja, wydająca polecenia za pomocą systemu łączności. Jej wskazówki są bardzo cenne, zwłaszcza w początkowej fazie zmagań, gdy gracz musi szybko przyzwyczaić się do specyficznego charakteru rozgrywki. Na późniejszych poziomach komentarze AI pozwalają jednak przypuszczać, że może mieć wobec nas wrogie zamiary.

Portal jest napędzany silnikiem Source – tym samym, który został przygotowany na potrzeby gry Half-Life 2. Warto w tym miejscu nadmienić, że świat obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby, co nieczęsto zdarza się w tego typu produkcjach. Gra oferuje w sumie około czterech godzin rozgrywki w trybie single player plus tryby dodatkowe, w których mamy między innymi szansę ukończyć te same poziomy na nieco bardziej wymagających warunkach. Autorzy nie przewidzieli wariantu zmagań wieloosobowych.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,7 / 10 na podstawie 2353 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 49,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Portal

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Portal

PC Windows

PC Windows

 • Rekomendowane:
 • Pentium 4 3 GHz
 • 1 GB RAM
 • karta grafiki 256 MB (GeForce 5700 lub lepsza)
 • 3 GB HDD
 • Windows 2000/XP/Vista
 • łącze internetowe
Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

 • Wykorzystuje:
 • Xbox Live
Android

Android

 • Wymagania sprzętowe:
 • Nvidia Shield Tablet / Shield Portable
Portal - recenzja gry
Portal - recenzja gry

Recenzja 24 października 2007, 10:51

Przed nami dziewiętnaście poziomów (plus zakończenie), z czego każdy oferuje rozmaite zadania związane z mechaniką działania portali. Czasem trzeba na przykład skoczyć w portal stworzony w podłodze, by siła grawitacji wyrzuciła nas z portalu w ścianie, po czym ponownie wpaść w pierwszy portal i wypaść z drugiego osiągając jeszcze większą prędkość, dzięki temu przedostając się na drugą stronę przepaści. Kiedy indziej jesteśmy zmuszeni otworzyć portal w suficie, by zrzucić przez niego kostkę, która swoim ciężarem uruchomi mechanizm otwierający drzwi do kolejnej planszy albo zmiażdży laserowe działko. Z kolei czasami wydostanie się z danego pomieszczenia wymaga od nas szybkiego tworzenia sekwencji par portali, przez które kolejno przemieszczać się będzie stale pozostająca w ruchu świetlista kula energii zdolna na końcu drogi trafić we włącznik wprawiający w ruch platformę, która przewiezie nas bezpiecznie nad zbiornikiem toksycznej cieczy. Krótko mówiąc, nudzić się nie będziemy.

PC
X360
AND