Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGSwitch
Okładka Collection of Mana (Switch)
OkładkaCollection of Mana (Switch)

Collection of Mana Switch

Zestaw trzech pierwszych części klasycznych jRPG-ów akcji spod szyldu Mana, które ukazały się w pierwszej połowie lat 90. na konsolach Game Boy oraz SNES. Tytuły w kolekcji zostały udostępnione w swojej oryginalnej i niezmienionej formie.

RPG | fantasy | 2D | pakiet | reedycje/remastery/remaki | kooperacja | RPG akcji | jRPG

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Collection of Mana Premiera Switch

11czerwca2019

pudełko PL

27sierpnia2019

Nintendo eShop

11czerwca2019

producent: Square-Enix / Eidos wydawca: Square-Enix / Eidos wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

Angielskie napisyAngielskie napisy

Collection of Mana to pakiet trzech pierwszych odsłon serii Mana (jap. Seiken Densetsu), które ukazały się pierwotnie w pierwszej połowie lat 90. Produkcje stworzone przez firmę Squaresoft (dziś Square-Enix) są jednymi z pierwszych dostępnych na rynku jRPG-ów akcji. Cykl rozpoczął życie w 1991 roku na przenośnym Game Boyu jako spin-off serii Final Fantasy, mocno inspirowany grą The Legend of Zelda. Nowa seria osiągnęła szczyt popularności na konsoli SNES, gdzie ukazały się jej dwie najważniejsze i najlepiej oceniane części – Secret of Mana oraz Trials of Mana. Po premierze Legend of Mana na pierwszym PlayStation marka zaczęła popadać w zapomnienie. Po kilkunastu latach, głównie dzięki wiernym fanom, Square-Enix zaczął sobie jednak o niej przypominać, oferując mobilne reedycje oraz remaki, takie jak Secret of Mana z 2018 roku na PlayStation 4, PlayStation Vitę i PC.

W skład zestawu Collection of Mana wchodzą gry:

  1. Mystic Quest (jap. Seiken Densetsu, oryginalny rok wydania: 1991) – pierwsza odsłona serii, która wydana została na przenośnym Game Boyu. Warto dodać, że w Stanach Zjednoczonych gra znana jest pod tytułem Final Fantasy: Adventure. Gracz wciela się w jednego ze zniewolonych gladiatorów walczących ku uciesze Mrocznego Lorda. Pewnego dnia bohater dowiaduje się, że jego oprawca jest bliski odnalezienia sposobu na dotarcie do legendarnego Drzewa Many, które zapewni mu pełną i wieczną władzę nad całym światem. Protagonista ucieka więc z niewoli i postanawia pokrzyżować jego plany.
  2. Secret of Mana (jap. Seiken Densetsu 2, oryginalny rok wydania: 1993) – Gra opowiada historię młodzieńca imieniem Randi. Pewnego dnia, gdy przebywa on w lesie nieopodal swojej wioski, tajemniczy głos kieruje go na polanę, gdzie znajduje się magiczny miecz. To rozpoczyna sekwencję wydarzeń, ostatecznie składając na barki chłopca obowiązek powstrzymania złego Imperium przed reaktywacją podniebnej fortecy, która przed wiekami niemal doprowadziła do końca cywilizacji.
  3. Trials of Mana (jap. Seiken Densetsu 3, oryginalny rok wydania: 1995) – Produkcja zabiera nas do świata, w którym słowo Mana używane jest do określania eterycznej i wszechobecnej energii stworzonej przez boginię, która wykuwając magiczny miecz, uratowała świat przed ośmioma boskimi bestiami. Po dokonaniu tego heroicznego czynu usnęła i zamieniła się w Drzewo Many. Historia rozgrywa się na długo po tych wydarzeniach, kiedy to do życia budzą się ponownie pokonane monstra, a Mana zaczyna znikać z powierzchni ziemi, kończąc tym samym epokę pokoju i dobrobytu. W trakcie zabawy śledzimy losy kilku różnych bohaterów, których ścieżki krzyżują się ze sobą w niespodziewany sposób.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: wspólny ekran   Liczba graczy: 1-3  

Collection of Mana cena w dniu premiery: 149,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Collection of Mana

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.