Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGSwitch
Okładka Xenoblade Chronicles 2 (Switch)
OkładkaXenoblade Chronicles 2 (Switch)

Xenoblade Chronicles 2 Switch

Xenoblade Chronicles 2 to trzecia odsłona serii Xenoblade, po Xenoblade Chronicles wydanym na Wii oraz Xenoblade Chronicles X, które zadebiutowało na Wii U.

RPG | TPP | fantasy | science fiction | sandbox | jRPG | tytuły ekskluzywne Nintendo

Xenoblade Chronicles 2 Premiera Switch

1grudnia2017

pudełko PL

1grudnia2017

Nintendo eShop

1grudnia2017

producent: Monolith Soft wydawca: Nintendo wydawca PL: APN Promise Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Xenoblade Chronicles 2 jest kolejną odsłoną popularnego cyklu gier RPG, tworzonych przez studio Monolith Software. Produkcja została wydana przez firmę Nintendo, jako tytuł ekskluzywny dla konsoli Switch. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku poprzednich części serii, pieczę nad opisywanym tytułem sprawował Tetsuya Takahashi.

Fabuła

Historia opowiedziana w Xenoblade Chronicles 2 nie jest w żaden sposób powiązana z fabułą pierwszej części serii. Gracze trafiają do Alrest – fantastycznego świata pokrytego tak zwanym „Morzem chmur”. Górują nad nim Tytani, czyli istoty tak olbrzymie, że na ich grzbietach mieszczą się całe osady wznoszone przez ludzi, a nawet rozległe, różnorodne krainy. Jego centrum stanowi natomiast World Tree – potężne drzewo, na którego szczycie znajduje się mityczna kraina Elysium. Z uwagi na fakt, że ta ostatnia jest postrzegana jako istny raj, rozmaite frakcje funkcjonujące w świecie gry prowadzą swoisty wyścig zbrojeń – wszystko po to, by dotrzeć do Elysium, nim zrobią to konkurenci.

Niespodziewanie do tego wyścigu dołącza Rex, czyli główny bohater gry, żyjący na grzbiecie Azordy – jednego z mniejszych Tytanów. Chłopiec zostaje poproszony o pomoc przez Pyrę, której celem jest przekroczenie bram Elysium; nie zastanawiając się zbyt długo, protagonista przystaje na jej propozycję i wyrusza w długą i niebezpieczną podróż, nieświadomy tego, że w ten sposób wplątuje się w znacznie większą intrygę, której finał zdecyduje o losach ludności zamieszkującej Alrest.

Mechanika

Wydarzenia, w jakich bierzemy udział, grając w wydane na platformę Switch Xenoblade Chronicles 2, obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby (TPP). W trakcie zabawy eksplorujemy zróżnicowane lokacje (zarówno na piechotę, jak i na grzbietach przyjaźnie nastawionych istot), wykonujemy rozmaite zadania zlecane przez postacie neutralne oraz toczymy zacięte boje z przeciwnikami, korzystając z szerokiego repertuaru standardowych ciosów i specjalnych ataków, których wyprowadzenie wymaga uprzedniego naładowania stosownego wskaźnika. W grze nie brakuje oczywiście rozbudowanego systemu rozwoju postaci, dzięki któremu możemy zwiększyć potencjał bojowy prowadzonych do boju wojowników.

Oprócz wspomnianego wcześniej Reksa w trakcie rozgrywki przejmujemy kontrolę również nad innymi bohaterami znanymi pod nazwą Drivers. Każdy z herosów odznacza się nie tylko indywidualnymi cechami charakteru i unikalnym wyglądem, lecz także zróżnicowanymi zdolnościami bojowymi, z których robi użytek na polu walki. Towarzyszą im tak zwani Blades (jedną z nich jest Pyra) przyzywani przy pomocy klejnotów zwanych „Core Crystals” – mowa o istotach, które można określić mianem „żywych broni”. Pomimo że w toku przygody nie przejmujemy nad nimi bezpośredniej kontroli, ich rola na polu walki jest znacząca – wspomagając herosów przy pomocy tak zwanych Blade Arts, są w stanie odmienić losy niejednego starcia, niezależnie od tego, czy specjalizują się w ofensywie, defensywie czy wreszcie w leczeniu sprzymierzeńców.

Kwestie techniczne

Niewątpliwym atutem Xenoblade Chronicles 2 jest trójwymiarowa grafika wysokiej jakości – produkcja zwraca uwagę za sprawą unikalnej stylistyki oraz bogatej kolorystyki. Na osobną wzmiankę zasługuje specjalnie skomponowany soundtrack skutecznie tworzący klimat wielkiej przygody.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 7,1 / 10 na podstawie 198 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.7 / 10 na podstawie 28 głosów czytelników.

Xenoblade Chronicles 2 cena w dniu premiery: 214,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Xenoblade Chronicles 2

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.