Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS1
Okładka Xenogears (PS1)

Xenogears PS1

Wyróżniający się skomplikowaną, poruszającą trudne i kontrowersyjne tematy fabułą japoński RPG, w którym gracze mogą kierować gigantycznymi mechami.

RPG | TPP | science fiction | mechy i roboty | jRPG | tytuły ekskluzywne PlayStation

Sony PlayStation 1
Okładka Xenogears (PS1)

producent: Square Soft

wydawca: Square Soft

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PS1:

11lutego1998

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Mieszający wątki science fiction, religijne i psychologiczne japoński RPG stworzony przez mistrzów gatunku ze studia Squaresoft. Produkcja zapoczątkowała sagę Xeno, na którą obecnie składa się kilkanaście produkcji sygnowanych tytułami Xenosaga i Xenoblade.

Fabuła

Przed tysiącem lat na Ziemię spadł potężny bóg, Deus. Przywódcy jednego z latających państw, Solarisa, pragną ożywić go i wykorzystać do uzyskania nie tylko władzy absolutnej, ale również wiecznego życia. Główny bohater Fei Fong Wong staje się mimowolnym uczestnikiem wieloletniej wojny, która toczy się pomiędzy siłami Aveh i Kislev i zostaje przypadkowo zaangażowany w ich intrygę. W trakcie długiej i obfitującej w liczne zwroty akcji przygody napotyka wielu sprzymierzeńców, którzy pomagają mu w powstrzymaniu Deusa przed zniewoleniem całej ludzkości. Przedstawiona w Xenogears historia jest uznawana za jedną z bardziej skomplikowanych opowieści zaprezentowanych w grach. Scenarzyści nawiązali m.in. do licznych teorii z psychologii, religii i nauki.

Mechanika

Xenogears jest typowym japońskim RPG-iem. Kierowana przez graczy drużyna herosów zwiedza świat, napotykając po drodze rozmaite postacie i wykonując questy, które popychają do przodu fabułę. Istotnym elementem gry są losowe pojedynki z przeciwnikami, które odbywają się na zasadach Active Time Battle, a więc systemu zastosowanego w innych hitach japońskiego studia, jak Chrono Trigger i Final Fantasy. W porównaniu do wymienionych produkcji, w Xenogears na graczy czekają dwa typy starć, które różnią się nieco założeniami. W tych z bezpośrednim udziałem bohaterów decydujące znaczenie mają punkty AP, które określają liczbę ataków. Z kolei w potyczkach prowadzonych za sterami ogromnych mechów bojowych, gearów, o ich możliwościach decydują zapasy paliwa. W obu typach konfrontacji gracze atakują, wstukując odpowiednie przyciski przypisane do ciosów o różnej sile, z których każdy wymaga innej liczby punktów AP (lub paliwa w przypadku maszyn). Poszczególne uderzenia można łączyć w kombinacje, których wykonanie uruchamia atak specjalny, tzw. deathblow.

Kwestie techniczne

Xenogears jest jednym z pierwszych RPG-ów wykorzystujących grafikę 3D na PS1. Historia jest opowiadana nie tylko za sprawą dialogów i scen prezentowanych na silniku gry, ale również poprzez efektownie wyglądające animacje CGI i wstawki anime. Autorem projektów postaci i gearów jest rysownik Kunihiko Tanaka. Z racji skomplikowanej historii i trudności poruszanych tematów tytuł wymaga bardzo dobrej znajomości języka angielskiego.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Gry podobne do Xenogears

Wymagania wiekowe Xenogears

12+