Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Championship Manager - seria gier

Cykl sportowych symulacji menedżerskich, pozwalających wcielić się w rolę dyrektora drużyny piłkarskiej. Seria zapoczątkowana została przez braci Paula i Olivera Collyerów. Obecnie prawa własności intelektualnej znajdują się w rękach koncernu Square Enix.

Cykl zadebiutował w 1992 roku grą Championship Manager wydaną przez firmę Domark w wersjach na komputery PC, Amiga i Atari ST. Produkcja spotkała się z bardzo dobrym odbiorem wśród graczy i stała się podstawą dla kolejnych odsłon serii - Championship Manager '93 oraz Championship Manager Italia. W 1995 roku światło dzienne ujrzała druga generacja – Championship Manager 2, która odniosła spektakularny sukces komercyjny i ugruntowała pozycję marki jako lidera wśród piłkarskich menedżerów.

Po premierze Championship Manager 4 oraz Championship Manager: Season 03/04 w 2003 roku drogi dewelopera - studia Sports Interactive oraz wydawcy – firmy Eidos Interactive rozeszły się. Pierwsi związali się z koncernem SEGA, co zaowocowało nowym projektem, czyli cyklem Football Manager. Eidos zatrzymał natomiast prawa do marki Championship Manager, którą w kolejnych latach rozwijał we współpracy ze studiem Beautiful Game. Do 2010 roku twórcom udało się dotrzymywać jednorocznego cyklu produkcyjnego, przy czym w niektórych latach zdarzały się premiery dwóch gier z serii (np. w 2010 ukazały się Championship Manager World Challenge i Championship Manager 2011).

Zgodnie z kanonem gatunku, gry z serii Championship Manager pozwalają wcielić się w rolę menedżera drużyny futbolowej. Na ogół w bazie danych znajdują się informacje o drużynach i zawodnikach z kilkudziesięciu najważniejszych lig piłkarskich na świecie. Nierzadko gracze mogą też spróbować swoich sił w kierowaniu reprezentacjami narodowymi.

Zarządzanie klubem piłkarskim w grach z cyklu Championship Manager opiera się głównie na podejmowaniu decyzji transferowych, negocjowaniu kontraktów z piłkarzami, zawieraniu umów sponsorskich, narzucaniu reżimów treningowych oraz ustalaniu taktyki meczowej.

Gry z serii Championship Manager bazują przede wszystkim na warstwie tekstowej (wykresy, wskaźniki, analizy, dane statystyczne). Elementy graficzne stanowią zazwyczaj jedynie dekorację. W nowszych odsłonach cyklu pojawiają się również animacje, prezentujące wydarzenia na wirtualnych boiskach.

Championship Manager 17
Championship Manager 17

Sportowe 11 sierpnia 2016

Piłkarski menadżer należący do jednej z najpopularniejszych serii z tego gatunku. Championship Manager 17 jest produkcją mobilną opartą na modelu darmowym z mikropłatnościami, opracowaną przez wewnętrzne studio deweloperskie firmy Square Enix. Tradycyjnie wcielamy się w menadżera klubu piłkarskiego, którego zadaniem jest zadbać o zwycięstwa zespołu i sukcesy finansowe. Do obowiązków gracza należy dokonywanie transferów zawodników, organizowanie treningów oraz przygotowywanie planów taktycznych na mecze. Oczywiście przy tym wszystkim konieczne jest odpowiednie bilansowanie budżetu. Championship Manager 17 może się pochwalić obszerną bazą danych opartą na oficjalnych licencjach. Autorzy zadbali o uaktualnione statystki i składy, wyższy poziom realizmu i poprawiony interfejs. Z innych nowości warto wymienić możliwość zatrudniania asystentów, którzy potrafią odciążyć nas w obowiązkach, a także dwuwymiarowy silnik meczowy, pozwalający na żywo śledzić przebieg meczów oraz na bieżąco modyfikować taktykę drużyny.

ANDiOS

Championship Manager: All-Stars
Championship Manager: All-Stars

Sportowe 20 sierpnia 2015

Manager piłkarski, stworzony przez firmę Square-Enix z myślą o urządzeniach mobilnych. Zadaniem gracza jest budowa tytułowej drużyny marzeń, a ma do wyboru tysiące prawdziwych piłkarzy grających w ponad 440 drużynach. Oprócz zabaw związanych z transferami i doborem zawodników, gracz musi dbać o odpowiednie plany treningowe, układanie taktyki i modyfikowanie jej w trakcie samych meczów. Pod jego opiekę oddano również wymagający nieustannych ulepszeń stadion – na wszystko potrzebne są jednak fundusze, zatem konieczne jest sprawne zarządzanie budżetem klubu oraz odpowiedni balans przychodów i wydatków. Poza trybem dla pojedynczego gracza, w Championship Manager: All-Stars pojawiają się trzy warianty rozgrywki stworzone z myślą o wieloosobowej zabawie – mowa o światowej lidze, krótkich turniejach oraz specjalnym module Nagłej Śmierci, w którym trzy przegrane oznaczają koniec kariery.

ANDiOS

Champ Man 15
Champ Man 15

Sportowe 14 sierpnia 2014

Menadżer piłkarski, stanowiący mobilną kontynuację kultowego cyklu Championship Manager. W grze możemy poprowadzić do sukcesów ponad 400 klubów piłkarskich z 23 lig z całego świata. Podczas rozgrywki odpowiadamy m.in. za treningi, transfery, rozbudowę klubowej infrastruktury oraz taktykę i skład na kolejne spotkania. Gra dystrybuowana jest w modelu free-to-play.

ANDiOS

Championship Manager: World of Football
Championship Manager: World of Football

Sportowe 30 października 2013

Spin-off serii menadżerskiej Championship Manager, w którym ponownie zarządzamy wybraną przez nas drużyną piłkarską i próbujemy osiągnąć sukces w rozgrywkach na różnych poziomach.

WWW

Championship Manager Rivals
Championship Manager Rivals

Sportowe 2 czerwca 2011

Manager piłkarski dostępny w popularnym serwisie społecznościowym. W produkcji przejmujemy kontrolę nad wybranym klubem i zajmujemy się jego dalszym rozwojem. W roli szefa drużyny podejmujemy zarówno decyzje finansowe, jak i czysto sportowe. Przeglądarkowa wersja gry została wzbogacona o aspekty społecznościowe i wyjątkowo prosty interfejs.

WWW

Championship Manager 2010
Championship Manager 2010

Sportowe 11 września 2009

Kolejna odsłona popularnej serii piłkarskich menagerów zapoczątkowanej w 1992 roku. Nasze zadanie polega tu na odpowiednim zarządzaniu wybraną drużyną piłkarską i prowadzeniu jej przez kolejne szczeble kariery.

PC

Championship Manager 2008
Championship Manager 2008

Sportowe 2 listopada 2007

Championship Manager 2008 to kolejna odsłona popularnej serii gier sportowych, dedykowanych piłkarskim strategom. Za produkcję tytułu odpowiedzialni są programiści z londyńskiej grupy Beautiful Game Studios, dla których praca przy wspomnianym projekcie była już czwartą próbą przywrócenia kultowemu niegdyś cyklowi dawnego blasku.

PC

Championship Manager 2007
Championship Manager 2007

Sportowe 13 października 2006

Championship Manager 2007 to kolejna odsłona kultowej serii, zapoczątkowanej przez duet Sports Interactive – Eidos. Po raz trzeci prace nad projektem zlecono firmie Beautiful Game Studios, która przejęła rolę producenta gry po tym, jak przed kilkoma laty SI związało się z Segą, by stworzyć konkurencyjnego Football Managera.

PCX360PS2PSP

Championship Manager 2006
Championship Manager 2006

Sportowe 31 marca 2006

Championship Manager 2006 jest kolejnym produktem z popularnej serii managerów futbolowych, wydanym w czternastą rocznicę istnienia cyklu. Zgodnie z tradycją developerzy ponownie dokonali w swoim dziele wielu ulepszeń, które bez problemu potrafią dostrzec nie tylko zagorzali entuzjaści zarządzania w świecie piłki kopanej.

PC

Championship Manager 5
Championship Manager 5

Sportowe 18 marca 2005

Piąta odsłona kultowej serii menadżerów piłkarskich, po raz pierwszy stworzona przez inną niż Sports Interactive firmę. Autorzy wprowadzili wiele interesujących zmian, które powinny zadowolić wszystkich dotychczasowych fanów serii.

PCPS2PSPXBOX

Championship Manager Online
Championship Manager Online

Sportowe 1 marca 2005

Program należy do popularnego gatunku massive multiplayer online i w istocie jest okrojonym wydaniem piątej części „CM”, stworzonej przez studio Beautiful Game.

PC

Championship Manager: Season 03/04
Championship Manager: Season 03/04

Sportowe 21 listopada 2003

Kolejna gra z cyklu Championship Manager, postrzeganego jako najlepszy manager piłki nożnej na świecie, i niestety ostatnia, jaka stworzona została w wyniku współpracy firm Sports Interactive i Eidos.

PC

Championship Manager 4
Championship Manager 4

Sportowe 28 marca 2003

Kolejna odsłona najbardziej znanego obecnie managera piłkarskiego na świecie. Podobnie jak to miało miejsce w poprzednich wersjach, tak i w Championship Manager 4 poprawiono rozgrywkę oraz zwiększono i tak już niezwykłą grywalność.

PC

Championship Manager Quiz
Championship Manager Quiz

Logiczne 30 listopada 2001

Quiz sportowy na podstawie popularnej serii Championship Manager, sprawdzający naszą wiedzę o jednej z najpopularniejszych dyscyplin sportowych na świecie.

PC

Championship Manager 2001/2002
Championship Manager 2001/2002

Sportowe 12 października 2001

Championship Manager 2001/2002 to wyprodukowany przez studio Sports Interactive menedżer piłkarski, pozwalający graczom pokierować własną drużyną futbolową. Rozgrywka umożliwia m.in. ustalanie strategii przedmeczowych, transfery zawodników i rozbudowę infrastruktury klubowej. W bazie gry znalazły się informacje o ponad 100 tys. piłkarzy występujących w 26 ligach oraz reprezentacjach narodowych.

PC

Championship Manager 2000/2001
Championship Manager 2000/2001

Sportowe 5 listopada 2000

Championship Manager Sezon 00/01 to rozbudowany menedżer piłkarski, wyprodukowany przez firmę Sports Interactive. Gracz wciela się w rolę zarządcy klubu futbolowego, a do jego obowiązków należy m.in. transferowanie zawodników, rozbudowa infrastruktury stadionowej oraz ustalanie strategii przedmeczowych. W bazie gry znalazły się informacje o 50 tys. piłkarzy występujących w 26 ligach.

PC

Championship Manager 1999/2000
Championship Manager 1999/2000

Sportowe 25 listopada 1999

Gra Championship Manager 99/00 jest piłkarską symulacją jak również grą o nieograniczonej komplikacji. Niezależnie od tego z jakim zespołem rozpoczniesz swą karierą menedżerską będziesz musiał wykorzystać własne umiejętności i możliwości tej gry.

PC

Championship Manager 3
Championship Manager 3

Sportowe 15 marca 1999

Trzecie wydanie niezwykle popularnego managera piłkarskiego, wprowadzające wiele nowych możliwości oraz nowe ligi zagraniczne z oryginalnymi składami.

PC

Championship Manager 97/98
Championship Manager 97/98

Sportowe 9 lutego 1997

Decydujemy o treningu i ustalamy taktyki podczas meczów. Musimy też zadbać o finansową stronę działalności klubu oraz zajmować się transferami. Gra oferuje olbrzymią bazę danych, w skład której wchodzi ponad 2500 prawdziwych zespołów. W porównaniu z poprzednimi odsłonami wprowadzono masę poprawek, które czynią rozgrywkę bardziej realistyczną.

PC