Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportoweANDiOS
Okładka Championship Manager 17 (AND)
OkładkaChampionship Manager 17 (AND)

Championship Manager 17

Piłkarski menadżer należący do jednej z najpopularniejszych serii z tego gatunku. Championship Manager 17 jest produkcją mobilną opartą na modelu darmowym z mikropłatnościami, opracowaną przez wewnętrzne studio deweloperskie firmy Square Enix.

Sportowe | manager | zagraj za darmo | piłka nożna | manager piłkarski

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Championship Manager 17 Premiera

11sie2016

AND iOS

Championship Manager 17 to wydany na platformę AND i iOS piłkarski menadżer, należący do jednej z najpopularniejszych marek z tego gatunku. Gra korzysta z modelu darmowego z mikropłatnościami, a opracowało ją wewnętrzne studio deweloperskie firmy Square Enix.

Mechanika

Zaprojektowane z myślą o systemie AND i iOS Championship Manager 17 stanowi powrót do tradycji cyklu. O ile poprzednia mobilna odsłona, czyli wydane w 2015 roku Championship Manager: All-Stars, koncentrowała się na abstrakcyjnym zadaniu tworzenia drużyny marzeń, tak ta odsłona pozwala bawić się w prawdziwych rozgrywkach i walczyć o autentyczne trofea.

Tradycyjnie wcielamy się więc w menadżera prawdziwego klubu piłkarskiego i naszym zadaniem jest zadbać o to, aby odnosił on zwycięstwa i sukcesy finansowe. Do obowiązków gracza należy werbowanie obiecujących zawodników i sprzedawanie wychowanków innym klubom. Zajmujemy się organizowaniem treningów oraz przygotowywaniem planów taktycznych na mecze. Jednocześnie wszystko wpływa na nasze finanse, więc kluczową rolę odgrywa odpowiednie bilansowanie budżetu.

Główną atrakcją gry jest baza danych zbudowana w oparciu o oficjalne licencje. Obejmuje ona 450 klubów z 15 krajów i 25 lig, oraz dziesiątki tysięcy zawodników. Autorzy zadbali o uaktualnione statystki i składy, wyższy poziom realizmu i poprawiony interfejs, który ułatwia szybkie docieranie do najważniejszych informacji oraz sprawne zarządzanie całym klubem.

Twórcy nie ograniczyli się tylko do ulepszeń i wprowadzili także kilka nowości. Pojawiła się opcja zatrudniania asystentów, którzy są w stanie odciążyć nas w obowiązkach, choć najbardziej oddani menadżerowie wciąż mogą ręcznie kontrolować każdy aspekt klubu. Wprowadzono także nowy dwuwymiarowy silnik meczowy, pozwalający na żywo śledzić przebieg meczów oraz w locie modyfikować taktykę drużyny. Znaczącemu rozbudowaniu uległ także system odpowiedzialny za treningi zawodników, dzięki czemu otrzymaliśmy większą kontrolę nad rozwojem podopiecznych.

Minirecenzja Championship Manager 17 – Football Manager może spać spokojnie

PLUSY:
  1. wiele drużyn i lig;
  2. można kontrolować szereg aspektów związanych z klubem i drużyną;
  3. gra może być dobrym wstępem do świata menadżerów.
MINUSY:
  1. system free-to-play w tym przypadku jest nieporozumieniem;
  2. mecze są po prostu tragiczne;
  3. warstwa strategiczna nie ma większego znaczenia przez mikropłatności.

Umówmy się, jeżeli chodzi o rynek menadżerów piłkarskich, to król jest tylko jeden – Football Manager. Grą Championship Manager 17 firma Square Enix stara się podgryźć wielkiego konkurenta, ale zupełnie jej się to nie udaje.

Jednym z największych błędów opisywanej produkcji jest obrany przez wydawcę i dewelopera model biznesowy. Jest to bowiem gra free-to-play z mikropłatnościami. Praktycznie każda czynność wykonywana w grze pożera jednen z trzech rodzajów wirtualnych walut. Nie ważne czy trenujemy, obserwujemy dobrze rokujących zawodników czy ulepszamy obiekt sportowy – zawsze trzeba za to zapłacić. Choć pieniążki zdobywamy podczas zabawy, to i tak konieczność ich ciągłego wydawania psuje klimat, jest uciążliwa i nielogiczna, w końcu w jednej chwili możemy sprawić, że piłkarz będzie dwa razy lepszy niż był sekundę temu. Wpływa to też na warstwę taktyczną, bo po co kombinować z ustawieniami, skoro można wydać trochę grosza i mieć drużynę marzeń koszącą wszystko i wszystkich?

Poza tym same mecze to tragedia. Na ekranie wyświetla się boisko, a na niej jakieś kropki grające podobno w piłkę nożną. Już po pierwszym spotkaniu ma się dość oglądania tego „spektaklu”, a co dopiero w późniejszym czasie.

Nie jest jednak tak, że Championship Manager 17 ma same wady, gdyż gra jest całkiem prosta, więc może być niezłą rozgrzewką dla osób, które chcą się sprawdzić w menadżerach. Poza tym mamy wpływ na wiele elementów drużyny i działalności klubu, no i nie można narzekać na brak zespołów z różnych lig. To jednak za mało, by tytuł sprawiał mnóstwo radości. Przyzwoita gra na godzinę, dwie i nic więcej.

Ostatnia modyfikacja 24 sierpnia 2016

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: mała (do 50 MB)

Wymagania wiekowe Championship Manager 17: Odpowiednia dla każdego wieku.

iOS
AND