Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportowePC
Okładka Championship Manager 2008 (PC)

Championship Manager 2008 PC

Championship Manager 2008 to kolejna odsłona popularnej serii gier sportowych, dedykowanych piłkarskim strategom.

Sportowe | manager | piłka nożna

PC Windows
Okładka Championship Manager 2008 (PC)

Polskie napisy

Angielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

2listopada2007

23listopada2007

pudełko PL

Championship Manager 2008 to kolejna odsłona popularnej serii gier sportowych, dedykowanych piłkarskim strategom. Za produkcję tytułu odpowiedzialni są programiści z londyńskiej grupy Beautiful Game Studios, dla których praca przy wspomnianym projekcie była już czwartą próbą przywrócenia kultowemu niegdyś cyklowi dawnego blasku.

Tak, jak w 1992 r., kiedy to na rynku pojawiła się pierwsza część gry, tak i tym razem umożliwiono nam objęcie posady zarządcy w wybranym klubie, ewentualnie wcielenia się w selekcjonera reprezentacji narodowej. Autorzy projektu poświęcili dużo czasu na to, aby wydane przez nich dzieło było jak najbliższe realizmowi pod względem wszelakich statystyk. Deweloperzy zaktualizowali (do stanu z sierpnia 2007 r.) i rozbudowali bazę danych wirtualnych zawodników, dzięki czemu w CM 2008 możemy korzystać z usług 25% graczy więcej niż w przypadku poprzedniej odsłony sagi. Warto też wspomnieć, że do naszej dyspozycji oddano klasy rozgrywkowe z 27 krajów, w tym – po raz pierwszy – ligę australijską.

Równie duży nacisk, co na rozwój spraw stricte kosmetycznych (dodanie nowych skórek, skrótów w menu itp.) położono również na uproszczenie obsługi gry oraz planowanie reżimu treningowego. Prócz tego poprawiono działanie kluczowego dla naszych postępów, stylizowanego na 3D, silnika meczowego. Spowodowało to, że rozgrywane na zielonej murawie spotkania zyskały na różnorodności.

W trakcie pojedynków z innymi drużynami dane jest nam obserwować zagrania z klepki, przepychanki na polu karnym, wykonywane z poświęceniem wślizgi czy spektakularne parady bramkarzy. Poza tym wszyscy piłkarze, którzy pojawiają się na komputerowym boisku, za sprawą ulepszonego SI starają się zachowywać tak, jak ich prawdziwe pierwowzory, włączając w to przejawianie skłonności do firmowych zagrań poszczególnych zawodników, np. specyficznego stylu krycia czy dośrodkowywania ze skrzydeł.

Championship Manager 2008 zawiera także system analizy danych ProZone (znany już z poprzedniej edycji produktu), służący do bliższego przyglądania się postępom piłkarzy i badania charakteryzujących je statystyk. Spośród innych ciekawostek nie sposób pominąć fakt, że w grze zaimplementowano nowy tryb multiplayer, pozwalający domorosłym menadżerom na prowadzenie potyczek przy jednym komputerze.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Nośnik: 1 CD

Ocena gry 6.56 / 10 na podstawie 535 ocen czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 79,90 PLN

Gry podobne do Championship Manager 2008

Klasyfikacja PEGI Championship Manager 2008

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Championship Manager 2008

PC Windows

Rekomendowane: Pentium 4 2.4 GHz, 1 GB RAM, karta grafiki 64 MB (GeForce 4 lub lepsza), 500 MB HDD, Windows XP/Vista

Championship Manager 2008 - recenzja gry

Recenzja 18 grudnia 2007, 15:00

Słabo prezentują się także odwzorowania researchingowe. Wystarczy pochodzić po losowo wybranych zespołach drugiej ligi polskiej, by przekonać się, że kluby nie tylko dysponują całkiem zdolnymi kopaczami, ale i solidnymi budżetami. Oczywiście sprawa dotyczy też i innych lig. Takie podejście odbiera grze autentyczność, szczególnie gdy zestawimy to z brakiem możliwości rozpoczęcia jako bezrobotny menedżer i opcją startu ze wsparciem finansowym.