Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportowePCX360
Okładka Worldwide Soccer Manager 2008 (PC)
OkładkaWorldwide Soccer Manager 2008 (PC)

Football Manager 2008

Worldwide Soccer Manager 2008

Football Manager 2008 to czwarta odsłona serii piłkarskich managerów, tworzonych przez zespół Sports Interactive na zlecenie koncernu Sega.

Sportowe | manager | piłka nożna

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Football Manager 2008 Premiera

19paź2007

PC

28mar2008

X360

producent: Sports Interactive wydawca: SEGA wydawca PL: CD Projekt S.A. Strona oficjalna

Football Manager 2008 to czwarta odsłona serii piłkarskich managerów, tworzonych przez zespół Sports Interactive na zlecenie koncernu Sega. Tak, jak z każdym nowym sezonem, tak i tym razem grupka kilkunastu programistów wspieranych przez blisko pięćdziesięciu researcherów wprowadziła do swego produktu szereg usprawnień, będących odpowiedzią na najczęstsze sugestie fanów serii.

Tytuł pozwala nam wcielić się w rolę zarządcy jednego z ponad 5000 zespołów z 50 krajów naszego globu. Rzecz jasna, każda z drużyn doczekała się zaktualizowanego składu, obejmującego sezon 2007/2008. Dla zbliżenia projektu do realizmu w opisywanej edycji Football Managera nie zabrakło też kilku zaawansowanych nowinek. Najważniejsze z nich to opcje czekające na nas w dniu pojedynku z inną drużyną (tzw. match day). Przed rozegraniem spotkania możemy podziwiać przedmeczowe zapowiedzi, rozmawiać z zawodnikami swojego zespołu i przydzielać im boiskowe instrukcje. Po upływie pierwszej połowy oraz po zakończeniu piłkarskiej batalii dane jest nam ponownie wejść do szatni i powiedzieć swoim graczom, jakie mamy uwagi odnośnie ich działań. Jeśli chodzi o opcje taktyczne, należy odnotować, że wreszcie otrzymaliśmy dostęp do zmian w ustawieniach zespołu bez konieczności pauzowania meczu. Modyfikacji dokonujemy w czasie rzeczywistym, a ich efekty obserwujemy na dwuwymiarowym podglądzie.

Poszerzeniu uległ również wachlarz możliwości w kwestii prowadzenia wybranej przez nas reprezentacji. Pozwolono nam m.in. na korzystanie z pomocy skautów, samodzielne wybieranie kapitana, sprawdzanie, kto opuścił skład i dokładne przyglądanie się nastrojom naszych podopiecznych. W tej edycji FM-a morale klubowe zostało uniezależnione od reprezentacyjnego, toteż na grę piłkarzy w narodowej kadrze nie mają wpływu wydarzenia związane z miejscem, gdzie pracują na co dzień.

Sports Interactive zadbało także o to, abyśmy uzyskali większy dostęp do statystyk na temat finansów swej drużyny oraz dowiedzieli się, jakie oczekiwania mają w stosunku do nas kibice i zarząd klubu. Dla zwiększenia więzi z fanami tudzież podreperowania stanu własnej kasy możemy nawet organizować specjalne imprezy integracyjne (dni otwarte), gdzie sympatycy naszego teamu spotykają się z ulubionymi gwiazdami i otrzymują od nich autografy.

Ulepszeń doczekał się też sam silnik meczowy, opracowany w kooperacji z Rayem Houghtonem, byłym reprezentantem Irlandii. Za niuans w oprawie wizualnej należy uznać również fakt, że młodzi piłkarze generowani przez grę doczekali się wreszcie trójwymiarowych wizerunków, a my możemy obserwować zmiany w wyglądzie ich twarzy wraz z postępującym wiekiem zawodników. Z innych ciekawostek warto wymienić wiadomość, że przed rozpoczęciem sezonu dane jest nam zdefiniować rozmiary boiska, na jakim będziemy toczyć walkę o trofea drużynowe i prestiżowe nagrody indywidualne. Tych w FM 2008 pojawiło się więcej niż kiedykolwiek. Prócz tego dokonano drobnych korekt w interfejsie produktu (np. poprawiono działanie notatnika i terminarza spotkań), przyspieszono czas ładowania danych oraz grę sieciową, jak też ulepszono system pomocy, mający wprowadzić w piłkarski świat niedoświadczonych trenerów.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna  

Nośnik: 1 CD

Ocena użytkowników: 8,4 / 10 na podstawie 1454 głosów czytelników.

Football Manager 2008 cena w dniu premiery: 99,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Football Manager 2008

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Football Manager 2008 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Core 2 Duo 2.2 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 16 MB (Riva TNT2 lub lepsza)
  • 750 MB HDD
  • Windows XP/Vista
PC
X360