Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportoweX360PC
Okładka Worldwide Soccer Manager 2008 (X360)

Football Manager 2008

Worldwide Soccer Manager 2008

Football Manager 2008 to czwarta odsłona serii piłkarskich managerów, tworzonych przez zespół Sports Interactive na zlecenie koncernu Sega.

Sportowe | manager | piłka nożna

Okładka Worldwide Soccer Manager 2008 (X360)

producent: Sports Interactive

wydawca: SEGA

wydawca PL: CD Projekt S.A.

data premiery gry:

19paź2007

PC

28mar2008

X360
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Football Manager 2008 to czwarta odsłona serii piłkarskich managerów, tworzonych przez zespół Sports Interactive na zlecenie koncernu Sega. Tak, jak z każdym nowym sezonem, tak i tym razem grupka kilkunastu programistów wspieranych przez blisko pięćdziesięciu researcherów wprowadziła do swego produktu szereg usprawnień, będących odpowiedzią na najczęstsze sugestie fanów serii.

Tytuł pozwala nam wcielić się w rolę zarządcy jednego z ponad 5000 zespołów z 50 krajów naszego globu. Rzecz jasna, każda z drużyn doczekała się zaktualizowanego składu, obejmującego sezon 2007/2008. Dla zbliżenia projektu do realizmu w opisywanej edycji Football Managera nie zabrakło też kilku zaawansowanych nowinek. Najważniejsze z nich to opcje czekające na nas w dniu pojedynku z inną drużyną (tzw. match day). Przed rozegraniem spotkania możemy podziwiać przedmeczowe zapowiedzi, rozmawiać z zawodnikami swojego zespołu i przydzielać im boiskowe instrukcje. Po upływie pierwszej połowy oraz po zakończeniu piłkarskiej batalii dane jest nam ponownie wejść do szatni i powiedzieć swoim graczom, jakie mamy uwagi odnośnie ich działań. Jeśli chodzi o opcje taktyczne, należy odnotować, że wreszcie otrzymaliśmy dostęp do zmian w ustawieniach zespołu bez konieczności pauzowania meczu. Modyfikacji dokonujemy w czasie rzeczywistym, a ich efekty obserwujemy na dwuwymiarowym podglądzie.

Poszerzeniu uległ również wachlarz możliwości w kwestii prowadzenia wybranej przez nas reprezentacji. Pozwolono nam m.in. na korzystanie z pomocy skautów, samodzielne wybieranie kapitana, sprawdzanie, kto opuścił skład i dokładne przyglądanie się nastrojom naszych podopiecznych. W tej edycji FM-a morale klubowe zostało uniezależnione od reprezentacyjnego, toteż na grę piłkarzy w narodowej kadrze nie mają wpływu wydarzenia związane z miejscem, gdzie pracują na co dzień.

Sports Interactive zadbało także o to, abyśmy uzyskali większy dostęp do statystyk na temat finansów swej drużyny oraz dowiedzieli się, jakie oczekiwania mają w stosunku do nas kibice i zarząd klubu. Dla zwiększenia więzi z fanami tudzież podreperowania stanu własnej kasy możemy nawet organizować specjalne imprezy integracyjne (dni otwarte), gdzie sympatycy naszego teamu spotykają się z ulubionymi gwiazdami i otrzymują od nich autografy.

Ulepszeń doczekał się też sam silnik meczowy, opracowany w kooperacji z Rayem Houghtonem, byłym reprezentantem Irlandii. Za niuans w oprawie wizualnej należy uznać również fakt, że młodzi piłkarze generowani przez grę doczekali się wreszcie trójwymiarowych wizerunków, a my możemy obserwować zmiany w wyglądzie ich twarzy wraz z postępującym wiekiem zawodników. Z innych ciekawostek warto wymienić wiadomość, że przed rozpoczęciem sezonu dane jest nam zdefiniować rozmiary boiska, na jakim będziemy toczyć walkę o trofea drużynowe i prestiżowe nagrody indywidualne. Tych w FM 2008 pojawiło się więcej niż kiedykolwiek. Prócz tego dokonano drobnych korekt w interfejsie produktu (np. poprawiono działanie notatnika i terminarza spotkań), przyspieszono czas ładowania danych oraz grę sieciową, jak też ulepszono system pomocy, mający wprowadzić w piłkarski świat niedoświadczonych trenerów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 5,7 / 10 na podstawie 1446 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: / 10 na podstawie 9 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 249,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Football Manager 2008

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Football Manager 2008

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2.2 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 16 MB (Riva TNT2 lub lepsza)
  • 750 MB HDD
  • Windows XP/Vista
Football Manager 2008 - recenzja gry
Football Manager 2008 - recenzja gry

Recenzja 21 listopada 2007, 12:38

Ewolucję za to widać w kwestii ustalania taktyki na mecz. Dalej mamy do dyspozycji to, co zostało sprawdzone i dobrze przyjęte przez graczy, ale wreszcie doczekaliśmy się reakcji komputera na ustawienie naszej drużyny. Od całkiem długiego czasu słyszymy o tym, że sztuczna inteligencja ma sprawować się coraz lepiej, ale póki co były to tylko niespełnione obietnice. Przez wiele lat wystarczyło znaleźć jedną uniwersalną taktykę, stosować ją przez kilka sezonów z rzędu i nie groziło to kłopotami. FM 2007 przyniósł delikatne zmiany w tej kwestii, to znaczy, że po upływie pewnego czasu trzeba było wydać piłkarzom nowe polecenia, które skutkowały przez dłuższy bądź krótszy okres. W Football Managerze 2008 autorzy jeszcze wyżej podnieśli poprzeczkę. Teraz wyzwaniem jest znalezienie właściwego ustawienia, a zdarza się, że jeszcze w tym samym sezonie korekty są niezbędne. Wszystko wskazuje na to, że w tej edycji nie uświadczymy już cudownych recept, dobrych na każdą okoliczność i zawsze skutecznych. Dwa warianty wypada mieć opanowane, by nie wpaść w panikę w razie problemów. Rozpoznanie kłopotów łatwe nie jest (oprócz ewidentnych przypadków, kiedy zbieramy w dupsko zbyt często), potrzeba doświadczenia, by odróżnić zwykły kryzys formy, od załamania spowodowanego złą taktyką. O tym więcej w poradniku, teraz tylko jedna konkretna informacja: osoby narzekające na zbytnią łatwość powinny być bardziej usatysfakcjonowane.

PC
X360