Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportowePCPSPPS2XBOX
Okładka Championship Manager 5 (PC)

Championship Manager 5

Championship Manager

Piąta odsłona kultowej serii menadżerów piłkarskich, po raz pierwszy stworzona przez inną niż Sports Interactive firmę. Autorzy wprowadzili wiele interesujących zmian, które powinny zadowolić wszystkich dotychczasowych fanów serii.

Sportowe | manager | piłka nożna

Okładka Championship Manager 5 (PC)

data premiery gry:

18mar2005

PC

29kwi2005

PS2 XBOX

9gru2005

PSP
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Piąta odsłona kultowej serii menedżerów piłkarskich przynosi sporo zmian, głównie za sprawą rozwodu pomiędzy Sports Interactive a Eidos Interactive. Developing powierzono 30-osobowemu zespołowi Beautiful Game Studios, który postanowił znacznie odświeżyć dotychczasowe dokonania spod znaku Championship Manager.

Statystyki piłkarzy w poprzednich wersjach gry opierały się w głównej mierze na dobrej woli fanów, którzy udostępniali niezbędne informacje. Tym razem Eidos postanowił skorzystać z usług zawodowego dostawcy tego typu danych, firmy Professional Football System. PFS monitoruje pięćdziesiąt najważniejszych lig piłkarskich z całego świata i wprowadza do swojej bazy niezwykle rozbudowane informacje na temat graczy, wliczając w to nawet ich stan cywilny. O randze firmy najlepiej świadczy fakt, że ich dane wykorzystywane są przez słynne kluby piłkarskie, np. Real Madryt. Dzięki zaangażowaniu PFS, autorzy mogli znacznie poszerzyć wachlarz atrybutów opisujących danego piłkarza (jest ich teraz aż 41, podzielonych na cztery podstawowe grupy). Oprócz klasycznych współczynników, postanowiono wprowadzić także kilka nowych, które odpowiadają m.in. za kontakty piłkarza z trenerem, negocjację kontraktów czy postępowanie z mediami. Championship Manager 5 zawiera także odmieniony system treningowy piłkarzy, łatwiejszy w obsłudze niż dawniej i zdecydowanie bardziej przydatny podczas rozwoju drużyny.

Eidos postanowił nie rezygnować z dwuwymiarowego sposobu przedstawienia meczów, ale cały silnik został napisany od podstaw i jest bardziej elastyczny niż poprzednio. Autorzy utrzymują, że w ich nowej grze już nigdy nie dojdzie do sytuacji, w których trzecioligowi piłkarze ogrywają w pojedynkach sam na sam największe gwiazdy. Chociaż takie sytuacje na prawdziwych boiskach oczywiście mają miejsce, siłą w Championship Manager 5 są szczegółowe atrybuty i od nich całkowicie uzależnione jest poruszanie się piłkarzy po boisku.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,1 / 10 na podstawie 1152 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Championship Manager 5

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Championship Manager 5

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium III 700 MHz
  • 256 MB RAM
  • karta grafiki 8 MB
  • 400MB HDD
Championship Manager 5 - recenzja gry
Championship Manager 5 - recenzja gry

Recenzja 24 maja 2005, 13:13

Wyklinanie należy zacząć od tego, co może zafałszować sprawę najważniejszą, czyli wynik meczu. Otóż ilość zdarzeń uznawanych powszechnie za rzadkie jest zdecydowanie zbyt wielka. Rzuty karne, czerwone kartki, gole samobójcze oraz kontuzje potrafią występować w ilościach urągających zdrowemu rozsądkowi. Oczywiście nie dzieje się to zawsze, lecz częstotliwość z jaką gracz jest nękany w ten sposób jest zdecydowanie zbyt wysoka. Drugą kwestią jest kompletnie niedostosowane tempo, w jakim można oglądać mecz. Dostępnych jest kilka trybów. Czas rzeczywisty – przeznaczony raczej dla maniaków. Podwójna prędkość – zbyt wolno. Czas biegnie sześciokrotnie szybciej – za szybko, aby w pełni kontrolować poczynania podopiecznych. Razy sześćdziesiąt – mecz wygląda niczym jakiś obłędny sen paranoika.

PC
PSP
PS2
XBOX