Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportowePC
Okładka Championship Manager 2010 (PC)

Championship Manager 2010 PC

Championship Manager 2009 | Championship Manager 09 Edition

Kolejna odsłona popularnej serii piłkarskich menagerów zapoczątkowanej w 1992 roku. Nasze zadanie polega tu na odpowiednim zarządzaniu wybraną drużyną piłkarską i prowadzeniu jej przez kolejne szczeble kariery.

Sportowe | manager | piłka nożna

PC Windows
Okładka Championship Manager 2010 (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

11września2009

18września2009

pudełko PL

Championship Manager 2010 to menadżer piłkarski od firmy Beautiful Game Studios, która począwszy od Championship Manager 5 odpowiedzialna jest za opracowywanie kolejnych wydań gry.

Nasze zadanie polega tu na odpowiednim zarządzaniu wybraną drużyną piłkarską i prowadzeniu jej przez kolejne szczeble krajowych i międzynarodowych rozgrywek. Musimy zająć się planowaniem treningów, ustalaniem składów i taktyk na mecze oraz pozyskiwaniem nowych zawodników. Tradycyjnie w podejmowaniu słusznych decyzji konieczne jest śledzenie wielu tabel zawierających różne statystyki.

Championship Manager 2010 został poddany licznym wizualnym ulepszeniom. Mowa tu nie tylko o nowym, atrakcyjnym wyglądzie tabel, menu czy statystyk, ale także premierowym meczowym silniku graficznym. Teraz wszystkie spotkania rozgrywane są w pełnym 3D, a animacje biorących w nich udział piłkarzy realistyczne i szczegółowe. Specjalnie na potrzeby produktu nagranych zostało ponad pięćset różnych sekwencji z wykorzystaniem techniki motion-capture. W dodatku boisko możemy oglądać pod siedmioma kątami nachylenia kamery.

W Championship Manager 10 wprowadzono również dwa nowe elementy, których nie było w poprzednich częściach cyklu. Pierwszym z nich jest edytor stałych fragmentów gry. Możemy dzięki niemu dokładnie zaplanować sposób wykonania rzutów wolnych i rożnych przez graczy naszego zespołu. Ustalamy kolejno zawodników wbiegających w pole karne, zamykających akcje, przebieg podań oraz gracza, który w decydującym momencie ma oddać strzał na bramkę przeciwnika. Wykonanie naszych pomysłów możemy oglądnąć korzystając z trybu 3D, tego samego, co podczas spotkań.

Drugą innowacją jest rozbudowa i tworzenie sieci poszukiwaczy talentów do naszej drużyny. Na specjalnej mapie świata wybieramy kraj, a następnie decydujemy jak dużo pieniędzy przeznaczyć na poszukiwania obiecujących piłkarzy w tym rejonie świata. Im większe kwoty tym bardziej szczegółowe informacje dotyczące piłkarzy otrzymujemy. Aby jednak dostać pełen obraz możliwości potencjalnej przyszłej gwiazdy należy obserwować ją przez kilka miesięcy.

Autorzy udoskonalili również moduł przesyłania wiadomości do użytkownika. Gracz może filtrować otrzymywane informacje i wybierać tylko te, które wydają mu się istotne z punktu widzenia menadżera drużyny. Do jego dyspozycji oddano też narzędzie analityczne ProZone, dzięki któremu może monitorować postępy swoich zawodników po każdym rozegranym meczu i rozpracowywać taktyki innych zespołów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 7,3 / 10 na podstawie 282 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.2 / 10 na podstawie 185 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Championship Manager 2010

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Championship Manager 2010

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 3 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 128 MB (GeForce FX 5700 lub lepsza)
  • 3 GB HDD
  • Windows XP SP2/Vista
Championship Manager 2010 - recenzja gry
Championship Manager 2010 - recenzja gry

Recenzja 28 września 2009, 14:43

Dokonywanie zakupów do naszej drużyny nie jest już jednak takie proste jak w poprzednich wersjach. Gracze znów grymaszą i przykładowo zakontraktowanie pozostającego bez pracy Smolarka do polskiego klubu graniczy z cudem. Zarząd drużyny lubi ingerować w nasze decyzje transferowe i nawet jeśli zaoferujmy zawodnikowi pensję mieszczącą się w budżecie, ale znacznie przekraczającą wynagrodzenia pozostałych piłkarzy, prezes może transfer wstrzymać, uznając, że jest niepotrzebny. Kluby prowadzone przez AI mają irytującą zdolność wyprzedawania hurtowo swoich największych gwiazd. Po połowie sezonu Manchester United w swojej kadrze nie miał już pięciu zawodników wychodzących w tym sezonie w podstawowej jedenastce. Prościej za to wypożyczyć zawodników, jednak tutaj również trzeba brać pod uwagę, że nawet grzejący ławę w rezerwach czołowych klubów gracze niezbyt chętnie zdecydują się na przeprowadzkę do podrzędnego zespołu z trzeciej ligi angielskiej. Ogólnie jednak rynek transferowy razem z wyszukiwaniem talentów uległy znacznej poprawie.