Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 kwietnia 2010, 11:43

autor: Jiker

Rekordy gier piłkarskich okiem autorów Księgi Rekordów Guinessa: Edycji dla Graczy

W związku ze zbliżającą się premierą 2010 FIFA World Cup South Africa, wydawcy tegorocznej Guinness World Records: Edycja dla Graczy postanowili opublikować w Internecie kilka istotnych rezultatów osiągniętych przez gry piłkarskie. Poniżej prezentujemy najciekawsze z nich.

W związku ze zbliżającą się premierą 2010 FIFA World Cup South Africa, wydawcy tegorocznej Guinness World Records: Edycja dla Graczy postanowili opublikować w Internecie kilka istotnych rezultatów osiągniętych przez gry piłkarskie. Poniżej prezentujemy najciekawsze z nich.

Najpopularniejszą piłkarską marką w historii elektronicznej rozrywki pozostaje FIFA. Od 1993 roku, kiedy to do sprzedaży trafiła pierwsza jej odsłona, do sklepów powędrowało 65 milionów egzemplarzy gier z serii. Na drugim miejscu uplasowało się Pro Evolution Soccer od Konami, które od 2001 roku (wcześniej cykl funkcjonował jako International Superstar Soccer i został potraktowany przez autorów Księgi Rekordów Guinessa odrębnie) wydano w nakładzie przekraczającym 48 milionów kopii. Warto zauważyć, że pod uwagę nie wzięto tu jednak najnowszych odsłon obu marek, czyli FIFA 10 oraz Pro Evolution Soccer 2010, w związku z czym aktualne wyniki są jeszcze lepsze.

Która z gier piłkarskich dopuszcza możliwość jednoczesnej rywalizacji największej liczbie graczy? Odpowiedź brzmi: FIFA 09 oraz FIFA 10. W jednej z opcji sieciowych w tym samym spotkaniu może uczestniczyć dwadzieścia osób, wcielających się w piłkarzy grających w polu. Jedynymi zawodnikami kontrolowanymi przez sztuczną inteligencję pozostają wówczas bramkarze.

Rekordy gier piłkarskich okiem autorów Księgi Rekordów Guinessa: Edycji dla Graczy - ilustracja #1

NASL Soccer (1982 rok)

Kolejny rekord ustanowiony został przez menedżera piłkarskiego. Otóż, największą liczbą rzeczywistych zawodników w jednej grze może się pochwalić Football Manager 2009, wydany w listopadzie 2008 roku przez firmy Sports Interactive oraz SEGA. W ramach gry ujętych zostało ponad 5000 klubów z ponad 50 krajów, a w bazie piłkarzy znalazło się ponad 370 tysięcy nazwisk.

Główny rywal serii FM, czyli Championship Manager od Square Enix/Eidos, to z kolei najdłużej i nieprzerwanie wydawana gra piłkarska. Pierwsza jej odsłona zawitała do sklepów już w 1992 roku, kształtując pierwsze pokolenie wirtualnych menedżerów oraz trenerów piłkarskich. Natomiast najszybciej sprzedającą się produkcją z tego gatunku jest według twórców Księgi Rekordów Guinessa FIFA 09. Produkcja w pierwszym tygodniu sprzedaży znalazła 1,2 miliona nabywców. Obecnie wiemy jednak, że rezultat ten został poprawiony przez FIFA 10, którą w samej tylko Europie w tym samym okresie zakupiło 1,7 miliona osób.

Na koniec pozostawiliśmy wzmiankę o pierwszej grze piłkarskiej, która zaoferowała klasyczny już dzisiaj widok „side-on”/”stadium”, ukazujący zmagania na boisku z kamery umieszczonej za jedną z jego linii bocznych. Tą produkcją jest NASL Soccer wyprodukowany przez firmę Mattel Electronics w 1982 roku na platformę Atari 2600.

gry