Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportowePCPS2PSPPS3WiiX360
Okładka Pro Evolution Soccer 2010 (PC)

Pro Evolution Soccer 2010

PES 2010

Kolejna odsłona cyklu gier sportowych poświęconych piłce nożnej. W porównaniu z poprzednią edycją w 2010 wprowadzonych zostało kilka ulepszeń. Poprawiono sztuczną inteligencję i zwiększono realizm. Do trybu Master League dodano opcje menadżerskie.

Sportowe | piłka nożna | multiplayer | na 2 osoby | podzielony/wspólny ekran

Okładka Pro Evolution Soccer 2010 (PC)

producent: Konami

wydawca: Konami

wydawca PL: CD Projekt S.A.

Strona oficjalna

data premiery gry:

23paź2009

X360 PC PS3

6lis2009

PSP PS2

10lis2009

Wii
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Pro Evolution Soccer 2010 jest kolejną odsłoną popularnej serii symulatorów piłki nożnej. Twórcy gry, należące do firmy Konami tokijskie studio deweloperskie, wprowadzili wiele zmian w stosunku do poprzedniej edycji PES-a, a wiele z nich powstało na życzenie fanów cyklu.

PES 2010 stawia przede wszystkim na jak największy realizm, dlatego też wymaga od graczy nie tylko dużej zręczności i błyskawicznego refleksu, ale także podejścia strategicznego i dobrego wyczucia sytuacji. Tym razem komputerowi przeciwnicy radzą sobie na boisku znacznie lepiej niż w poprzednich częściach – szybciej reagują na zmieniającą się sytuację, są też bardziej zgrani i częściej ze sobą współpracują. Ponadto każdy z zawodników ma swoje mocne i słabe strony, które pozostali uczestnicy gry biorą pod uwagę przy planowaniu swoich akcji. Tak więc koledzy z zespołu postarają się stworzyć dogodną sytuację dla swojego piłkarza, natomiast przeciwnicy spróbują im w tym przeszkodzić i wykorzystać słabe strony sportowca. Także AI sędziów zostało nieco poprawione. Od teraz lepiej korzystają oni z tzw. przywileju korzyści, a także nagradzają kartkami za wyjątkowo agresywne odbiory piłki.

Taktyki ustalamy przed każdym meczem. Możemy grać zgodnie z preferencjami prowadzonego klubu lub według własnych upodobań.

Wśród dostępnych trybów rozgrywki największym modyfikacjom uległ multiplayer oraz Master League, w którym rozbudowane zostały możliwości menadżerskie. W grze pojawiają się licencjonowani zawodnicy i drużyny. Fanów piłki nożnej zainteresuje zapewne też fakt, iż firma Konami nabyła prawa do Ligi Europejskiej (wcześniej Puchar UEFA). Dodatkowo statystyki piłkarzy i składy drużyn są aktualizowane za pomocą poprawek, które użytkownik ściąga z poziomu gry, albo bezpośrednio ze strony producenta.

W PES 2010 Nie obyło się także bez licznych ulepszeń strony wizualnej - poprawie uległ zarówno wygląd piłkarzy jak i samego stadionu. Aby zachowanie zawodników było jeszcze bardziej naturalne twórcy przygotowali wiele zupełnie nowych animacji oraz znacznie poprawili niektóre już istniejące, na przykład drybling, atak, zwody. Ponadto zmienili też zachowanie publiczności – teraz widzowie bardziej spontanicznie reagują na sytuację na boisku, dzięki czemu gra lepiej oddaje klimat panujący podczas prawdziwych spotkań.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 6925 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,2 / 10 na podstawie 1612 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 159,90 PLN

Gry podobne do Pro Evolution Soccer 2010

Klasyfikacja PEGI Pro Evolution Soccer 2010

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Pro Evolution Soccer 2010

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2.4 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 7900 lub lepsza)
  • 8 GB HDD
  • Windows XP/Vista
PlayStation Portable

PlayStation Portable

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 32 MB
Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 8 MB
Pro Evolution Soccer 2010 - recenzja gry
Pro Evolution Soccer 2010 - recenzja gry

Recenzja 27 października 2009, 12:39

O tym, że zasady fair play oponent ma w poważaniu, świadczy też fakt, że zdarza mu się pokusić o symulowanie faulu w polu karnym. Sędziowie na szczęście rzadko dają się na to nabierać, ale inaczej jest już z nieprzepisowymi zagraniami w środku boiska – tutaj arbitrzy często faworyzują SI, wlepiając nam kartki za niegroźne nawet interwencje. Poza tym mankamentem panowie z gwizdkiem pracują bez zarzutów – nie wbiegają w tor lotu piłki (jak ma to miejsce w FIFA 10), nie przedłużają meczu w nieskończoność (ponownie ukłon w stronę konkurencji), a spalone wychwytują z aptekarską precyzją. Co znamienne, ofsajdów w PES-ie 2010 jest stosunkowo sporo, choć to raczej wina zbyt niecierpliwych napastników, którym nie chce się trzymać w jednej linii z obrońcami i przedwcześnie wybiegają na wolną pozycję.

X360
PC
PSP
PS2
PS3
Wii