Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportowePCPSPPS3WiiPS2NDSX360
Okładka FIFA 10 (PC)

FIFA 10

FIFA 10 to następna część słynnego symulatora piłki nożnej, wyprodukowana przez EA Sports. Znów mamy okazję wcielić się w słynnych zawodników na murawach najsłynniejszych stadionów świata.

Sportowe | piłka nożna | na 2 osoby | podzielony/wspólny ekran

Okładka FIFA 10 (PC)

data premiery gry:

2paź2009

X360 PS3 PS2 Wii PSP NDS PC
Kolekcja gier
Obserwuj grę

FIFA 10 to kolejna odsłona popularnej serii gier piłkarskich, tworzonych przez studio EA Sports od 1993 r. Symulacja w blisko 70% bazuje na elementach zaimplementowanych przez producentów w poprzedniej edycji cyklu, pozostałe 30% stanowią innowacje.

Poza kilkoma poprawkami w oprawie graficznej uwaga autorów skupiła się na ulepszaniu gameplaya. FIFA 10 odróżnia się od wcześniejszych części serii bardziej realistycznym zachowaniem piłkarzy. Zawodnicy toczą walki o piłkę ścierając się bark w bark, a także z większą precyzją wykonują wślizgi. Napastnicy inteligentniej balansują na granicy spalonego i spacerują między obrońcami, czekając na podanie w uliczkę. W grze pojawił się również nowy rodzaj przechwytu: przez cofnięcie całej nogi obrońcy przy jednoczesnym przykucnięciu. Prócz tego przemodelowaniu uległo zachowanie golkiperów. W sytuacji sam na sam, gdy golkiper obroni pierwsze uderzenie przeciwnika, w mgnieniu oka wstaje do obrony ewentualnej dobitki.

W opcjach treningowych możemy projektować własne taktyki, a także od podstaw tworzyć nowe rozwiązania stałych fragmentów gry. Przed dośrodkowaniem z rzutu wolnego albo rożnego mamy sposobność zdecydowania, w jakim kierunku pobiegnie każdy z naszych zawodników. Wystarczy wcześniej zaznaczyć odpowiedniego piłkarza, a następnie narysować kontrolerem ścieżkę, którą ten będzie podążał. Można na przykład kazać napastnikom ściągnąć na siebie uwagę defensorów przeciwnej drużyny, a samemu posłać w pole karne rosłych obrońców i pomocników, którzy najpierw ominą slalomem oponentów, a potem skierują piłkę wprost do siatki.

Zmiany dosięgły też opcji transferowych, gdzie uwzględniono na przykład fakt, że gwiazdy światowego formatu niechętnie przechodzą do małych klubów nawet przy ofercie lukratywnego kontraktu, zaś drużyny o podobnych aspiracjach chętnie podbijają ceny wartościowych piłkarzy, jeśli dowiedziały się, że zawodnicy ci są obiektem zainteresowania najgroźniejszych konkurentów. Na prośbę graczy autorzy zmodyfikowali też tryb gry wieloosobowej. Większą uwagę przyłożono do działania serwerów i wprowadzono narzędzia eliminujące większość oszustw podczas meczów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 5,3 / 10 na podstawie 7885 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,3 / 10 na podstawie 2267 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 139,90 PLN

Klasyfikacja PEGI FIFA 10

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe FIFA 10

Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2.4 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 7800 lub lepsza)
  • 4.4 GB HDD
  • Windows XP/Vista
FIFA 10 - recenzja gry na PC
FIFA 10 - recenzja gry na PC

Recenzja 5 października 2009, 13:21

Swoją drogą jak na produkcję z ambicjami trenerskimi menu charakteryzuje się dużą przejrzystością, co można dostrzec właśnie w trybie menadżerskim, gdzie do przeglądania otrzymujemy ekrany transferów, terminarz spotkań czy opcje taktyczne. Wszystko umiejętnie posegregowane, w dodatku z uwzględnieniem specyfiki prowadzenia klubu. Na przykład kupowanie zawodników to pozornie operacja wymagająca jedynie wyłożenia z portfela właściwych kwot, jednak gra idzie tu o krok dalej i uwzględnia też motywy kierujące piłkarzami. Jeśli zawodnik nie widzi szans na regularne występy w drużynie albo nie odpowiada mu walka o niskie stawki, kuszenie go nawet dużymi pieniędzmi nie przyniesie efektu. Dzięki temu ligowi konkurenci nie dokonują już tak spektakularnych zakupów jak w zeszłorocznej edycji, a i gracz musi bardziej dbać nie tylko o stan klubowej kasy, ale i o reputację prowadzonego zespołu.

X360
PS3
PS2
Wii
PSP
NDS
PC