Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportowePCX360PS2PS3WiiNDSPSP
Okładka FIFA 09 (PC)

FIFA 09

FIFA 09 All-Play

FIFA 09 to kolejna odsłona serii piłkarskich symulacji, stawianych obok Pro Evolution Soccera w czołówce gier sportowych. Za stworzeniem produktu stoi kanadyjskie studio EA Sports, zaś sam tytuł obecny jest aż na siedmiu platformach.

Sportowe | piłka nożna | multiplayer | na 2 osoby | podzielony/wspólny ekran

Okładka FIFA 09 (PC)

data premiery gry:

3paź2008

PC PS2 X360 PS3 Wii PSP NDS
Kolekcja gier
Obserwuj grę

FIFA 09 to kolejna odsłona serii piłkarskich symulacji, stawianych obok Pro Evolution Soccera w czołówce gier sportowych. Za stworzeniem produktu stoi kanadyjskie studio EA Sports, zaś sam tytuł obecny jest aż na siedmiu platformach.

W tej odsłonie cyklu autorzy postawili na fizykę i zadbali, by animacje podań, strzałów czy interakcji między piłkarzami w możliwie wysokim stopniu odzwierciedlały rzeczywistość. W osiągnięciu tego efektu pomocna jest licencja FIFA, dzięki której na wirtualnych boiskach możemy oglądać zawodników znanych z biegania po prawdziwych murawach.

Ulepszono też algorytmy sztucznej inteligencji: nasi rywale potrafią zaadaptować swój styl gry do wydarzeń dziejących się na boisku, uwzględniając przy tym nie tylko prestiż spotkania i aktualny wynik, ale nawet elementy decydujące o zmianie pogody. Dodatkowo na poziom umiejętności wszystkich zawodników wpływa ich wzrost i waga – niscy gracze są szybsi, a ci lepiej zbudowani mają większe szanse w powietrznych pojedynkach. Ponadto zwiększono tempo meczów i skrócono czas reakcji piłkarzy na to, co dzieje się z futbolówką.

Prócz tego FIFA 09 oddaje do naszej dyspozycji zestaw narzędzi służących do opracowywania własnej taktyki, wariantów gry ofensywnej i obronnej, jak również definiowania poziomu agresji, z jaką mają być atakowani oponenci. Wśród pozostałych opcji łatwo dostrzec tryb Be a Pro, w którym ponownie możemy zająć się rozwojem kariery wybranego piłkarza i poprowadzić go na szczyt sławy przez cztery kolejne sezony. Nie zapomniano też o zaimplementowaniu profesjonalnej ścieżki dźwiękowej, złożonej z utworów nagranych przez artystów z całego świata.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 7,2 / 10 na podstawie 7905 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,1 / 10 na podstawie 908 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 139 PLN

Klasyfikacja PEGI FIFA 09

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe FIFA 09

PC Windows

PC Windows

 • Rekomendowane:
 • Core 2 Duo 2.4 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki 256 MB (GeForce 7600 lub lepsza)
 • 4 GB HDD
 • Windows XP/Vista
Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

 • Wykorzystuje:
 • karta pamięci 8 MB
Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

 • Wykorzystuje:
 • Xbox Live
PlayStation Portable

PlayStation Portable

 • Wykorzystuje:
 • karta pamięci 32 MB
FIFA 09 - recenzja gry
FIFA 09 - recenzja gry

Recenzja 3 października 2008, 13:42

Usługa ta ma jedną wadę, która (obawiam się) spali ten pomysł już na etapie pierwszego uruchomienia. Otóż za monitorowanie więcej niż jednej ligi musimy zapłacić. Pół biedy, gdyby dostępny był jakiś grupowy abonament. Niestety, każde rozgrywki mają swoją cenę i należy płacić za nie osobno. Niewątpliwie Adidas Live Season sprzedałby się, gdyby był… darmowy. Natomiast w formie zaoferowanej potencjalnym użytkownikom jest to tylko niezobowiązujący składnik, o którym można w zasadzie zapomnieć. Na szczęście dla fanów z zacięciem strategicznym EA Sports przygotowało narzędzie do tworzenia własnych formacji ofensywnych i defensywnych. Naśladowcy Rafy Beniteza skorzystają z niego bez wahania. Kombinacji do opracowania jest multum. Przejrzysty w obsłudze moduł przypadnie do gustu zwłaszcza początkującym graczom. Szkoda, że za jego pośrednictwem nie można zaplanować rozegrania stałych fragmentów.

PC
PS2
X360
PS3
Wii
PSP
NDS