Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportowePCPS3PSPPS2X360WiiNDS
Okładka FIFA 08 (PC)

FIFA 08

FIFA 08 to kolejna odsłona najpopularniejszego, obok Pro Evolution Soccera, cyklu gier piłkarskich. Gra została stworzona przez kanadyjskie studio EA Sports i stanowi piętnastą część cyklu wydawanego bezustannie od połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Sportowe | piłka nożna | na 2 osoby | podzielony/wspólny ekran

Okładka FIFA 08 (PC)

data premiery gry:

28wrz2007

PC X360 PS3 PS2 Wii PSP NDS
Kolekcja gier
Obserwuj grę

FIFA 08 to kolejna odsłona najpopularniejszego, obok Pro Evolution Soccera, cyklu gier piłkarskich. Gra została stworzona przez kanadyjskie studio EA Sports i stanowi piętnastą część cyklu wydawanego bezustannie od połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Zgodnie z tradycją programiści zza Atlantyku zaserwowali nam zestaw znanych opcji, takich jak mecz towarzyski, puchar czy kariera. Autorzy pokusili się jednakże o pewną nowinkę, którą jest fakt, że w trakcie gry w premierowym trybie Be a Pro możemy zdecydować się na sterowanie nie całą drużyną, ale pojedynczym, wybranym przez siebie zawodnikiem. Atrakcyjność tego niuansu dostrzegalna jest szczególnie w trakcie potyczek wieloosobowych, gdzie każdy z osobników biorących udział w meczu może popisać się umiejętnością gry na pozycji, w której się specjalizuje.

W kwestii zwyczajnego gameplay’a poczyniono zauważalne postępy. Poprawiono m.in. funkcjonowanie obrońców - teraz charakteryzują się oni lepszym pressingiem, a przełączanie się pomiędzy defensorami nie sprawia już takich trudności jak w FIFIE 07. Dla ułatwienia nam orientacji na boisku zatroszczono się także o umieszczenie na ekranie wskaźnika, informującego nas, czy zawodnik, do którego chcemy podać, znajduje się na spalonym. EA Sports zadbało ponadto o większy wachlarz ruchów bramkarzy, co sprawia, że możemy samodzielnie decydować o ich poczynaniach podczas stałych fragmentów gry, a także wpływać na to, czy np. w sytuacji jeden na jeden golkiperzy będą czekać do końca na ruch oponenta czy może od razu postanowią interweniować wślizgiem.

Deweloperzy z Kanady w ramach wykorzystania zakupionej przed kilkoma laty licencji udostępnili nam blisko 500 drużyn z prawdziwymi składami, reprezentującymi 30 klas rozgrywkowych. Wzbogacili je ponadto oryginalnymi ustawieniami taktycznymi, a niektórym ze sławnych piłkarzy zaserwowali opcję przeniesienia ich charakterystycznych zachowań do wirtualnego świata. Przykładowo Steven Gerrard chętnie strzela z dystansu, a Ronaldinho nagminnie ośmiesza rywali widowiskowym dryblingiem.

W trybie kariery dodano z kolei możliwość organizowania przedsezonowych meczów. Prócz tego w niewielkim stopniu zmodyfikowano oprawę wizualną tytułu, a entuzjastom chwalenia się bramkami pozwolono nie tylko na zapisywanie powtórek zdobytych goli, ale również na archiwizowanie całych spotkań, co w zamierzeniu ma służyć chociażby do celów treningowych oraz instruktażowych.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 7,8 / 10 na podstawie 7589 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 139,90 PLN

Gry podobne do FIFA 08

Klasyfikacja PEGI FIFA 08

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe FIFA 08

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 1.5 GHz
  • 512 MB RAM
  • karta grafiki 64 MB (GeForce 3 Ti200 lub lepsza)
  • 3.2 GB HDD
  • Windows 2000/XP/Vista
Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 8MB
FIFA 08 - recenzja gry
FIFA 08 - recenzja gry

Recenzja 2 października 2007, 12:43

Widząc, że nic nie wskóram bez poważniejszej edukacji, wróciłem do studiowania instrukcji i potrenowania trochę z bramkarzem (jako Ronaldinho – identycznie, jak w poprzedniej odsłonie serii). Drugie podejście do FIFY 08 to już całkiem inna gra, a opanowanie wrzucania górnych piłek na dobieg i zagrywek „z klepki” pozwoliło mi powoli „rozmiękczać” obce defensywy. Ale to i tak nadal początek. W nowym tytule EA Sports naliczyłem ponad 70 zagrywek, ruchów, strzałów, dryblingów itd. Żeby zacząć bawić się na luzie i z przyjemnością, trzeba dobrze poznać minimum trzecią ich część. A na to trzeba czasu. Kto wytrzyma i się nauczy – posmakuje gry na nowo, kto nie wytrzyma – odrzuci pada z niechęcią. Cóż, FIFA 08, jak mało która gra, nie lubi bylejakości i nieudolności.

PC
X360
PS3
PS2
Wii
PSP
NDS