Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 19 czerwca 2008, 12:05

autor: Jakub "Kuba" Kralka

Historia serii FIFA - część VI

Wprawdzie Polacy odpadli już z historycznych dla nich Mistrzostw Europy, niemniej dzięki produkcjom EA Sports mamy możliwość zdobyć wirtualnie prestiżowy tytuł czempiona Starego Kontynentu. O jego randze świadczy na przykład fakt, iż pochodzące z Kanady studio w ogóle się nim zainteresowało i postanowiło tworzyć gry bazujące na jego motywach.

Wprawdzie Polacy odpadli już z historycznych dla nich Mistrzostw Europy, niemniej dzięki produkcjom EA Sports mamy możliwość zdobyć wirtualnie prestiżowy tytuł czempiona Starego Kontynentu. O jego randze świadczy na przykład fakt, iż pochodzące z Kanady studio w ogóle się nim zainteresowało i postanowiło tworzyć gry bazujące na jego motywach.

Historia serii FIFA - część VI - ilustracja #1
Euro 2000 było interesującym turniejem, w którym po emocjonującym finale wygrali Francuzi.

UEFA Euro 2000 to pierwsza gra poświęcona Mistrzostwom Europy, wyprodukowana przez EA Sports. Wcześniej powstała produkcja o nazwie UEFA Euro 96, jednak za jej tworzenie odpowiedzialne było Gremlin Interactive (tak, to ci od Actua Soccer!). Edycja 2000 prezentowała jednak zupełnie inną jakość – w końcu bazowała na silniku najpopularniejszej wówczas gry piłkarskiej, FIFY 2000.

Zakres zmian w stosunku do pierwowzoru – jak przystało na edycję specjalną – był czysto kosmetyczny. UEFA Euro 2000 umożliwiała rozegranie spotkań reprezentacji narodowych w trybach eliminacji do Mistrzostw Europy oraz turnieju właściwego na terenie Belgii i Holandii. Pojawiły się znane nazwiska, wszystkie istotne drużyny, licencje i stadiony.

Historia serii FIFA - część VI - ilustracja #2
„Jak zarobić, żeby się nie narobić”. Podobno Uniwersytet w Harvardzie wykupił od EA Sports cykl wykładów na ten temat.

UEFA Euro 2004, bazujące na silniku bardzo słabej FIFY 2004, przenosiło nas na znakomicie odwzorowane boiska Portugalii. Scenariusz standardowy – drużyny narodowe, tryb eliminacji, tryb Mistrzostw, znane nazwiska i sukces finansowy murowany. Choć, tym razem, na szczęście autorzy postawili na przynajmniej symboliczne zmiany w postaci nowego systemu powtórek (na kształt telewizyjnych), kilku dodatkowych tricków i systemu oceniającego morale naszych zawodników. Być może z powodu zadyszki serii FIFA, również Euro 2004 nie spotkało się ze szczególną przychylnością ze strony mediów i graczy.

Historia serii FIFA - część VI - ilustracja #3
Po długim namyśle za jedyny słuszny podpis tego obrazka uznałem dwa słowa: „Jacek Gmoch”. Tyle w tym temacie.

UEFA Euro 2008 to najnowsza gra z serii i przenosi nas na boiska Austrii i Szwajcarii. Również i w tym przypadku twórcy pamiętali o wiernym odwzorowaniu prawdziwych stadionów, dołączeniu wszystkich europejskich reprezentacji narodowych, a także paru innych atrakcjach. Oprócz możliwości rozegrania samych Mistrzostw, pojawił się bardzo ciekawy tryb kariery, który pozwala naprawdę długo zabawić przy najnowszej produkcji EA Sports. Gra bazuje na silniku FIFY 08, choć różnica jakościowa pomiędzy wersją na PC i konsole nowej generacji jest gigantyczna. Przede wszystkim w kwestii oprawy wizualnej. Bez wątpienia jest to najbardziej efektowna i rozbudowana – jak do tej pory – część cyklu.

Historia serii FIFA - część VI - ilustracja #4
UEFA Euro 2008 w wersji na nextgeny prezentowało się nie gorzej niż transmisja w telewizji.

W związku z olbrzymią popularnością futbolu w Europie, już teraz praktycznie pewną informacją jest to, że powstaną kolejne gry z cyklu. Jest to o tyle istotne, iż następne Mistrzostwa Europy mają odbyć się w Polsce i na Ukrainie. Tym optymistycznym akcentem kończymy i zapraszamy już w najbliższy wtorek na kolejną część naszego cyklu!

Historia serii FIFA - część VI - ilustracja #5
Sami oceńcie: realistyczna czy pesymistyczna wizja Euro 2012?


Poprzednie części:

gry